Bambino Krem ochronny + kojący
fot. Adobe Stock

Pielęgnacja wrażliwej skóry noworodka

Pierwsze dni życia maluszka to niezwykle intensywny okres w życiu mamy. Czas, w którym poznaje swoje nowo narodzone dziecko. Rozpoznaje każdą fałdkę, każdy pieprzyk i zagłębienie w małym ciałku. Podpowiadamy, jak pielęgnować wrażliwą skórę noworodka, by była zdrowa i mięciutka.
Bambino Krem ochronny + kojący
fot. Adobe Stock

Jeśli dopiero oczekujesz przyjścia na świat swojego dziecka, z pewnością stresujesz się wizją pierwszych dni z maleństwem. Oto dostaniesz na ręce dziecko, które dopiero musisz poznać i nauczyć się odczytywać sygnały, które ci wysyła. Przed tobą kilka intensywnych tygodni, podczas których cała twoja uwaga będzie skupiona na pielęgnacji noworodka. Zapewniamy, że pierwsze, na co zwrócisz uwagę, to skóra twojego dziecka. Jest wyjątkowo miękka i delikatna, a w dodatku idealnie różowa. Zrozumiesz, dlaczego wybór odpowiednich kosmetyków dla noworodka jest tak ważny.

Dlaczego skóra maluszka jest wrażliwa?

Organizm dziecka tuż po przyjściu na świat nagle zostaje wystawiony na szereg różnych czynników zewnętrznych. Wcześniej, w łonie matki dziecko miało idealne, komfortowe warunki. Teraz noworodek jest narażony na warunki środowiskowe, a te mogą czasem nie sprzyjać zachowaniu zdrowia. Występują zmiany temperatury, na spacerach wiatr smaga policzki, trzeba zażywać kąpieli, a do tego wszystkiego dochodzą te wszystkie pajacyki, bodziaki i pieluszki. Dla noworodka, którego cienka skóra nie ma jeszcze dobrze wykształconego płaszcza hydrolipidowego, tego wszystkiego może być po prostu za dużo. A przecież i tak mówimy o „książkowym” noworodku, bez zdiagnozowanych alergii, atopowego zapalenia skóry czy innych problemów zdrowotnych.


Skóra maluszka w pierwszych tygodniach życia wymaga stosowania kosmetyków, które natłuszczają, chronią przed utratą wody i jednocześnie tworzą na jej powierzchni film ochronny przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego wszystkiego muszą także być hiperdelikatne i dostosowane do wieku (a więc od pierwszych dni życia). Dobrze, by miały także działanie kojące. Jeśli dojdzie do zaczerwienienia, podrażnienia lub odparzenia, poradzą sobie z problemem, zanim zdąży się rozwinąć na dobre.

Pielęgnacja skóry noworodka

Jak często kąpać noworodka? To pytanie, które spędza sen z powiek większości rodziców. Jednym z kluczowych zadań codziennych pielęgnacji jest niedopuszczenie do przesuszenia, utraty nawilżenia i wystąpienia podrażnień na skórze. Dlatego też kąpiele 2-3 razy w tygodniu powinny wystarczyć. Warto wypróbować kosmetyki, które będą miłe dla skóry maluszka i sprawią mu dodatkową przyjemność. Dobrym rozwiązaniem będzie forma pianki, która delikatnie rozprowadza się na skórze.
Nawilżane chusteczki czy mokre waciki poradzą sobie z codzienną pielęgnacją. Istotne jednak jest to, by zadbać o okolice pieluszkowe noworodka.

Dobrze, by maleństwo mogło przez kilkanaście minut w ciągu dnia poleżeć bez pieluszki. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień. Po przewinięciu noworodka pamiętajmy o dokładnym osuszeniu skóry i zastosowaniu „Kremu ochronnego + kojącego od Bambino”, który natłuszcza skórę dziecka i chroni ją przed utratą wody oraz ewentualnymi podrażnieniami. Dzięki zawartości tlenku cynku i witaminy E przyniesie ukojenie, gdy pojawi się zaczerwienienie – pierwszy objaw mówiący o podrażnieniu delikatnej skóry. Aby uniknąć odparzeń, należy też systematycznie sprawdzać pieluszkę i zmieniać ją w razie potrzeby. Zbyt długi kontakt z mokrym lub zabrudzonym kupką materiałem działa na skórę drażniąco. Jeśli już pojawią się niepokojące zmiany w okolicy podpieluszkowej, należy po umyciu i wysuszeniu nałożyć na podrażnioną skórę „Bambino Krem ochronny + kojący”.
O czym jeszcze pamiętać przy noworodku? By jak najwięcej przytulać maluszka, mówić do niego i pielęgnować matczyną więź. Dzieci tak szybko rosną…

Artykuł powstał z udziałem marki Bambino

Zobacz także

Popularne tematy