Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

kobieta, mama, ciąża, piersi w ciąży
Wygląd i samopoczucie

Piersi podczas ciąży

Powiększają się, lekko bolą, bywają nabrzmiałe, często widać na nich setki żyłek. Martwić się tym? A może szykować jakoś piersi do karmienia? Odpowiadamy!

Hormony odpowiedzialne za rozwój ciąży mają potężną moc: przestrajają twój organizm tak, by dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju. Przy okazji wpływają na wygląd ciała. Podczas ciąży zmienia się zatem nie tylko brzuch przyszłej mamy.

Inny rozmiar

To właśnie piersi zaczynają się przeobrażać jako pierwsze, a zmiany w ich wyglądzie są często pierwszym sygnałem ciąży.  Już parę tygodni po „tej” nocy stają się pełniejsze, czasem wręcz obrzmiałe. No i bolą, a w każdym razie są o wiele bardziej wrażliwe niż zwykle. Co się dzieje?
– Na skutek zwiększonego poziomu estrogenu i progesteronu organizm zatrzymuje wodę. W piersiach jest najwięcej receptorów hormonalnych i dlatego właśnie tam gromadzi się jej najwięcej – tłumaczy Artur Kucharski, ginekolog-położnik ze szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.
Podobne zmiany mogłaś zauważyć wcześniej przed miesiączką, tyle że wtedy były łagodniejsze i mijały po kilku dniach bez śladu, a teraz ani myślą się wycofywać. Ból i dyskomfort co prawda znikają (i całe szczęście), ale  biust rośnie nadal, choć w drugiej  połowie ciąży robi to nie z powodu zapasów wody, a dlatego, że zwiększa się objętość gruczołów mlekowych.
Jak duże staną się twoje piersi? Trudno powiedzieć, bo bywa z tym bardzo różnie.  Niektórym kobietom biust rośnie o dwa, trzy, a nawet cztery rozmiary, innym tylko nieznacznie, ale zawsze staje się większy. Acha, i jeszcze jedno: rozmiar biustu (ani ten sprzed ciąży, ani obecny) nie ma żadnego wpływu na zdolność karmienia!

Inny wygląd

No właśnie, w czasie ciąży zmienia się nie tylko rozmiar biustu, ale i jego wygląd. Obwódki wokół brodawek stają się większe i ciemniejsze, mogą pojawić się na nich małe grudki – gruczoły łojowe (fachowo nazywane gruczołami Montgomery’ego).
Jeśli masz bardzo jasną skórę, możesz także zauważyć przeświecające przez nią niebieskie żyłki (pojawią się także na brzuchu, udach itd.). Czasem są tak wyraźne, że wyglądają jak schemat komunikacji miejskiej, ale nie ma powodu do niepokoju. – Podczas ciąży poszerzają się niektóre żyły. Dzięki temu macica (a więc i maluszek)  jest należycie zaopatrywana w krew i uaktywniają się gruczoły mleczne – wyjaśnia dr Kucharski.
Poza niebieskawymi żyłkami na piersiach mogą pojawić się także brzydkie czerwone pręgi – rozstępy. Nie zawsze jesteś w stanie im zapobiec, bo są „zapisane” w genach, ale można zrobić wiele, by zmniejszyć ryzyko ich powstania (co dokładnie: przeczytasz o tym poniżej).

Teraz mleko?

Już po 20. tygodniu ciąży (najczęściej jednak po 30.) twoje piersi mogą zacząć produkować siarę, czyli pierwsze, żółtawe  mleko. Nie martw się jednak, jeśli nie zaczną tego robić, pokarm może się pojawić dopiero po porodzie.

Chuchaj i dmuchaj

Jeśli chcesz (a chcesz na pewno), żeby twój biust przetrwał ciążę w dobrej kondycji, dbaj o niego bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

  • Kup porządny biustonosz. To znaczy taki, który dobrze podtrzymuje cięższe niż wcześniej piersi, a przy tym ich nie uciska ani nie podrażnia (unikaj szwów w okolicach brodawek). Powinien być uszyty z dobrego jakościowo, przewiewnego materiału. Niekoniecznie z bawełny, bo nowoczesne tkaniny także świetnie przepuszczają powietrze. Jeśli masz duże piersi, lepiej sprawdzi się biustonosz z szerokimi ramiączkami, pamiętaj jednak, że najważniejszy jest obwód pod biustem (dobrze dobrany biustonosz podtrzymuje piersi dzięki dopasowanemu obwodowi, a nie ramiączkom!). Co do fiszbinów, zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że mogą uciskać, inni – że dobrze dobrany biustonosz nie uciska, bo przecież fiszbin obejmuje pierś od spodu. Jedyna rada: wybierz taki, w którym się dobrze czujesz, a jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniego, wybierz się do sklepu, w którym sprzedawczynie znają się na rzeczy (adresy naprawdę dobrych sklepów znajdziesz między innymi na prężnym forum „Stanikomania”). Nie kupuj biustonosza na wyrost – to się nie opłaca, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak bardzo powiększy się twój biust.  Jeśli nie chcesz robić zakupów zbyt często, kup stanik dla kobiet w ciąży, taki który „rośnie” wraz z piersiami. Wygodny, miękki biustonosz zakładaj także do snu, zwłaszcza jeśli piersi są spore – to złagodzi dyskomfort, a piersi nie będą opadać.
  • Nie przybieraj nadmiernie na wadze. Skóra na biuście jest delikatna i łatwo się rozciąga. Gorzej z kurczeniem. Jeśli mocno przytyjesz, twoje piersi staną się naprawdę ogromne i potem, gdy już schudniesz, nie będą wyglądać najlepiej. Nadmierne tycie sprzyja również pojawianiu się rozstępów.
  • Bierz naprzemienne prysznice. To świetnie wpływa na ukrwienie.
  • Używaj balsamów do ciała i kremów do pielęgnacji biustu. Natłuszczaj i nawilżaj skórę od samego początku ciąży, bo to zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów. Najbezpieczniejsze są kosmetyki ze specjalnych serii dla przyszłych mam, bo zawierają składniki, które na pewno nie zaszkodzą ani tobie, ani rosnącemu w brzuchu dziecku.    

Hartować piersi czy nie?

Mogłaś słyszeć, że w czasie ciąży trzeba hartować brodawki, to znaczy masować je i pocierać szorstkim ręcznikiem, by stały się mniej wrażliwe i by dziecko ich nie raniło podczas jedzenia. Nie rób tego, wcale tego nie potrzebują. Możesz delikatnie masować brodawki palcami, ale dopiero w ostatnim miesiącu ciąży (wcześniej nie ma sensu) i niezbyt intensywnie. Pamiętaj, że masowanie brodawek powoduje większe wydzielanie się oksytocyny, co może doprowadzić do skurczów macicy. Dlatego nie rób tego, jeśli grozi ci przedwczesny poród.

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA