Pieluchy wielorazowe
fot. AdobeStock

Pieluszki wielorazowe, kieszonki i otulacze

Dzisiejsze wielorazówki nie mają już nic wspólnego z tetrą, zmorą naszych mam a do tego są przepiękne!
Dominika Bielas
Pieluchy wielorazowe
fot. AdobeStock
Wraz z rozwijającym nurtem Eko we wszystkich dziedzinach życia, producenci znów zwrócili się ku pieluchom wielorazowym. Nie obawiaj się jednak tetry, z którą nasze mamy dosłownie się musiały mordować. Na rynku oprócz takich pieluch jest wiele praktycznych, wygodnych i pięknych rozwiązań, przyjaznych dla środowiska i dziecięcej pupy.

Zalety pieluch wielorazowych

Pieluchy jednorazowe to wielka wygoda, ale pomijając wydatki i ilość produkowanych śmieci bardzo często uczulają i podrażniają skórę pupy. Dlatego coraz więcej rodziców zainteresowanych jest pieluszkami wielorazowymi. Dlaczego warto?
  • pieluchy z materiału nie zawierają tworzyw sztucznych, klejów i absorbentów;
  • są przewiewne, dzięki czemu skóra niemowlaka oddycha i jest mniej narażona na jej podrażnienie;
  • świetnie zabezpieczają przez wpływem zawartości z pieluszki;
  • zapobiegają przegrzaniu jąder;
  • choć to duży wydatek na początek, to w ostatecznym rozrachunku to dużo tańsze rozwiązanie niż zakup pieluszek jednorazowych.
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

Rodzaje pieluch wielorazowych

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów pieluszek. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przekonaj się, czym się różnią:
  • tradycyjne pieluszki wielorazowe pieluszki składane – dostępne w przeróżnych kolorach, rozmiarach, produkowane z tetry, flaneli, bawełny, a nawet bambusowe. Do takich pieluszek należy jednak zakładać wodoodporny otulacz;
  • pieluchy wielorazowe formowane - mają określony kształt, by były łatwe w użyciu i bardziej komfortowe dla dziecka. Są dostępne w różnych rozmiarach. Mogą być frotte, flanelowe, z konopi, bambusowe, z microfibry, o zróżnicowanej chłonności. Niezbędny będzie wodoodporny otulacz;
  • otulacz z kieszenią - pieluszki te posiadają dwie warstwy: wewnętrzną z mikropolaru, która odprowadza wilgoć do wkładki i zewnętrzną z PUL, który chroni ubranie przed zamoczeniem. Pomiędzy obie warstwy wkłada się wkładkę chłonną, która może być wykonana z mikrowłókna, konopi, bambusa, czy bawełny lub tetrę. Wkład wymieniamy za każdym razem, kiedy dziecko go zmoczy, i wrzucamy do prania, a otulacz co 2–3 zmiany pieluszki. Niezbędne są wkładki;
  • pieluszki wielorazowe AIO (all in one) - wyglądem przypomina pieluszkę z kieszenią, ale wszystkie elementy są zszyte razem. Łatwo się je zakłada i łatwo zdejmuje;
  • Pieluszka SIO – podobne do pieluszek AIO, ale wszystkie warstwy są połączone napami, co pozwala ją rozłożyć, a to skraca proces suszenia;

Rozmiar i ilość potrzebnych pieluszek wielorazowych

Gdy podejmiesz decyzję co do rodzaju pieluszek, musisz policzyć, ile będziesz ich potrzebowała, a także wybrać konkretny rozmiar. Na rynku dominują pieluszki one size, a wielkość reguluje się np. za pomocą nap. W praktyce niestety jeden rozmiar rzadko sprawdzi się przez cały okres pieluchowania, przede wszystkim, jeśli chodzi o noworodka, warto zakupić takie dla dziecka do 5 kg.

Ile będziesz potrzebować pieluszek? Im mniejsze dziecko, tym więcej zużywa pieluszek. Na początku to nawet do 12 na dobę. Później liczba ta stopniowo maleje. U dzieci do 12 miesiąca zazwyczaj sprawdza się zestaw 8–10 wkładów. Ale wiele też zależy od tego, jak często będziesz prać i jak długo będą schły pieluszki. W przypadku prania co drugi dzień potrzeba trzech zestawów itd.

Gdzie kupić pieluszki wielorazowe?

Najprościej zakupów dokonać w internecie, gdzie znajdziemy nie tylko szeroki wybór pieluszek co do rodzaju, ale i wiele niesamowitych wzorów.
Co oprócz pieluszki i wkładów? Z pewnością przyda się pojemnik na zużyte pieluszki, czyli po prostu wiadro z pokrywą. Warto zainwestować w bibułki jednorazowe. Zatrzymują na swojej powierzchni dużą część kupki, dzięki czemu pranie wkładów albo pieluszek jest łatwiejsze. Niezbędny będzie olejek bakteriobójczy oraz płyn lub proszek do prania pieluszek.

Jak prać pieluchy wielorazowe?

Kiedyś nasz mamy gotowały tetrę, w przypadku nowych pieluszek wielorazowych w ten sposób można doprowadzić do utraty ich właściwości chłonnych. Potrzebny będzie ci olejek bakteriobójczy - herbaciany albo lawendowy. Skrapia się nim pieluszki w pojemniku, jeszcze przed praniem, dzięki czemu niepotrzebne jest ich wygotowywanie ani prasowanie. Możesz też użyć dezynfekującego dodatku do proszku, np. Nappy Fresh lub Baby anhyllis. Można użyć proszków ekologicznych, proszków hipoalergicznych i detergentów dla dzieci. Nie wolno natomiast używać płynów zmiękczających i optycznych wybielaczy, orzechów piorących, mydła, proszków do koloru. Zabrudzonych pieluch nie należy namaczać, pierze się je w temperaturze 40 – 60 stopni Celsjusza. Nie należy ich suszyć w suszarce, ani na kaloryferze.
 
Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy