edipresse.PAI300000024.JPG
fot. Edipresse

Pieluchowe vademecum

Młodzi rodzice zwykle boją się kąpieli i przewijania. Z czasem okazuje się, że żadna z tych rzeczy wcale nie jest taka trudna, a znacznie większym problemem staje się wybór odpowiedniej pieluszki.
edipresse.PAI300000024.JPG
fot. Edipresse

Niemowlęca pupka jest obiektem zachwytów i jednocześnie troski każdej świeżo upieczonej mamy. Nic dziwnego! Nie dość, że skóra w tym miejscu jest szczególnie wrażliwa, to jeszcze ciągle narażona na kontakt z wilgotną pieluszką. Dlatego o pupkę trzeba szczególnie starannie dbać. Bardzo ważne jest, żeby przestrzegać prawidłowych zasad w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej to wystarczy, by skóra maleństwa była zdrowa. No i jeszcze pozostaje kwestia pieluszki... Przeczytaj, jak wybrać najlepszą i jak jej używać.

Jak często zmieniać pieluszkę?

Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka.
Redakcja poleca: Jak bezpiecznie układać dziecko?
Zobacz, jak bezpiecznie i prawidłowo odkładać dziecko na przewijak lub łóżeczko.

Czy zawsze trzeba myć pupę?

Lekarze mówią, że tak powinno się robić, bo mycie pupy podczas przewijania pozwala uniknąć odparzeń. Do mycia potrzebna jest ciepła woda (jak do kąpieli) oraz mydełko. Pamiętaj, że mydła dla dorosłych mogą podrażniać skórę malucha, dlatego sprawdź, od którego miesiąca życia dziecka jest zalecany dany kosmetyk. Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyść wszystkie fałdki, po czym przemyj je nowym wacikiem nasączonym samą wodą. Przed założeniem czystej pieluszki osusz skórę, dotykając ręcznikiem miejsce przy miejscu (nie trzyj, bo niemowlęca skóra jest bardzo delikatna). Do mycia niemowlęcej pupki lepiej nie używaj gąbek i myjek, bo trudno utrzymać je w czystości.

Jaką pieluchę założyć noworodkowi?

Niektóre firmy mają specjalne pieluszki dla wcześniaków i noworodków, wykonane z wyjątkowo delikatnych materiałów. Są też pieluszki dla dzieci, którym nie zagoił się jeszcze pępuszek. Dzięki specjalnemu wycięciu nie ulega on podrażnieniu i łatwiej go pielęgnować. Jeśli jednak decydujesz się na zwykłe pieluszki bez udogodnień, po prostu podwijaj (lub wytnij) przód pieluchy, by nie urażał kikuta.


Jak myć pupkę dziewczynki, a jak chłopczyka?

U dziewczynek ważny jest kierunek mycia: prawidłowy to przód–tył (od cewki moczowej do pupy). W ten sposób zapobiega się zakażeniu układu moczowego bakteriami z kupki. Wacikiem przemywa się okolice krocza, zagłębienia, wargi sromowe i pupę. U chłopca najpierw myje się siusiaka (bez odciągania napletka). Potem zakamarki pod siusiakiem, wokół worka mosznowego i pod nim (w tych miejscach często dochodzi do odparzeń), pachwiny i pośladki. Białą wydzielinę, zwaną mastką, która zbiera się na krawędzi napletka, też trzeba delikatnie usunąć.

Kiedy można użyć chusteczek pielęgnacyjnych?

Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można śmiało czyścić mu pupę nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi. Przydają się one przede wszystkim poza domem. Jeśli jednak twój smyk ma odparzoną pupkę, zrezygnuj z nich do czasu, aż skóra się zagoi.

Dlaczego ważne jest wietrzenie pupy?

To sposób ochrony przed odparzeniem. Dbaj, by przed zapięciem pieluchy dziecko poleżało trochę z gołymi pośladkami. Ale jeśli się denerwuje, poczekaj z tym na lepszy nastrój. Możesz też kupować pieluszki z funkcją „air”, które są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.

Czy pielucha może uczulać dziecko?

Niestety może się zdarzyć, że u smyka pojawi się uczulenie na pieluszki. Nawet jeśli używasz wyłącznie tych najlepszej jakości. Smyk może być wrażliwy na któryś składnik użyty do produkcji pieluszek (na przykład środki, dzięki którym są one śnieżnobiałe). Nie oznacza to, że produkt jest zły – uczulenie może wywołać każda substancja, nawet najbardziej naturalna. Jeśli na pupie twojego szkraba pojawiła się wysypka, wypróbuj pieluszki innej firmy. Jeśli to nic nie da, zakładaj mu przez kilka dni (do wyleczenia) pieluchy tetrowe, wyprane w delikatnych płatkach mydlanych i dobrze wypłukane (musisz je tylko bardzo często zmieniać). Jednocześnie wraz z lekarzem upewnij się, czy wysypka na pupie maluszka nie jest przypadkiem spowodowana alergią pokarmową.

Miejsce do przewijania

Przez pierwsze miesiące życia dziecka będziesz zmieniać pieluchę co najmniej kilka razy dziennie (noworodkowi nawet kilkanaście!). Dlatego warto zadbać o przygotowanie specjalnego kącika do przewijania dziecka – to nie żadna fanaberia.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, ale także o swoje zdrowie. Jeśli bobas będzie leżał na przewijaku umieszczonym na odpowiedniej wysokości, nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie absolutnie nie jest teraz wskazana dla twojego kręgosłupa. Zainwestuj w komodę z przewijakiem lub ustaw na podwyższeniu przenośny przewijak.  Miej pod ręką akcesoria, czyli zapas pieluszek, waciki do przemywania pupy lub nawilżane chusteczki, krem, maść przeciw odparzeniom, nowe ubranko na zmianę.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy