GRY
 
 

Pieluchy jednorazowe, czy wielorazowe - które wybrać?

Jaka pielucha jest najlepsza? Ten spór trwa już kilka lat. Dowiedz się, jakie są zalety i wady pieluch jednorazowych i wielorazowych i sama zdecyduj.

Pieluchy wielorazowe, czy jednorazowe
fot. Fotolia

Pieluszki jednorazowe

Na pewno są dla rodziców wygodniejsze, bo  nie trzeba tracić czasu na ich pranie i prasowanie. Jednak największą ich zaletą jest – znacznie większa niż tetrowych – chłonność. Zawdzięczają ją znajdującej się w ich wnętrzu pulpie celulozowej z superabsorbentem w postaci granulek. Pochłaniając wilgoć, zamienia ją ona w żel, który jest utrzymywany z daleka od skóry pośladków. Dziecko może więc zrobić siusiu nawet kilka razy – z pieluchy nic nie wydostanie się na zewnątrz, a pupa nadal będzie sucha, co pozwoli uniknąć odparzeń i podrażnień. Poza tym pielucha jednorazowa jest wygodna, bo dzięki zapięciom na rzepy i elastycznym bokom dokładnie dopasowuje się do obwodu brzuszka nóżek.
Uwaga! Pieluszki firm obecnych na rynku znacznie się od siebie różnią. Najbardziej chłonnością, elastycznością i wielkością, ale także zapachem. Niektóre, żeby lepiej pielęgnować skórę dziecka, są powleczone w środku balsamem pielęgnacyjnym lub nasączone ziołowymi ekstraktami. Te składniki, podobnie jak substancje zapachowe lub wybielacze, dzięki którym pieluchy są śnieżnobiałe, mogą być u maleństwa przyczyną uczuleń. Warto więc wypróbować różne produkty, żeby wybrać najlepszy dla danego dziecka. Tym bardziej że ten jednorazowy luksus całkiem sporo kosztuje.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Jakie pieluchy wybrać dla noworodka?

Dla noworodka najlepiej kupić pieluszki bezzapachowe, które nie są wzbogacane ziołowymi wyciągami czy składnikami pielęgnacyjnymi. Niektóre mają wygodne wycięcie na kikut pępowiny, choć można je też zrobić samemu lub przy zakładaniu zawijać górną część pieluchy. W pierwszych dniach życia dziecko zużywa kilkanaście pieluszek na dobę. Na szczęście (dla kieszeni rodziców!) w drugim miesiącu życia zwiększa się pojemność pęcherza i maluch siusia rzadziej.

Jakie pieluchy wybrać dla niemowlaka?

Niemowlę potrzebuje już „tylko” około sześciu pieluszek dziennie. Ponieważ dużo się rusza, pieluszka nie może go krępować – powinna mieć jak najbardziej anatomiczny kształt, rozciągliwe boczki i być jak najcieńsza. Za to na noc można zakładać dziecku grubszą i bardziej chłonną. Jeśli pielucha zaczyna przeciekać, jest to zawsze wyraźny znak dla rodziców, że trzeba zmienić jej rozmiar na większy.
Z myślą o dzieciach rocznych i starszych, tych, które już chodzą, stworzono pieluchomajtki. Te pieluchy nie mają rzepów, bo wkłada się je jak majteczki. Mocno się trzymają i są wygodne do zakładania (szybko je zmienisz nawet ruchliwemu malcowi). Są jednak droższe od zwykłych jednorazowych, podobnie jak pieluchy przeznaczone do zakładania dzieciom na basen, które wolno nasiąkają wodą i skuteczniej zatrzymują ewentualny „ładunek”.  

Czytaj także:
Doładuj
Przeładuj