GRY
 
 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Cierpią na nie dzieci ze skłonnością do alergii i szczególnie wrażliwą skórą.

niemowlę, sen, problemy ze snem
fot. Fotolia
Na pieluszkowe zalalenie skóry cierpią dzieci ze skłonnością do alergii i szczególnie wrażliwą skórą. Zaczerwienienia i swędzenie to pierwsze objawy. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by uniknąć kłopotu.

Niemowlęca skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, bo u małego dziecka proces dojrzewania wszystkich jej warstw, a zwłaszcza naskórka, wciąż jeszcze nie jest zakończony. Także cieniutka warstewka wydzielanych przez nią tłuszczów (tzw. płaszcz lipidowy) dopiero się tworzy. Nie zachowując należytej higieny lub stosując zbyt silne środki myjące, łatwo można ten proces zaburzyć. Najważniejsze jest utrzymanie higieny okolic krocza i odbytu. Wymaga wielu zabiegów, ale są one niezbędne, by maluch zdrowo się rozwijał.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka

  • Regularnie zmieniaj pieluszkę. Karmionemu piersią niemowlęciu trzeba zakładać czystą około dziesięć razy w ciągu doby. Mokra pielucha — tetrowa włożona w plastikowe majteczki lub ciasno zapięta jednorazowa — to kompres drażniący skórę. Jeśli używasz tetrowych, zmieniaj je, gdy tylko zostaną zawilgocone. Jednorazowe zakładaj w miarę luźno, by powietrze miało dostęp do skóry malucha.
  • Starannie myj dziecko. Najpierw suchą chusteczką zbierz z pupy widoczne zanieczyszczenia, następnie wilgotną myjką przetrzyj okolice krocza i narządy płciowe. Dziewczynkę myje się od góry ku dołowi, zwracając przy tym uwagę, by dokładnie oczyścić także szparę sromową. Chłopcu trzeba starannie oczyścić miejsce pod jądrami. Nie należy odciągać napletka.
  • Używaj łagodnych środków pielęgnacyjnych. Nie stosuj wielu kosmetyków. Przestrzegaj zasady: im mniej, tym lepiej. Pediatrzy zalecają przemywać skórę dziecka ciepłą wodą, a tylko kiedy jest mocno zabrudzona luźnym stolcem, używać przetłuszczonego mydła dla niemowląt. Po myciu natłuść skórę odrobiną oliwki, ale nie stosuj zasypek — gdy talk lub puder zawilgotnieje, może dojść do odparzenia. Jeśli Twoje dziecko ma zdrową skórę i nie jest podatne na alergię, możesz używać chusteczek nasączonych oliwką lub balsamem, ale nie przy każdej zmianie pieluszek.
  • Często wietrz pupę. Staraj się, aby przynajmniej kilka razy w ciągu doby zwykle przykryta pieluszką skóra dziecka miała dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej, gdy już oczyścisz pupę malucha, zostaw go na kilka minut bez pieluszki.

Zobacz: Jak zmieniać pieluszkę - zdjęcia
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!
Doładuj
Przeładuj