piersi-w-ciazy-jak-sie-beda-zmieniac
fot. Fotolia

Piersi w ciąży – sprawdź, jak będą się zmieniać

Zapytaliśmy ginekologa, co ma największy wpływ na wygląd piersi w ciąży – odpowiednia pielęgnacja, właściwa dieta czy geny? Odpowiedź bardzo nas zaskoczyła.
Joanna Karwat
piersi-w-ciazy-jak-sie-beda-zmieniac
fot. Fotolia
To ciąża, a nie karmienie, jest najtrudniejszym okresem dla biustu. Dlatego już od pierwszych tygodni warto odpowiednio dbać o piersi w ciąży. Dzięki temu nie pojawią się na nich rozstępy i zachowają jędrność. O tym, jak zmieniają się piersi w ciąży opowiedział nam dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Od którego tygodnia piersi w ciąży zaczynają się zmieniać?

Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi w ciąży stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe, a często też bolesne. Zwłaszcza brodawki mogą być bardzo tkliwe. Niektóre kobiety zauważają te pierwsze objawy ciąży i dzięki temu dość wcześnie dowiadują się, że zostaną mamusiami.
Redakcja poleca: Jak pozbyć się rozstępów? - film
Skazana na życie z pociążowymi rozstępami? Zapomnij o tym! Znamy skuteczny zabieg na rozstępy.

Co jeszcze zmienia się w wyglądzie piersi w ciąży?

Pojawiają się sploty żyłek pod skórą na piersiach. To efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. W tej partii ciała krew krąży teraz intensywniej, by uaktywniły się gruczoły i kanały mleczne. Brodawki wkrótce uwypuklą się i ściemnieją. Będzie przybywać tkanki tłuszczowej wokół nich. Jeśli masz delikatną i suchą skórę, możliwe, że zacznie cię ona swędzieć pod wpływem rozciągania. Stosuj wtedy kremy na rozstępy do pielęgnacji biustu. Możesz nakładać je zapobiegawczo.

Od czego zależy to, czy piersi w ciąży bardzo się powiększą?

To kwestia predyspozycji genetycznych, indywidualnych cech danej kobiety i tego, w jakim wieku zaszła w pierwszą ciążę. Im później kobieta decyduje się na dziecko, tym większe ryzyko, że piersi w ciąży nie będą już tak ochocze do współpracy i nie urosną dużo. Jednak największe znaczenie ma apetyt przyszłej mamy. Zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie odbija się na piersiach. Powiększają się wtedy nie tylko z przyczyn hormonalnych, ale też z nadmiaru tłuszczu. I to – poza skłonnością genetyczną – powoduje rozstępy. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się za szybko.

Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Obejrzyj film o tym, co jeść w ciąży.
 
 
Doładuj
Przeładuj