kobieta, biust

Biust w ciąży

Twój biust nigdy nie był tak piękny jak teraz? To prawda. W czasie ciąży piersi stają się pełniejsze, czasem na tyle, że swoimi rozmiarami mogą zadziwić przyszłą mamę.
Małgorzata Wódz
kobieta, biust
Większy biust w ciąży to z jednej strony radość, a z drugiej kolejne wyzwanie. Przyczyną tych zmian są hormony – estrogen i progesteron, które twój organizm produkuje teraz w większych ilościach. Zobacz, o co musisz zadbać, aby twoje piersi zachowały piękny kształt przez całą ciążę, a potem przez okres karmienia. W tym wypadku sporo zależy od genów, ale na szczęście nie wszystko.

Noś odpowiedni biustonosz

To podstawa. Powinnaś wybrać go już na początku ciąży. Pozwoli utrzymać biust we właściwym miejscu, zapobiegnie rozciąganiu skóry na piersiach. Właściwy model ma głębokie miseczki i szerokie ramiączka. Możesz sama eksperymentować, szukając tego właściwego (zabierz do przymierzalni kilka różnych rozmiarów i fasonów, aby sprawdzić, który najlepiej leży). Albo oddaj piersi w ręce fachowca – gorseciarki, która podpowie, jaki biustonosz będzie dla ciebie odpowiedni.
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Pamiętaj o ujędrnianiu skóry

Pomogą ci w tym specjalne kosmetyki ujędrniające do biustu. Niektóre firmy mają ofertę skierowaną do kobiet w ciąży, np. Pharmaceris, Mustela, Chicco. Wcieraj je delikatnie w biust, zaczynając od dołu piersi w kierunku szyi. Ujędrnianiu skóry służy też naprzemienny chłodny i ciepły prysznic. Zdecydowanie powinnaś unikać gorących kąpieli (sprawdź, jaka kąpiel jest wskazana w ciąży). Ale nie tylko ze względu na skórę. W ciąży mogą być po prostu ryzykowne.

Konsultacja: dr n. med. Bożna Kowalska, ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD w Warszawie, pomaga kobietom w ciąży i podczas porodu.

Czytaj też: Co lepsze na rozstępy w ciąży - krem czy masaż? 
 
td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy