pielęgnacja włosów, kobieta, włosy
fot. Fotolia

Jak pielęgnować włosy jesienią i zimą?

Czego potrzebują włosy w okresie jesienno-zimowym? Jak stosować odżywki, maski czy płukanki ziołowe? Na czym polega nawilżanie keratynowe? Na pytania odpowiada Paweł Matracki, mistrz fryzjerstwa, ekspert marki L'biotica.
Monika Karbarczyk
pielęgnacja włosów, kobieta, włosy
fot. Fotolia

Jesienią i zimą nasze włosy często są przesuszone, łamliwe, źle się układają. Dlaczego tak jest?

Paweł Matracki: To niestety pozostałość po lecie. Słońce, wiatr, słona woda, chlor – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na stan włosów. Bez właściwej pielęgnacji ich stan będzie się pogarszał, ponieważ jesień i zima to czas zmiennych temperatur, które również nie pozostają bez znaczenia dla włosów. Suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach oraz niskie temperatury i duża wilgotność na zewnątrz sprawiają, że włosy stają się suche, zaczynają się puszyć i elektryzować. 

Od czego należy zacząć pielęgnację włosów?

Paweł Matracki: Przede wszystkim należy zacząć od oczyszczenia łodyg włosów – służą do tego specjalne szampony głęboko oczyszczające. Usuwają one zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji. 
Kolejnym krokiem jest dobór właściwej pielęgnacji i produktów, które zastosujemy. Wszystko zależy od potrzeb włosów, tzn. czy potrzebują nawilżenia, wygładzenia, regeneracji czy utrzymania koloru. 
Warto w tym miejscu dodać, że obecne technologie pozwalają na łączenie kilku zabiegów, np. regeneracji z koloryzacją. 

Na półkach sklepowych jest wiele produktów do pielęgnacji: odżywki, maseczki, serum, ziołowe płukanki. Które produkty najlepiej zregenerują włosy? 

Paweł Matracki: Odpowiedź brzmi: wszystkie. Pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zastosowane. 

Co to znaczy? O czym należy pamiętać robiąc domowe SPA włosom?

Paweł Matracki: W przypadku niektórych produktów, np. ziołowych płukanek, zwłaszcza tych własnej produkcji, zalecałbym ostrożność. Nieumiejętnie użyta płukanka na blond włosach potrafi zmienić ich odcień na... zielony. 
W ogóle warto wiedzieć, jak stosować poszczególne produkty. Na przykład odżywkę należy nakładać na długości i końce włosów, a nigdy u nasady. Dlaczego? Bo obciąży włosy i da efekt nieświeżej fryzury. 
Maskę należy stosować raz lub dwa razy w tygodniu i trzymać na włosach przez 20 minut (najlepiej pod ciepłym kompresem lub podczas gorącej kąpieli). Tak zastosowana maseczka intensywnie zregeneruje włosy. Natomiast serum zadziała na uszkodzoną strukturę włosa

A salonie fryzjerskim? Jakie zabiegi mogą zaproponować profesjonaliści?

Paweł Matracki: Takich zabiegów jest wiele, np. nawilżanie keratynowe, laminowanie włosów, pielęgnacja pod wpływem suchej pary wodnej. Takie zabiegi dają nieograniczone możliwości wyboru pożądanej pielęgnacji. 
Na przykład do nawilżania keratynowego wykorzystuje się keratynę (hydrolizat keratyny), która jest naturalnym budulcem włosa. Taki zabieg umożliwia odbudowę uszkodzonej struktury włosa poprzez wypełnienie ubytków w jego wnętrzu. Dodatkowo nawilża i zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci, a co za tym idzie wygładza i przywraca połysk. 
Dobre rezultaty osiąga się także wykorzystując urządzenie do wytwarzania suchej pary wodnej. Dzięki niemu pod wpływem temperatury i pary dochodzi do rozchylenia łusek włosowych, co ułatwia produktom wniknięcie w głąb włosa. 

Warto wiedzieć: 6 kosmetycznych cudów, które ratują życie pracującej mamie

A co z rozdwojonymi końcówkami włosów? Jak je pielęgnować?

Paweł Matracki: Rozdwojone, suche końce włosów to skutek zniszczenia łuski włosowej, która jest ochronną warstwą włosa. Jest to proces naturalny, postępujący. Częste zabiegi chemiczne, suszenie włosów zbyt ciepłym strumieniem powietrza suszarki, nadużywanie prostownicy czy lokówki, a nawet zaginanie końcówek przy nawijaniu na wałki, przypinanie ich klamerkami, ściąganie gumką czy tapirowanie, przyśpieszają ten proces. Częściej problem zniszczonych końcówek obserwujemy przy włosach długich, szczególnie suchych, co ma związek z uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas ocierania się włosów o ramiona i ubranie.
Przede wszystkim należy włosy regularne podcinać, co najmniej co 4-6 tygodni (nawet jeśli je zapuszczamy). Poza tym po każdym umyciu trzeba stosować odżywki i raz na dwa tygodnie stosować kompres z maski regenerującej
W codziennej pielęgnacji końcówek, warto pamiętać:
  • że włosy po umyciu szamponem najlepiej spłukiwać chłodną wodą; uszczelni to łuskę włosową i zabezpieczy włos przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • że należy delikatne postępować z włosami podczas ich rozczesywania, szczególnie po myciu (najlepiej używać grzebienia o szerokim rozstawie zębów; włos wilgotny ma rozchyloną łuskę włosową, więc brakuje mu naturalnej ochrony i jest bardziej podatny na uszkodzenia);
  • że susząc włosy najlepiej stosować chłodny nawiew; 
  • by unikać tapirowania podczas stylizacji;
  • o produktach zabezpieczających przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury, zwłaszcza gdy korzystamy z prostownicy lub lokówki.
Przeczytaj także: Kuracja dla włosów

Kiedy zobaczymy pierwsze efekty regeneracji?

Paweł Matracki: Wszystko zależy od stopnia zniszczenia włosa. Zabiegi pielęgnacyjne wykonane w salonie dadzą efekty – symboliczne, umówmy się – już po pierwszym zabiegu. Natomiast pełny efekt będzie widoczny dopiero po 2-3 zabiegach. 
Pielęgnacja włosów w warunkach domowych zależy od jakości używanych produktów. W tej kwestii doradzałbym cierpliwość. Natychmiastowy efekt, choć chwilowy, dają produkty, które oblepiają włos i dają wrażenie, że jest on w lepszej kondycji niż w rzeczywistości. To są środki doraźne, których efekt utrzymuje się... do pierwszego mycia.  
W długofalowej pielęgnacji chodzi o to, by zregenerować włosy w ich wnętrzu, odbudować ubytki w ich strukturze. Dzięki temu włosy będą zdrowo i pięknie wyglądać przez dłuższy czas.  

Czy to prawda, trudniej się pielęgnuje włosy blond?

Paweł Matracki: To zależy, czy jest to naturalny blond czy farbowany. Włosy rozjaśnione mogą być bardziej zniszczone – ma to związek z ingerencją w ich strukturę. Często są one rozjaśniane agresywnymi środkami do koloryzacji i oksydantami o wysokim stężeniu, na skutek czego zostają pozbawione sebum i cementu międzykomórkowego, czyli tych elementów, które odpowiadają za naturalną ochronę włosa. Takie włosy stają się porowate, łamliwe, przesuszone, przez co są bardziej narażone na niekorzystne działanie promieni UV, chlorowaną i słoną wodę, a także inne uszkodzenia i zanieczyszczenia, szybciej też tracą kolor.
Pamiętajmy, że włosy rozjaśniane to włosy pozbawione melaniny, naturalnego barwnika, którego głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Czyli naturalne blondynki mogą spać spokojnie?

Paweł Matracki:  Naturalne włosy blond są cieńsze i delikatniejsze niż włosy ciemne, dlatego wymagają szczególnego traktowania, a ich pielęgnacja powinna być dostosowana do pory roku.
Włosy blond jesienią i zimą wymagają nawilżenia. Blondynki, zarówno te naturalne, jak i te farbowane, powinny codziennie stosować odżywki, a dwa razy w tygodniu maski.  Dobrze sprawdzają się produkty, które dodatkowo w swoim składzie mają składniki wygładzające.
Do codziennej pielęgnacji włosów farbowanych na blond i rozjaśnianych przydadzą się także produkty, które zawierają w swoim składzie ceramidy, hydrolizat keratyny, pantenol, olejek ze słodkich migdałów, olejek z orzechów makadamia czy proteiny jedwabiu

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać jesienią i zimą, pielęgnując włosy?

Paweł Matracki:  Jesień to dobry czas na olejowanie włosów. Polecam olejek z kiełków pszenicy, który chroni przed nadmierną utratą wody, odtwarza naturalną włosową osłonkę i wygładza powierzchnię włosa. 
Natomiast zalecałbym ostrożność podczas stylizacji włosów – lakiery i pianki nadmiernie wysuszają włosy. W tym czasie lepiej stosować do stylizacji lotiony. 

Dziękuję za rozmowę.


Polecamy: Fryzjer prawdę ci powie...
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy