piersi-w-ciazy-jak-sie-beda-zmieniac
fot. Fotolia

Piersi w ciąży – sprawdź, jak będą się zmieniać

Zapytaliśmy ginekologa, co ma największy wpływ na wygląd piersi w ciąży – odpowiednia pielęgnacja, właściwa dieta czy geny? Odpowiedź bardzo nas zaskoczyła.
Joanna Karwat
piersi-w-ciazy-jak-sie-beda-zmieniac
fot. Fotolia
To ciąża, a nie karmienie, jest najtrudniejszym okresem dla biustu. Dlatego już od pierwszych tygodni warto odpowiednio dbać o piersi w ciąży. Dzięki temu nie pojawią się na nich rozstępy i zachowają jędrność. O tym, jak zmieniają się piersi w ciąży opowiedział nam dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Od którego tygodnia piersi w ciąży zaczynają się zmieniać?

Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi w ciąży stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe, a często też bolesne. Zwłaszcza brodawki mogą być bardzo tkliwe. Niektóre kobiety zauważają te pierwsze objawy ciąży i dzięki temu dość wcześnie dowiadują się, że zostaną mamusiami.
Redakcja poleca: Jak pozbyć się rozstępów? - film
Skazana na życie z pociążowymi rozstępami? Zapomnij o tym! Znamy skuteczny zabieg na rozstępy.

Co jeszcze zmienia się w wyglądzie piersi w ciąży?

Pojawiają się sploty żyłek pod skórą na piersiach. To efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. W tej partii ciała krew krąży teraz intensywniej, by uaktywniły się gruczoły i kanały mleczne. Brodawki wkrótce uwypuklą się i ściemnieją. Będzie przybywać tkanki tłuszczowej wokół nich. Jeśli masz delikatną i suchą skórę, możliwe, że zacznie cię ona swędzieć pod wpływem rozciągania. Stosuj wtedy kremy na rozstępy do pielęgnacji biustu. Możesz nakładać je zapobiegawczo.

Od czego zależy to, czy piersi w ciąży bardzo się powiększą?

To kwestia predyspozycji genetycznych, indywidualnych cech danej kobiety i tego, w jakim wieku zaszła w pierwszą ciążę. Im później kobieta decyduje się na dziecko, tym większe ryzyko, że piersi w ciąży nie będą już tak ochocze do współpracy i nie urosną dużo. Jednak największe znaczenie ma apetyt przyszłej mamy. Zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie odbija się na piersiach. Powiększają się wtedy nie tylko z przyczyn hormonalnych, ale też z nadmiaru tłuszczu. I to – poza skłonnością genetyczną – powoduje rozstępy. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się za szybko.

Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Obejrzyj film o tym, co jeść w ciąży.
 
 


Czy to prawda, że piersi w ciąży trzeba hartować?

Zależy, co się przez to rozumie. Nieprawdą jest, że trzeba je pocierać szorstką gąbką lub smarować spirytusem, by zgrubiały. To bzdura. Ze zgrubiałej brodawki maluchowi będzie trudniej jeść. Natomiast hartowanie piersi za pomocą prysznica... O tak, to jest dobry pomysł. Naprzemienny strumień ciepłej i letniej wody (mogą też być okłady) doskonale poprawia w nich krążenie. Dzięki temu piersi w ciąży – i po niej – zachowają jędrność.

Poznaj: 7 zdrowotnych zalet zimnego prysznica. Wypróbuj je już dziś!

Co robić, by piersi w ciąży nie zwiotczały?

Warto już w ciąży kupić wygodny, przewiewny i dobry jakościowo stanik do karmienia na grubych ramiączkach. Ważne jest, by miseczki obejmowały całe krągłości piersi i podtrzymywały je. Nie kupuj stanika na zapas, za dużego. Nie podtrzyma biustu jak należy, a wtedy skóra pod wpływem ciężaru piersi rozciągnie się.

Kolejna sprawa to pielęgnacja. Codziennie natłuszczaj i nawilżaj skórę piersi w ciąży. Używaj kremów bez witaminy A – zbyt duże jej ilości niekorzystnie wpływają na płód! Kosmetyk nakładaj kolistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, a kończąc na dekolcie. Nie bez znaczenia jest też twoja aktywność. Taniec i pływanie, lub ćwiczenia dla ciężarnych w basenie, wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, które jak rusztowanie podtrzymują piersi w ciąży.

Czy kobieta z wklęsłymi brodawkami będzie mogła karmić?

Tak. Przecież dziecko swoimi ustami obejmuje większą płaszczyznę niż tylko sutek. Ssanie piersi z wklęsłą brodawką jest dla niego trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jeśli chcesz mu już teraz pomóc, możesz podczas kąpieli delikatnie rozciągać opuszkami palców otoczkę wokół sutka.

Czasami lekarz odradza taki masaż, bo pobudza on wydzielanie oksytocyny a ta z kolei wywołuje skurcze macicy. U kobiet, które mają, np. za krótką szyjkę macicy, takie skurcze mogą być przyczyną przedwczesnego porodu. Lepiej więc nie ryzykować.

Można natomiast spróbować nakładek do korekcji brodawek (dostępne w aptekach). Nosi się je pod biustonoszem, mocno dopasowane do piersi, tak by brodawka wypełniała otwór w krążku. Jeśli jednak nie uda się wyciągnąć brodawek – nie przejmuj się. Jest szansa, że po narodzinach dziecka same się uwypuklą. Jeśli  nadal masz obawy, odpowiednio przygotuj się do karmienia piersią.

Przeczytaj także: Rzut oka na rozmiar biustu i inne przygotowania do karmienia piersią

Czy z piersi w ciąży może cieknąć mleko?

Tak, zdarza się, że pod koniec ciąży pojawia się pokarm (nie jest to jeszcze mleko). To siara – wydziela się samoistnie, często w nocy. Zawiera cenne mikroelementy. Zwykle pojawia się około 20. tygodnia ciąży i świadczy o tym, że piersi w ciąży są już przygotowane do karmienia.

A jakie zmiany piersi w ciąży powinny niepokoić?

Wszelkie guzki piersi i zgrubienia wyczuwalne pod skórą, a także zaczerwienienie jednego z sutków. Jeśli piersi – lub jedna z nich – staną się bardzo bolesne, a do tego pojawi się gorączka, może to świadczyć o zapaleniu sutka. Zawsze trzeba iść do lekarza, jeśli pojawi się podbarwiony krwią wyciek z piersi. Na szczęście te zmiany często są niegroźne.

Przeczytaj także:  
 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy