wcześniak, kosmetyki, pielęgnacja
fot. fotolia

14 pytań o pielęgnację wcześniaków

Pielęgnacja takiego dziecka może na początku sprawiać trudności. Z nami szybko je pokonasz.
wcześniak, kosmetyki, pielęgnacja
fot. fotolia
Nareszcie możecie zabrać noworodka do domu. Teraz sami będziecie kąpać, przewijać i karmić dziecko. Tylko jak to robić, skoro aż strach wziąć je na ręce.

Tak długo czekaliście na tę chwilę! Radość miesza się z obawą, czy dacie sobie radę z opieką nad maleństwem. Jak je karmić, przewijać, nosić? Wyjaśnimy Wasze wątpliwości.

1. Wcześniak wychodzi do domu
Kiedy dziecko urodzone przed czasem opuszcza szpital, jest nadal bardzo małe. Dlatego potrzebuje cieplejszego ubierania, częstszego karmienia, baczniejszej obserwacji i dużo kontaktu z mamą. Dzięki temu może się wyciszyć po pobycie na oddziale, przybierać na wadze i dobrze się rozwijać. Wcześniaki należy dłużej chronić przed infekcjami, więc lepiej odłóżcie na później odwiedziny pierwszych gości.

2. Czy pokój dla wcześniaka powinien być specjalnie urządzony
Nie ma takiej potrzeby. Poza typowymi rzeczami dla noworodka zaopatrzcie się jedynie w specjalną poduszkę – „rogal” (tzw. gniazdko), na którym będzie leżało dziecko. Wcześniaki mają z reguły niższe napięcie mięśniowe niż ich urodzeni o czasie rówieśnicy. Dodatkowo, w szpitalu przyzwyczajają się do przybierania nieprawidłowych pozycji ciałka, np. odginania główki. Przy wypisie zapytajcie fizjoterapeutę, jak powinniście układać dziecko na „rogalu”.

3. Jakie sprzęty są potrzebne do pielęgnacji wcześniaka
Średnio raz w tygodniu będziecie korzystać z wagi niemowlęcej. Jeśli dziecko ma problemy z ssaniem piersi lub butelki, kupcie małe strzykawki lub plastikowe pipetki do dokarmiania oraz laktator. Pamiętajcie też o lampce z przyćmionym światłem. Przyda się w czasie nocnego przewijania.

4. Czy warto zainstalować przy łóżeczku wcześniaka monitor oddechu
U wcześniaków istnieje większe ryzyko bezdechu, co może prowadzić do zwolnienia czynności serca. Takie objawy mogą się pojawiać nawet do końca pierwszego roku życia. Monitor oddechu jest więc koniecznym urządzeniem. Jeśli maluch przestanie oddychać, włączy się alarm.

5. Jak należy karmić wcześniaka w domu
Jedne dzieci nauczyły się ssania piersi, innym trzeba podawać odciągnięty pokarm butelką. Czasami wystarcza im siły na wyssanie tylko części mleka z piersi. Wtedy warto resztę podać pipetką, strzykawką lub kieliszkiem. Przy wypisie ze szpitala omówcie z lekarzem sposób karmienia dziecka.

6. Jaka temperatura powinna panować w pokoju wcześniaka
Wcześniaka trzeba chronić przed utratą ciepła, przeciągami i nagłymi zmianami temperatury. Najlepsza temperatura to 22 stopni C. Podczas przewijania lub kąpieli należy dogrzać pomieszczenie do 25-26 stopni C. Wasze dziecko traci dużo ciepła przez główkę. W domu zakładajcie mu więc cienką czapeczkę, a także skarpetki i rękawiczki.

7. Czy kąpiel wcześniaka wymaga szczególnych zabiegów
Domowa kąpiel Waszego dziecka będzie wyglądać tak samo jak mycie donoszonych dzieci. Zwykle nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, by nie wychłodzić jego organizmu. Pamiętajcie o dogrzaniu pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel i używajcie niewielu i tylko łagodnych kosmetyków.

8. Czy wcześniak wymaga specjalnej pielęgnacji
Częstym problemem wcześniaka jest obrzęk śluzówek noska powodujący sapkę (głośne oddychanie). Wtedy kilka razy dziennie podawaj do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Ten problem nasila się u dzieci, które ulewają pokarm. Dlatego po posiłkach trzymaj dziecko w pozycji półsiedzącej.

9. Jakie ubrania dla wcześniaka  
Oznacza się je metką „Uśmiech Bociana” oraz „Gucio”. Najmniejsze dostępne rozmiary to 40 cm. Ubierajcie dziecko tak, jak dzieci urodzone o czasie. Unikajcie ciuszków zapinanych na plecach, z szorstkich tkanin czy z aplikacjami.

10. Kiedy można wyjść z wcześniakiem na pierwszy spacer
Gdy na dworze jest zimno (poniżej –8 stopni C), wilgotno i wietrznie albo wyjątkowo upalnie, musicie poczekać. Zanim wyjdziecie z maluchem na pierwszy spacer, upewnijcie się, że potrafi on utrzymać prawidłową temperaturę ciała (ok. 36,6-37 stopni C), np. nie marznie podczas przewijania. Jeśli pogoda nie pozwala na spacery, werandujcie dziecko.

11. Jakie badania musi przejść wcześniak
W pierwszym roku życia dziecko musi odwiedzić wielu specjalistów. Okulista sprawdza, czy siatkówka oka dojrzała prawidłowo, czy nie ma objawów wady wzroku lub zeza. Laryngolog ocenia, czy słuch dziecka nie został uszkodzony przez leki ratujące mu życie. Kardiolog (jeśli jest potrzeba) sprawdza, czy serce przystosowało się do warunków życia poza organizmem mamy. Neurolog ocenia rozwój dziecka w stosunku do jego wieku liczonego od chwili poczęcia. Dziecko powinno być pod stałą opieką pediatry, który zadba m.in. o wyrównanie jego morfologii i prawidłową gospodarkę wapniową.

12. Czy każdego wcześniaka trzeba rehabilitować
Niekoniecznie. Każdy jednak powinien być co jakiś czas badany przez neurologa, a w razie potrzeby – fizjoterapeutę. To oni decydują w zależności od stanu dziecka, czy jest mu potrzebna rehabilitacja.

13. Czy wcześniak otrzymuje zwykłe szczepienia
Dziecko powinno otrzymać wszystkie szczepienia obowiązkowe. Ich kolejność i termin ustala lekarz. By ograniczyć ilość wkłuć, stosuje się szczepionki skojarzone. Zalecane jest podanie dodatkowej dawki przeciwko WZW B (wszczepiennej żółtaczce typu B) oraz bezkomórkowej szczepionki przeciwkrztuścowej.

14. Jak wcześniak będzie się rozwijać
Czasem wcześniaki szybko doganiają donoszonych rówieśników, a niekiedy ich rozwój bywa opóźniony i wymaga stymulacji. Często są nadpobudliwe, mają problemy z koncentracją uwagi, są mniejsze. Bywa, że łatwiej zapadają na infekcje, podczas których częściej mają trudności w oddychaniu. Większość tych problemów można jednak skutecznie pokonać. Przekonacie się o tym!

Jakie mleko dla wcześniaka, jakie pieluchy dla wcześniaka
Zadbaj o odpowiednią pielęgnację i karmienie swojego dziecka.
 
1. Dzieci ważące mniej niż 3 kg mogą dostawać tylko mieszanki dla wcześniaków, np. Alprem, Bebiko 0.
 

2,3. Większym podawaj mleko hypoalergiczne, np. Nan HA, Bebiko HA, Humana HA.
 
4,5. Pieluszki dla noworodków (np. Pampers, Huggies) pasują na maluchy o wadze 2-2,5 kg. A dla mniejszych dzieci przeznaczone są Fixies. Można je kupić w sklepie wysyłkowym Fundacji Wcześniak.


Agata Teleżyńska, Tomasz Makaruk,
konsultacja: dr Maria Rudzińska-Chazan, Neonatolog
Redakcja poleca: O kangurowaniu wcześniaków mówi neonatolog [WIDEO]
Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak przebiega kangurowanie i dlaczego się je stosuje?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy