Pielęgnacja suchej skóry - prawdy i mity

Podrażniona i sucha skóra swędzi okropnie! Mamy próbują zatem różnych sposobów, by pomóc dzieciom. Które metody warto naśladować?
Beata Turska
dziecko, niemowlę, ciało
fot. Panthermedia
Skóra noworodków i niemowląt jest cieńsza i bardziej przepuszczalna niż nasza. Łatwo się wysusza i jest bardzo wrażliwa, dlatego trzeba ją myć i smarować kosmetykami stworzonymi z myślą o najmłodszych oraz chronić przed odparzeniami, słońcem i wiatrem.

Czasem, nawet jeśli jest starannie pielęgnowana, sprawia kłopoty: matowieje, łuszczy się, swędzi, pojawiają się na niej nieładne zmiany. „Nie przejmuj się, moja Natalka też tak miała i minęło” – słyszy wtedy młoda mama od koleżanki. Druga radzi jej, by iść do lekarza, bo to na pewno alergia. Trzecia – żeby wypróbować maść w niebieskiej tubce (albo nowy, zagraniczny specyfik/babciny sposób itd.), która pomogła jej synkowi. Co robić w takiej sytuacji? Kogo posłuchać? Jak pomóc maluchowi? Oddzielamy prawdy od mitów.

Czy powinnyśmy przejmować się, gdy dziecko ma suchą suchą skórę?

TAK Nie namawiamy cię, byś rwała włosy z głowy, bo nie ma takiej potrzeby, ale musisz pamiętać, że sucha, szorstka skóra jest mniej odporna niż zdrowa i łatwiej ulega podrażnieniom oraz uszkodzeniom, np. otarciom. Bądź szczególnie czujna, jeśli pojawiają się na niej zmiany, np. pęcherzyki, nadżerki, łuszczące się plamy – takie objawy mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry (AZS). Z malcem, który ma taki problem,  trzeba iść do alergologa lub dermatologa, bo zmiany mogą się zaostrzyć, a chora skóra swędzi. Czasem tak mocno, że utrudnia spokojny sen i sprawia, że dziecko jest ciągle rozdrażnione.

Czy sucha skóra wymaga specjalnej pielęgnacji?

PRAWDA Jeśli dziecko ma suchą skórę, trzeba wybierać takie kosmetyki, które myjąc, nawilżają, a więc chronią skórę już podczas mycia. Kąpiel powinna odbywać się z dodatkiem specjalnej emulsji do kąpieli która oprócz tego, że oczyści skórę, również ją nawilży i natłuści - wtedy eliminujemy ryzyko wysuszenia. Po oczyszczeniu trzeba ją nawilżyć i natłuścić. Warto też korzystać z emolientów – prepa­ratów, które nawilżają i poprawiają elastyczność skóry, zostawiając na niej cieniutki film, który zatrzymuje wodę wewnątrz naskórka.
 

Polecamy: Czy wiesz, jak pielęgnować noworodka - TEST

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem