kikut-pepopwiny-pepek-noworodka
fot. Fotolia

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Boisz się dotknąć małego kikuta pępowiny, który sterczy na brzuchu twojego dziecka? Spokojnie, bez paniki. Przeczytaj jak pielęgnować pępek noworodka i nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia.
kikut-pepopwiny-pepek-noworodka
fot. Fotolia

Pielęgnacja pępka noworodka wcale nie jest taka trudna, a kikut pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10-14 dni od urodzenia. Najczęściej między 7. a 10. dniem po narodzinach. Niektórzy twierdzą, że może utrzymywać się aż do 29. dnia życia. Trwa to dłużej gdy pępowina jest gruba, dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie lub jest wcześniakiem.

Przeczytaj: Wywiad z prof. Ewą Helwich, pediatrą neonatologiem, krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii na temat pięlęgnacji pępka noworodka

Pępek noworodka - zapomnij o spirytusie!

Zanim ułożysz noworodka na przewijaku, umyj ręce - to bardzo ważne. Mów do dziecka i uśmiechaj się. Oczywiście jeszcze cię nie rozumie, ale twój głos wpływa na niego kojąco. Gdy niemowlak jest spokojny, wszystko przebiega sprawniej.

Kikuta pępowiny nie trzeba niczym smarować ani polewać. Goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Całkowicie znika więc stres związany z przygotowywaniem i używaniem spirytusu salicylowego o odpowiednim stężeniu (kiedyś były takie zalecenia). Niezmienna jest tylko jedna zasada: zanim zabierzesz się do pielęgnacji pępka noworodka czy innych zabiegów przy maluszku –  najpierw umyj ręce.

Przeczytaj: Błędy w pielęgnacji niemowląt
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Wietrzenie kikuta pępowiny

Powietrze przyspiesza gojenie, dlatego „wietrz” pępek noworodka podczas każdej zmiany pieluch. Nie smaruj go żadnymi maściami, nie pudruj, nie używaj niczego, czego nie zaleci położna lub lekarz. Jeśli nie ma wyraźnego polecenia, nie używaj gencjany – gdyby pojawiło się zaczerwienienie, trudno byłoby je zauważyć. Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Czasem, gdy pępowina jest gruba, trwa to dłużej niż „przepisowe” 10-14 dni. To nic niepokojącego.

Pieluszka z dziurką na pępek lub wywijanie

Załóż dziecku pieluszkę z dziurką na pępek (możesz ją wyciąć sama, pamiętaj jednak, żeby była duża – dzięki temu jej krawędź nie będzie drażniła skóry) albo wywiń brzeg pieluchy w taki sposób, by nie dotykał pępka. Potem ubierz dziecko albo opuść mu podniesioną podczas pielęgnacji koszulkę. Nie musisz okładać pępka gazikami, opatrunkami ani niczym innym. Wystarczy, że bawełniane ubranko będzie czyste.

Zobacz: Pieluszki jednorazowe - test

Stan zapalny pępka noworodka - co robić?

Jeśli zauważysz, że wokół pępka noworodka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydobywa się z niego podejrzany, nieprzyjemny zapach albo sączy się z niego krew lub ropa, jak najszybciej idź z dzieckiem, do położnej albo pediatry. Natomiast gdy pojawia się gorączka, a pępek wygląda bardzo brzydko, nie czekaj na rozwój wypadków – wezwij lekarza albo jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Takie objawy mogą świadczyć o tworzeniu się stanu zapalnego, a tego nie można lekceważyć. Szybko trzeba podać dziecku odpowiedni lek!

Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu

Przeczytaj także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy