GRY
 
 

Jak pielęgnować włosy jesienią i zimą?

Czego potrzebują włosy w okresie jesienno-zimowym? Jak stosować odżywki, maski czy płukanki ziołowe? Na czym polega nawilżanie keratynowe? Na pytania odpowiada Paweł Matracki, mistrz fryzjerstwa, ekspert marki L'biotica.

pielęgnacja włosów, kobieta, włosy
fot. Fotolia

Jesienią i zimą nasze włosy często są przesuszone, łamliwe, źle się układają. Dlaczego tak jest?

Paweł Matracki: To niestety pozostałość po lecie. Słońce, wiatr, słona woda, chlor – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na stan włosów. Bez właściwej pielęgnacji ich stan będzie się pogarszał, ponieważ jesień i zima to czas zmiennych temperatur, które również nie pozostają bez znaczenia dla włosów. Suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach oraz niskie temperatury i duża wilgotność na zewnątrz sprawiają, że włosy stają się suche, zaczynają się puszyć i elektryzować. 

Od czego należy zacząć pielęgnację włosów?

Paweł Matracki: Przede wszystkim należy zacząć od oczyszczenia łodyg włosów – służą do tego specjalne szampony głęboko oczyszczające. Usuwają one zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji. 
Kolejnym krokiem jest dobór właściwej pielęgnacji i produktów, które zastosujemy. Wszystko zależy od potrzeb włosów, tzn. czy potrzebują nawilżenia, wygładzenia, regeneracji czy utrzymania koloru. 
Warto w tym miejscu dodać, że obecne technologie pozwalają na łączenie kilku zabiegów, np. regeneracji z koloryzacją. 

Na półkach sklepowych jest wiele produktów do pielęgnacji: odżywki, maseczki, serum, ziołowe płukanki. Które produkty najlepiej zregenerują włosy? 

Paweł Matracki: Odpowiedź brzmi: wszystkie. Pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zastosowane. 

Co to znaczy? O czym należy pamiętać robiąc domowe SPA włosom?

Paweł Matracki: W przypadku niektórych produktów, np. ziołowych płukanek, zwłaszcza tych własnej produkcji, zalecałbym ostrożność. Nieumiejętnie użyta płukanka na blond włosach potrafi zmienić ich odcień na... zielony. 
W ogóle warto wiedzieć, jak stosować poszczególne produkty. Na przykład odżywkę należy nakładać na długości i końce włosów, a nigdy u nasady. Dlaczego? Bo obciąży włosy i da efekt nieświeżej fryzury. 
Maskę należy stosować raz lub dwa razy w tygodniu i trzymać na włosach przez 20 minut (najlepiej pod ciepłym kompresem lub podczas gorącej kąpieli). Tak zastosowana maseczka intensywnie zregeneruje włosy. Natomiast serum zadziała na uszkodzoną strukturę włosa

A salonie fryzjerskim? Jakie zabiegi mogą zaproponować profesjonaliści?

Paweł Matracki: Takich zabiegów jest wiele, np. nawilżanie keratynowe, laminowanie włosów, pielęgnacja pod wpływem suchej pary wodnej. Takie zabiegi dają nieograniczone możliwości wyboru pożądanej pielęgnacji. 
Na przykład do nawilżania keratynowego wykorzystuje się keratynę (hydrolizat keratyny), która jest naturalnym budulcem włosa. Taki zabieg umożliwia odbudowę uszkodzonej struktury włosa poprzez wypełnienie ubytków w jego wnętrzu. Dodatkowo nawilża i zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci, a co za tym idzie wygładza i przywraca połysk. 
Dobre rezultaty osiąga się także wykorzystując urządzenie do wytwarzania suchej pary wodnej. Dzięki niemu pod wpływem temperatury i pary dochodzi do rozchylenia łusek włosowych, co ułatwia produktom wniknięcie w głąb włosa. 

Warto wiedzieć: 6 kosmetycznych cudów, które ratują życie pracującej mamie

Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla mam i kobiet w ciąży [WIDEO]
Lubisz naturalne kosmetyki? Przeczytaj, jak stosować olej kokosowy w codziennej pielęgnacji i na różne dolegliwości mam i kobiet w ciąży.
Doładuj
Przeładuj