pielęgnacja, chora, skóra, dziecko, alergia

Pielęgnacja skóry alergika

Jak dbać o skórę małego alergika, by złagodzić dolegliwości?
pielęgnacja, chora, skóra, dziecko, alergia
Skóra dziecka dojrzewa do około trzeciego roku życia, więc w pierwszych latach nie jest jeszcze doskonałą barierą ochronną. Może paść ofiarą alergii, na niej też może się ujawniać alergia atakująca inne narządy.

Kąpiel

Kąp dziecko co drugi dzień. Do mycia najlepiej używać tzw. mydła bez mydła, a do wody w wannie dodawać trochę specjalnej, rozpuszczalnej oliwki lub emulsji (Oilatum, Balneum F, Olejek mleczny Topialyse SVR, olejek mleczny StelAtopia Mustela itp.), ponieważ kąpiel ma działanie wysuszające. Woda do kąpieli nie powinna być zbyt ciepła. Dzieci alergicznych nie kąpiemy w rumianku, ponieważ często stanowi on przyczynę alergii, a także ma działanie fotouczulające.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Natłuszczanie i nawilżanie

Po wyjściu z wanny delikatnie osusz dziecko – nie należy pocierać skóry ręcznikiem. Następnie posmaruj ciało odpowiednio dobranym kremem lub maścią. To ważne, gdyż komórki naskórka „sterczą”, otwierając się na działanie alergenów z zewnątrz. Po natłuszczeniu i nawilżeniu zamykają się i nakładają z powrotem na siebie jak cegiełki w murze. Skóra staje się wtedy gładka. Możesz użyć: kremów Oilatum, Trixera firmy Avéne, kremu na silniejsze zmiany miejscowe Topialyse SVR, kremu zmiękczający Mustela, hipoalergicznego kremu Gerbera, popularnego Linomagu, Lipikar. Doskonała (i tania) jest maść cholesterolowa robiona w aptece. Uwaga! Każdemu dziecku pomaga coś innego.

Uwaga na sterydy

W przypadku nasilonego alergicznego zapalenia skóry dermatolog może zalecić stosowanie kremu ze sterydami. Kuracja nie powinna jednak trwać zbyt długo. Takie maści można stosować dwa razy dziennie przez kilka dni. Choć maści i kremy z dodatkiem hormonów dostępne są tylko na receptę, rodzice często wymuszają w aptece ich sprzedaż. Tymczasem długotrwałe stosowanie maści hormonalnych może przynieść więcej szkody niż pożytku, powodując np. zaniki skórne, a czasem przebarwienia skóry. Nie stosuj maści sterydowych w miejscach, do których przylegają pieluszki jednorazowego użycia. Taka pieluszka działa wtedy jak kompres pod ceratką i znacznie wzmaga działanie maści. Firmy farmaceutyczne produkują tzw. podłoża maściowe, czyli specyfiki na bazie euceryny lub lanoliny, po to, by po wyleczeniu zapalenia maścią sterydową smarować dziecko sprawdzoną już maścią lub kremem niezawierającym sterydów.

Poradź się lekarza

W przypadku nasilonych zmian skórnych przed rozpoczęciem leczenia trzeba się poradzić dermatologa dziecięcego, gdyż bywają one mylone z grzybicą, zakażeniem drożdżakowym, świerzbem lub innymi chorobami.

Rodzice pytają

  • Czy słońce może zaszkodzić?
Między godziną 10:00 a 15:00 dzieci nigdy nie powinny przebywać w pełnym słońcu (odpowiednią dawkę witaminy D zapewni im przebywanie na dworze, ale w cieniu, przez trzy godziny dziennie). Działanie słońca przesianego przez liście drzew i czystego powietrza (za miastem, gdzie nie ma spalin) powodują, że u większości uczuleniowców stan alergicznej skóry się poprawia. Choć są też maluchy, które gdy jest bardzo gorąco, czują się gorzej. Na stan skóry wpływa temperatura powietrza. W czasie upału powyżej 25°C skóra jest bardziej rozgrzana, spocona, co może nasilać swędzenie i powodować, że dziecko rozdrapuje alergiczne zmiany.
  • Czy małemu alergikowi wolno kąpać się w morzu?
Dzieci z alergią nie powinny z powodu swojej choroby czuć się gorsze. Jeśli zmiany na skórze nie przybierają postaci sączących się wyprysków, mogących stanowić wrota do zakażeń bakteryjnych, należy pozwolić dziecku na kąpanie się w morzu lub jeziorze. Oczywiście najlepiej, by mogło się kąpać w czystych wodach. Po każdej kąpieli należy posmarować skórę malca kremem z wysokim filtrem, pamiętając o uszach (często ulegają oparzeniom słonecznym).
Uwaga! Mały alergik powinien unikać kąpieli w basenach z silnie chlorowaną wodą.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy