GRY
 
 

14 pytań o pielęgnację wcześniaków

Pielęgnacja takiego dziecka może na początku sprawiać trudności. Z nami szybko je pokonasz.

wcześniak, kosmetyki, pielęgnacja
fot. fotolia
Nareszcie możecie zabrać noworodka do domu. Teraz sami będziecie kąpać, przewijać i karmić dziecko. Tylko jak to robić, skoro aż strach wziąć je na ręce.

Tak długo czekaliście na tę chwilę! Radość miesza się z obawą, czy dacie sobie radę z opieką nad maleństwem. Jak je karmić, przewijać, nosić? Wyjaśnimy Wasze wątpliwości.

1. Wcześniak wychodzi do domu
Kiedy dziecko urodzone przed czasem opuszcza szpital, jest nadal bardzo małe. Dlatego potrzebuje cieplejszego ubierania, częstszego karmienia, baczniejszej obserwacji i dużo kontaktu z mamą. Dzięki temu może się wyciszyć po pobycie na oddziale, przybierać na wadze i dobrze się rozwijać. Wcześniaki należy dłużej chronić przed infekcjami, więc lepiej odłóżcie na później odwiedziny pierwszych gości.

2. Czy pokój dla wcześniaka powinien być specjalnie urządzony
Nie ma takiej potrzeby. Poza typowymi rzeczami dla noworodka zaopatrzcie się jedynie w specjalną poduszkę – „rogal” (tzw. gniazdko), na którym będzie leżało dziecko. Wcześniaki mają z reguły niższe napięcie mięśniowe niż ich urodzeni o czasie rówieśnicy. Dodatkowo, w szpitalu przyzwyczajają się do przybierania nieprawidłowych pozycji ciałka, np. odginania główki. Przy wypisie zapytajcie fizjoterapeutę, jak powinniście układać dziecko na „rogalu”.

3. Jakie sprzęty są potrzebne do pielęgnacji wcześniaka
Średnio raz w tygodniu będziecie korzystać z wagi niemowlęcej. Jeśli dziecko ma problemy z ssaniem piersi lub butelki, kupcie małe strzykawki lub plastikowe pipetki do dokarmiania oraz laktator. Pamiętajcie też o lampce z przyćmionym światłem. Przyda się w czasie nocnego przewijania.

4. Czy warto zainstalować przy łóżeczku wcześniaka monitor oddechu
U wcześniaków istnieje większe ryzyko bezdechu, co może prowadzić do zwolnienia czynności serca. Takie objawy mogą się pojawiać nawet do końca pierwszego roku życia. Monitor oddechu jest więc koniecznym urządzeniem. Jeśli maluch przestanie oddychać, włączy się alarm.

5. Jak należy karmić wcześniaka w domu
Jedne dzieci nauczyły się ssania piersi, innym trzeba podawać odciągnięty pokarm butelką. Czasami wystarcza im siły na wyssanie tylko części mleka z piersi. Wtedy warto resztę podać pipetką, strzykawką lub kieliszkiem. Przy wypisie ze szpitala omówcie z lekarzem sposób karmienia dziecka.
Redakcja poleca: Niezwykła inicjatywa „Rodzice kangury” [WIDEO]
15 maja w Światowy Dzień Kangurowania ruszyła kampania, która ma na celu wspieranie rodziców w kangurowaniu. Zobacz, dlaczego warto kangurować dziecko - wyjaśnia położna, ekspertka akcji „Rodzice kangury”.

Ocena (3 oceny)

2.7
Doładuj
Przeładuj