GRY
 
 

Jak pielęgnować roczne dziecko?

Nawet jeśli od urodzenia dziecka pilnowałaś niektórych rytuałów, po pierwszych urodzinach wszystko może się zmienić. Jednak pilnuj codziennej higieny. Zobacz, co trzeba robić.

Dziecko myje zęby
fot. Fotolia
Od urodzenia dziecka pilnowałaś codziennego rytuału: kąpiel, masaż z oliwką, nawilżanie noska i czyszczenie buzi gazikiem nasączonym Aphtinem. Czy rocznego smyka nadal trzeba tak pielęgnować?

Czy nadal masować i oczyszczać nosek?

Delikatny masaż po kąpieli przynosi same korzyści – uspokaja przed snem, przyspiesza perystaltykę jelit, itd. Dobra jest też sól fizjologiczna do oczyszczania noska dziecka, bo wypłukuje zanieczyszczenia, nawilża śluzówki noska, ułatwia oddychanie. Tak więc warto masować i nawilżać nosek dziecka.

Zobacz też: Szkoła Masażu część III: masaż plecków na dobry sen
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!

Czy używać Aphtinu do przemywania jamy ustnej?

Nie widzę potrzeby stosowania Aphtinu do pielęgnacji jamy ustnej. Jest to lek i w dodatku dla starszych dzieci. Przed snem wystarczy dziecku wymyć ząbki szczoteczką – wciąż może to  być szczoteczka silikonowa, zakładana na palec rodzica, lub tradycyjną. Roczne dziecko może mieć już sześć mleczaków, o które koniecznie należy odpowiednio dbać.

Zobacz też: Dziecko u stomatologa

Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Doładuj
Przeładuj