niemowlę, ręcznik kąpielowy, kąpiel
fot. Panthermedia

Pierwsza kąpiel noworodka bez tajemnic

Kąpiel maleńkiej i bezbronnej kruszynki wydaje się misją niemożliwą. Oto kilka naszych rad.
niemowlę, ręcznik kąpielowy, kąpiel
fot. Panthermedia
Tak jak do każdej czynności pielęgnacyjnej, tak i do kąpieli bobasa należy się odpowiednio przygotować. Nie są to jednak jakieś szczególne przygotowania – ma być bezpiecznie i wygodnie. A by tak się stało, mama luba tata (w wielu domach to właśnie tata "odpowiedzialny" jest za kąpiel) musi mieć wszystko w zasięgu ręki, ponieważ malec nawet na chwilę nie może zostawać sam. O czym należy pamiętać?

Kąpielowe akcesoria dla noworodka

Możesz zdecydować się na lekką, tanią klasyczną wanienkę, wanienkę profilowaną lub taką ze stelażem i odprowadzeniem wody – wybór zależy od Ciebie i Twoich możliwości finansowych. Potrzebne kosmetyki to produkty do oczyszczania (mydełko, żel 2 w 1, szampon), oliwka lub balsam do ciała (by posmarować malca po wyjęciu z wanienki), spirytus do przemywania pępuszka, krem przeciw odparzeniom. Potrzebny będzie także rożek lub ręcznik kąpielowy, waciki do przemycia oczu, czysta pieluszka i świeże ubranko.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Najlepsza pora na kąpiel noworodka

Małe dziecko czuje się bezpiecznie, gdy świat wokół niego jest przewidywalny. Dlatego tak ważne są rytuały – powtarzające się o tej samej porze te same czynności – także te pielęgnacyjne. Wieczorna kąpiel powinna być właśnie takim rytuałem – sygnałem dla malca, że po pluskaniu przyjdzie czas na masaż, bajeczkę (kołysankę) i sen. Ważne też, by kąpać pociechę między posiłkami – głodny bobas będzie niespokojny, a dopiero co nakarmionemu może się ulewać pokarm.

Bezpieczne miejsce na kąpiel noworodka

Nie musisz kąpać malca w łazience. Jeśli wygodniej Ci wynieść wanienkę np. do sypialni – żaden problem. Ważne jest bowiem nie samo miejsce, co warunki w nim panujące. Nie może być przeciągu (ponieważ grozi to przeziębieniem dziecka), optymalna temperatura to ok. 23 st. C. Sama woda powinna zajmować ok. 1/3 wysokości wanienki i mieć ok. 36-37 st. C. Jeśli malec głośno płacze, gdy czuje wodę, na początku możesz wkładać go do wanienki w kaftaniku i zdjąć jak się troszkę przyzwyczai.

Kąpiel noworodka krok po kroku

  1. Zanurz maleństwo w wodzie. By nie wyślizgnęło Ci się z rąk, pod pachę malca włóż rękę tak, by trzymać mu główkę i chwyć mocno za bark Drugą ręką podtrzymuj pupę i bioderka brzdąca. Gdy będziesz już czuła się pewnie, drugą ręką możesz podać mu zabawkę do kąpieli.
  2. Umyj pociechę. Możesz to zrobić myjką lub po prostu ręką. Najpierw oczyść szyjkę, potem ramionka, brzuszek, pupę i nóżki. Jeśli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, uważaj by go nie zamoczyć. Jeśli chodzi o włoski, to my je dopiero pod koniec kąpieli, bo maluchy często nie lubią polewania głowy wodą (zwłaszcza, jak zalewa im oczy).
  3. Wyjmij niemowlę z wanienki. Rób to spokojnie i powoli. Dokładnie wypłucz ręce z mydła, by brzdąc Ci się nie wyślizgnął. Od razu po wyjęciu z wody połóż go na przewijaku (łóżku) i zawiń w ręcznik, by nie zmarzł.
  4. Osusz skórę i ubierz malucha. Pamiętaj – nie trzyj jego skóry ręcznikiem, tylko delikatnie dotykaj. Zacznij od główki, miejsc za uszkami, fałdek szyjnych, paszek oraz okolic pośladków. Na koniec posmaruj pupę malca kremem przeciw odparzeniom, a ciałko kosmetykiem nawilżającym lub – w zależności od potrzeb – natłuszczającym.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy