Pam 013-007.jpg

Pierwsza kąpiel noworodka - o czym warto pamiętać?

Noworodki na ogół uwielbiają kąpiel, ciepła woda rozluźnia i uspokaja. To kojące zakończenie dnia... I wcale nie wymaga od mamy wielkich umiejętności.
Pam 013-007.jpg

Maluszek może się co prawda denerwować podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle cichnie. Jeśli jednak Twoje dziecko płacze, bo nie lubi kąpania, możesz kąpać je co dwa, trzy dni, a w pozostałe tylko dokładnie obmywać ciałko zmoczoną w ciepłej wodzie myjką. Oto nasze rady na udaną toaletę.

Kup akcesoria
Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu) lub bardziej skomplikowane urządzenie: stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody, komoda z wanną, wanienka profilowana. Potrzebne kosmetyki to mydło lub emulsja od pierwszego miesiąca życia (lekarze polecają dla noworodków płyny z tzw. fazą tłuszczową, np. Oilatum, Balneum), oliwka lub balsam do ciała, spirytus rektyfikowany do przemywania pępuszka (70-procentowy), krem lub maść ochronna do pupy. Potrzebne też będą: miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.

Ustal dobrą porę
Powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia. A i Tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Kąp między posiłkami: głodne dziecko będzie niespokojne, a dopiero nakarmione może ulewać pokarm.

Wybierz miejsce
Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu, w którym będziesz potem ubierała maleństwo. Zadbaj, żeby temperatura powietrza podczas jego wieczornej toalety wynosiła przynajmniej 23 stopni C. Jeżeli bowiem noworodek zmarznie po rozebraniu (pamiętaj, że mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze u takiego maluszka w pełni sprawny), kąpiel zacznie mu się kojarzyć z nieprzyjemnymi doznaniami i będzie się jej bał.

Przygotuj się
Ułóż ręcznik, pieluszkę, czyste ubranko, kosmetyki. Wanienkę napełnij ciepłą wodą. Na dnie możesz rozłożyć antypoślizgową wkładkę lub kąpielowy leżaczek dla niemowląt. Temperaturę wody sprawdź łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub termometrem kąpielowym – musi wskazywać 36–37 stopni C.

Rozbierz malca
Na przewijarce zawiń golaska w tetrową pieluszkę. Przemyj wacikami buzię, oczka (każde czystym wacikiem), szyjkę i okolice uszu. Pamiętaj o fałdkach, bo lubi się tam gromadzić ściekający pokarm. Możesz od razu na przewijarce namydlić maleństwo.

Zanurz w kąpieli
Przenosząc dziecko, można zawinąć je w pieluszkę, aby się nie wyślizgnęło. Jedną ręką przytrzymuj je pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na Twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i spłukuj główkę, potem brzuszek, nóżki i pupę. Pępuszek, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. Przemawiaj spokojnie do malucha, możesz mu pośpiewać. W ten sposób nawiązujesz z nim kontakt i dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

Wyjmij z wody
Delikatnie osusz maleństwo ręcznikiem. Przemyj pępuszek spirytusem. Jeśli skóra jest wysuszona, posmaruj ją oliwką lub balsamem dla niemowląt. Pupę zabezpiecz kremem albo maścią. Ubierz dziecko. Na pół godziny możesz włożyć mu cienką batystową czapeczkę. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli malec ma sporo włosków – przez skórę głowy organizm traci dużo ciepła, więc dziecko może zmarznąć. Toaleta zakończona i... czas na pyszne mleczko.
Uwaga! Podczas ubierania nie zostawiaj maleństwa ani na chwilę bez opieki. Nawet noworodek potrafi się wiercić i może zsunąć się z przewijarki czy łóżka i spaść.

Męskie ręce nie od parady
Pierwsze spotkania z wodą maleństwo może odbywać w bezpiecznych ojcowskich ramionach. Twoja pomoc jest nieoceniona. I nie chodzi o to, że tylko Ty potrafisz wykąpać malucha. Bardziej liczą się emocje...
- Łatwiej Ci zachować spokój. Młoda mama może się tych pierwszych kąpieli obawiać i niepokoić, że dziecko się wyślizgnie, że sobie nie poradzi. Swoim spokojem pomożesz żonie szybciej oswoić się z nowymi obowiązkami.

- Jesteś świetnym pomocnikiem. To zbliży Was do siebie i pokaże zmęczonej porodem mamie, że zawsze może na Ciebie liczyć.
To ważne dla Waszych relacji!

- Dajesz mamie wolne. Gdy kąpiesz brzdąca sam, Twoja żona może w tym czasie wziąć prysznic, zjeść, odpocząć, pogadać przez telefon. Takie chwile są jej teraz bardzo potrzebne.
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy