Zabiegi pielęgnacyjne u noworodka: jak myć oczka, obcinać paznokcie itp. [WIDEO]

Do pielęgnacji skóry dziecka najlepiej używaj ciepłej, przegotowanej wody i gazików. W naszym filmie zobaczysz, w jaki sposób prawidłowo umyć buzię noworodka oraz obcinać mu maleńkie paznokietki. Podpowiada położna, Katarzyna Płudowska.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (27)

Jak umyć buzię noworodka oraz w jaki sposób prawidłowo myć oczy dziecka? Na te i inne pytania związane z pielęgnacją delikatnej twarzy twojego maluszka odpowiada w naszym filmie, nasza ekspertka położna Katarzyna Płudowska.

W pielęgnacji oczu ważny jest kierunek ich przemywania

Pielęgnację twarzy dziecka zacznij od przemycia jej gazikiem zamoczonym w przegotowane, ciepłej wodzie. Zacznij od czoła, następnie umyj policzki, nosek i brodę. Następnie przejdź do pielęgnacji oczu. Zawsze przemywaj je gazikiem od zewnętrznego kącika i kieruj się w stronę wewnętrznego. Każde oko umyj osobnym gazikiem.
Nie wsadzaj patyczków w głąb ucha

Do pielęgnacji uszu można użyć gazika namoczonego w wodzie. Myjemy tylko zewnętrzną część ucha, małżowinę i powierzchnie za uchem. Możesz także użyć patyczków do ucha, ważne, aby miały one gruby wacik i także czyścimy nimi tylko zewnętrzną część ucha.

Nosek wyczyścisz poprzez zakroplenie do każdej z jego dziurek po 2 krople soli fizjologicznej.
 
Z obcięciem paznokci malucha poczekaj, aż dziecko zaśnie. Dzidziuś wtedy nie rusza się i możesz być spokojna, że nie zrobisz mu niechcący krzywdy. Warto w tym celu używać nożyczek z zaokrąglonymi końcami.
 
Zobacz też: Pielęgnacja niemowlaka – tych błędów unikaj
Doładuj
Przeładuj