GRY
 
 

Wszystko o pieluchach wielorazowych

Pieluchy ekologiczne, czy jednorazowe? Jeśli chociaż raz zastanawiałaś się, które pieluchy wybrać dla swojego dziecka, przedstawiamy zalety pieluch wielorazowych.

pieluchy wielorazowe
fot. Fotolia
Dawno minęła już era używania pieluch wielorazowych. My znamy je z opowieści naszych mam. Sama pamiętam, jak moja mama opowiadała mi, jak musiała je często prać, gotować, płukać w lodowatej wodzie, aż ręce bolały, a później prasować. Dla nas dzisiaj to czysta abstrakcja. Idziemy do sklepu, wybieramy markę, rodzaj, wielkość i z głowy. Przewijamy malucha kilka, kilkanaście razy na dobę, a stos zużytych pieluch ląduje w śmietniku. Gdy pytam młode mamy, bez czego nie wyobrażają sobie życia, mówią, że bez pieluch jednorazowych. A jednak coraz częściej słyszymy o pieluchach ekologicznych, wielorazowych. Czyżby czekał nas wielki powrót do ekologii?

Współczesne pieluchy wielorazowe wykonane są z materiałów nowoczesnych, bambusa, bawełny organicznej, czy konopii. Jako zapięcia stosuje się plastikowe zatrzaski, rzepy i troczki.

Jak stosować pieluchy wielorazowe?

Jest kilka sposobów używania pieluszek wielorazowych.
 • Sposób 1:
Do pieluszki wielorazowej lub otulacza możemy włożyć zwykłą pieluszkę tetrową. Musimy wtedy częściej wymieniać pieluszkę bo tetra ma mniejszą chłonność.
 • Sposób 2:
Do pieluszki wielorazowej wsadzamy wkłady: welurowy lub z froty bambusowej. Są one bardziej chłonne niż tetra, najbardziej chłonne są te z bambusa. Jednak nie zapominajmy, że wszystkie wkłady są wykonane z materiałów, więc dziecko trzeba przewijać częściej niż gdyby nosiło pieluszki jednorazowe. Jeśli po zamoczeniu wkładu nie wymienimy go, wtedy pieluszka, czy otulacz szybko nam przemoknie.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Zalety pieluch wielorazowych:

 • pieluchy z materiału nie zawierają tworzyw sztucznych, klejów i absorbentów
 • są bardziej przewiewne, dzięki czemu skóra niemowlaka oddycha i rzadziej występuje jej podrażnienie
 • nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu
 • lepiej zabezpieczają przez wypływem zawartości z pieluszki
 • zapobiegają przegrzaniu jąder, co w przyszłości może prowadzić do bezpłodności
 • stosując pieluchy wielorazowe oszczędzasz, a pieluszka może być używana przy kolejnym dziecku
Zobacz także: 15 sekretów, jak pielęgnować noworodka

Jak prać pieluchy wielorazowe:

Pieluchy należy prać w temperaturze 40 - 60 stopni Celcjusza. Nie stosować wybielaczy i środków zmiękczających i nie suszyć w suszarce. Zabrudzonych pieluch nie należy namaczać.

Rodzaje pieluch wielorazowych:

 • Pieluchy wielorazowe z kieszenią:
Pieluszki te posiadają dwie warstwy: wewnętrzną z mikropolaru, która odprowadza wilgoć do wkładki i zewnętrzną z PUL, który chroni ubranie przed zamoczeniem. Pomiędzy obie warstwy wkładamy wkładkę chłonną, która może być wykonana z mikrowłókna, konopi, bambusa, czy bawełny. Po zamoczeniu wkładu wymieniamy go na nowy.
 • Pieluszki wielorazowe AIO (all in one):
Pieluchy te wyglądem przypomina pieluszkę z kieszenią z tą różnicą, że ma wszytą wkładkę na stałe.
 • Pieluchy wielorazowe formowane:
Przypominają pieluszki jednorazowe, wykonane są z bawełny, mikrofibry, czy bambusa. Na taką pieluszkę zakładamy otulacz.
 • Pieluszki do składania:
Są to zwyczajne pieluchy: tetra, pieluszki flanelowe, frotowe. Na takie pieluszki zakładamy otulacz, który chroni ubranko przed zamoczeniem.
 • Otulacze
To majteczki wykonane z polarku, wełny, oddychającego PUL. W otulaczu można umieścić wkłady chłonne, może on też służyć jako zewnętrzna warstwa do pieluszek tetrowych i pieluszek formowanych.

Polecamy: Jak pielęgnować noworodka

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj