piersi po ciąży, operacje piersi, powiększanie piersi, rozmiar biustu
fot. Fotolia

Korekty piersi po ciąży – dużo zdjęć

Zobacz, jakimi metodami da się skorygować kształt lub rozmiar biustu po ciąży. Sprawdź, co zrobić, by piersi znowu były jędrne i ile kosztują takie operacje. Przedstawione zdjęcia udostępnili nam sami lekarze.
Joanna Karwat
piersi po ciąży, operacje piersi, powiększanie piersi, rozmiar biustu
fot. Fotolia
Spis treści:
Piersi po ciąży i laktacji często zmieniają swój kształt. Postanowiłyśmy sprawdzić, jakie metody korekty biustu są dostępne dla młodych mam. Poprosiłyśmy lekarzy, by opisali dla nas różne zabiegi korygujące kształt i wygląd piersi oraz dodali zdjęcia swoich pacjentek przed i po korekcie biustu.

Powiększenie piersi po ciąży implantami

Już kilka miesięcy po ukończeniu karmienia piersią można zacząć myśleć o korekcji piersi zmienionych przez ciążę i laktację. Operacja z wykorzystaniem implantów piersiowych pozwala odpowiednio wypełnić piersi, przywracając im kształt i objętość. Wkładki wypełnione są silikonem o konsystencji żelu, mają kształt anatomiczny (przypominają kroplę) lub okrągły, są różnej wielkości. Zabieg polega na wprowadzeniu implantów piersiowych pod gruczoł piersiowy lub pod mięsień piersiowy większy. Nacięcia dokonuje się w bruździe podpiersiowej, co pozwala na zachowanie możliwości karmienia piersią w przypadku kolejnej ciąży. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, rekonwalescencja pooperacyjna trwa kilka dni. Przez kilka tygodni trzeba nosić specjalny biustonosz, a piersi mogą być lekko obolałe. Cena zabiegu: 12–18 tys. zł.
 ZABIEG WYKONAŁ: dr n. med. Jacek Jarliński, specjalista chirurg plastyk 
Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Prowadzi własny gabinet we Wrocławiu (www.aestetica.pl).

Polecamy artykuł: Lubisz swoje piersi?

Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Pomniejszenie piersi po ciąży, czyli mammoplastyka

Bardzo duże piersi mogą być przyczyną zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, wad postawy, a także bakteryjnego zapalenia skóry w fałdach podpiersiowych. Bywa, że przerośnięte piersi utrudniają kobiecie uprawianie sportu, sprawiają, że wstydzi się iść na basen. By zmniejszyć biust, trzeba usunąć nadmiar skóry, tkanki podskórnej i gruczołu z dolnej części piersi. Często trzeba też przemieścić wyżej brodawkę wraz z otoczką. Operacja trwa zwykle od 2 do 4 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Dolegliwości bólowe po operacji są niewielkie. Blizny, które zostają na piersiach, przypominają kształtem kotwice. W pierwszych miesiącach po zabiegu są zaróżowione, ale z czasem bledną i stają się prawie niewidoczne (przez minimum rok należy zrezygnować z opalania). Przez 3 miesiące po operacji trzeba w dzień i w nocy nosić specjalny biustonosz, który podtrzymuje i modeluje piersi. Przez miesiąc nie można intensywnie uprawiać sportu ani wykonywać forsownych czynności w domu. Wynik operacji można ocenić wstępnie po 3 miesiącach od zabiegu, a ostatecznie – po roku. Wiele kobiet decyduje się na taką operację dopiero po urodzeniu dzieci, bo po redukcji piersi mogą wystąpić zaburzenia karmienia (pojawia się zastój pokarmu po przecięciu przewodów mlecznych). Cena zabiegu: 12–20 tys. zł.
ZABIEG WYKONAŁ: Dr Łukasz Ulatowski, chirurg plastyk
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.lukaszulatowski.pl

Korekta asymetrii piersi po ciąży

Uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, przebyte zakażenia czy urazy to główni sprawcy asymetrii piersi, problemu, który dotyka wielu kobiet. Wada ta często nasila się w okresie karmienia piersią, powodując u młodych mam dyskomfort psychiczny, kompleksy czy, wydawałoby się prozaiczne (a jakże uciążliwe), kłopoty z doborem ubrań. W niewielkich asymetriach pomaga wszczepienie dobrze dobranych implantów piersiowych. Znaczne asymetrie wymagają często wdrożenia złożonych procedur operacyjnych. Jednak doświadczony chirurg plastyk potrafi uzyskać spektakularne efekty i przywrócić pacjentce komfort funkcjonowania w różnych obszarach życia. Cena zabiegu zależy od zastosowanych procedur operacyjnych oraz rodzaju i marki implantów: 8–16,5 tys. zł.


ZABIEG WYKONAŁ: dr n. med. Ireneusz Łątkowski, specjalista chirurgii plastycznej
Prowadzi od prawie 20 lat Prywatną Klinikę Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju (www.chp.pl).

Lifting piersi przy pomocy specjalnych nici

Za pomocą specjalnych nici Aptos Needle 2/0 można wykonać trwały lifting piersi. Metodę opatentował światowej sławy chirurg – dr Marlen Sulamanidze. Zabieg polega na utworzeniu „podskórnego biustonosza” z nici i jest idealny dla kobiet o średniej wielkości biuście B lub C, który zaczyna poddawać się grawitacji. Rusztowanie z nici nie zmienia objętości piersi, powoduje ich uniesienie i zabezpiecza przed późniejszym opadaniem. Żeby włożyć  nici, wykonuje się małe nakłucia wokół otoczki brodawkowej, a każdy z kręgów podtrzymujących pierś jest przymocowany do nici przeprowadzanej pod obojczykiem. To zapewnia trwały efekt podciągnięcia biustu. Zabieg jest mało inwazyjny – nie ma cięć chirurgicznych ani dużych blizn. Nici wykonane są z bezpiecznego dla organizmu polipropylenu. Kobiety mogą zachodzić w ciążę, karmić, zmieniać objętość piersi, zachowując ten sam poziom ich uniesienia, co potwierdzają nie tylko zadowolone pacjentki, lecz także długotrwałe badania kliniczne. Lifting piersi metodą „podskórnego biustonosza” można również łączyć z modelowaniem kształtu i powiększeniem piersi za pomocą implantów czy operacjami pomniejszenia piersi – po to, aby zabezpieczyć je przed późniejszym opadaniem. Dostępny jest też zabieg łączący czasowy delikatny lifting piersi z poprawą jakości ich skóry i redukcją rozstępów. Używa się do tego rozpuszczalnych nici (Aptos Excellence Body), a efekt utrzymuje się 2–3 lata. Cena zabiegu: 6,5–9,5 tys. zł.


ZABIEG WYKONAŁ: dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista z zakresu chirurgii plastycznej. Prowadzi własny gabinet w Warszawie (www.drwitwicki.pl). 

Powiększenie piersi przeszczepem tłuszczu, czyli lipotransferem

Ten zabieg zdobywa coraz większą popularność. Głównie dlatego, że jest mało inwazyjny, 
a zamiast implantu stosuje się naturalną substancję pobraną z innego miejsca ciała. Jest tylko jeden warunek – pacjentka musi mieć nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu lub udach. Pobrany materiał zostaje odwirowany w specjalnym urządzeniu, a następnie wstrzykuje się go specjalną kaniulą. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i w sedacji dożylnej. Trwa od 2 do 4 godzin. Ślady po nakłuciach szybko przestają być widoczne. Okres rekonwalescencji zwykle nie przekracza 3 dni. U większości kobiet jeden zabieg wystarczy do uzyskania wymarzonego efektu, ale czasami – zwykle po 2 lub 3 miesiącach – wymagana jest korekta dodatkową (mniejszą już) dawką komórek, bo część tłuszczu ulega wchłonięciu. Zabieg z wykorzystaniem Adidive daje trwały efekt. Lipotransfer to dobre rozwiązanie dla młodych mam po okresie laktacji. Często piersi są wtedy mniej jędrne. W tej metodzie razem z tłuszczem wstrzykiwane są komórki macierzyste, które silnie stymulują tkanki do odnowy i poprawy gęstości. Dzięki temu skóra na piersiach wygląda znacznie ładniej, a biust zyskuje jędrność. Najlepsze efekty zabiegu można osiągnąć u pań, które mają miseczkę A lub B i chcą powiększyć piersi o jeden rozmiar. Cena zabiegu: od 7 tys. zł.


ZABIEG WYKONAŁ: dr n. med. Konrad Januszek, chirurg plastyk, szkoleniowiec metody Adidive w Polsce. Pracuje w Centrum Elite w Warszawie (www.elite.waw.pl).

Podniesienie piersi po ciąży, czyli mastopeksja

Ten rodzaj operacji ma na celu podniesienie piersi i nadanie im prawidłowego kształtu. To dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają obwisły (opadający) biust. Zwykle przyczyną opadnięcia piersi jest ciąża, karmienie, zmiana wagi ciała, wiek i grawitacja. Ten problem mogą też mieć kobiety, które uprawiały sport w zbyt luźnym biustonoszu. Istnieje wiele metod mających na celu korekcję opadnięcia piersi. Wszystkie korygują nadmiar skóry i prowadzą do wymodelowania piersi w celu uzyskania bardziej pożądanego, młodego wyglądu. W zależności od przedoperacyjnego wyglądu biustu wymagane mogą być większe lub mniejsze cięcia. Bywa też tak, że konieczne jest zastosowanie implantów, by piersi zyskały ładniejszy i bardziej pełny kształt. Podczas zabiegu brodawki podnosi się do wymaganego poziomu, nadmiar skóry zostaje usunięty, a gruczoł piersiowy podniesiony. Brodawki nie zostają oddzielone od tkanki gruczołu sutkowego, tak więc czucie w nich jest zazwyczaj zachowane. Większość zabiegów podniesienia piersi wykonuje się metodą cięcia wokół brodawki i pionowego. W zależności od wykorzystanej metody zabieg trwa od 2 do 3 godzin. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Po nim pacjentka wkłada specjalny podtrzymujący biustonosz i zazwyczaj może podjąć zwykłą aktywność po upływie kilku dni. W pierwszych dniach po zabiegu odczuwa się niewielki dyskomfort związany z bólem, który daje się łatwo kontrolować dzięki środkom przeciwbólowym. Do aktywności sportowej można powrócić po 2 miesiącach. Cena zabiegu: 13,2 tys. zł (uwzględnia znieczulenie, konsultację anestezjologa, pobyt w szpitalu do 24 h oraz biustonosz uciskowy).


ZABIEG WYKONAŁA: dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, chirurg plastyk 
Przyjmuje w Szpitalu LUX MED (www.luxmed.pl).

Przeczytaj: Jak uniknąć efektu jojo po odchudzaniu

Makijaż permanentny piersi po ciąży

Podobną metodą można korygować wygląd ust, brwi i oczu. Nowością na rynku jest makijaż permanentny piersi. Do zabiegu wykorzystuje się specjalne pigmenty kamuflujące. Wszystkie produkty używane do wykonania makijażu spełniają warunki produktów medycznych i są bezpieczne dla zdrowia. Zabieg wykonują wyłącznie linergistki przeszkolone w kierunku pigmentacji medycznej. Dzięki tej metodzie można poprawić wygląd otoczki brodawek sutkowych (np. jeśli są zbyt jasne, za duże lub mają nieregularny kształt). Pigmentacja medyczna pozwala też odtworzyć brodawkę sutkową u kobiet, które przeszły mastektomię i rekonstrukcję piersi. Wykonany makijaż do złudzenia przypomina naturalną brodawkę, co zdecydowanie poprawia komfort życia. Medyczny makijaż pomaga też zatuszować blizny po operacjach piersi (zmniejszaniu, powiększaniu). Zabieg jest nieinwazyjny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem kremu z lidokainą. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga wyłączenia się z codziennego życia. Przez kilka dni należy szczególnie dbać o skórę w pigmentowanym miejscu. Nie można jej dotykać, trzeć ani myć mydłem. Należy unikać promieniowania słonecznego i nie opalać pigmentowanej skóry przez około 2 tygodnie. Na czas gojenia się skóry lepiej zrezygnować z sauny, basenu, solarium i zabiegów SPA.


ZABIEG WYKONAŁA: Magdalena Bogulak, Elite Linergist, szkoleniowiec long-time-liner. Właścicielka Salonu Sharley oraz Centrum Makijażu Permanentnego (adresy stron: www.sharley.pl; www.permanentnywarszawa.pl).

Przeczytaj: Seks po porodzie - rady seksuologa
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy