
Pierwsza kąpiel noworodka bez tajemnic
Kąpiel maleńkiej i bezbronnej kruszynki wydaje się misją niemożliwą. Oto kilka naszych rad.
Tak jak do każdej czynności pielęgnacyjnej, tak i do kąpieli bobasa należy się odpowiednio przygotować. Nie są to jednak jakieś szczególne przygotowania – ma być bezpiecznie i wygodnie. A by tak się stało, mama luba tata (w wielu domach to właśnie tata "odpowiedzialny" jest za kąpiel) musi mieć wszystko w zasięgu ręki, ponieważ malec nawet na chwilę nie może zostawać sam. O czym należy pamiętać?
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Kąpielowe akcesoria dla noworodka
Możesz zdecydować się na lekką, tanią klasyczną wanienkę, wanienkę profilowaną lub taką ze stelażem i odprowadzeniem wody – wybór zależy od Ciebie i Twoich możliwości finansowych. Potrzebne kosmetyki to produkty do oczyszczania (mydełko, żel 2 w 1, szampon), oliwka lub balsam do ciała (by posmarować malca po wyjęciu z wanienki), spirytus do przemywania pępuszka, krem przeciw odparzeniom. Potrzebny będzie także rożek lub ręcznik kąpielowy, waciki do przemycia oczu, czysta pieluszka i świeże ubranko.
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Najlepsza pora na kąpiel noworodka
Małe dziecko czuje się bezpiecznie, gdy świat wokół niego jest przewidywalny. Dlatego tak ważne są rytuały – powtarzające się o tej samej porze te same czynności – także te pielęgnacyjne. Wieczorna kąpiel powinna być właśnie takim rytuałem – sygnałem dla malca, że po pluskaniu przyjdzie czas na masaż, bajeczkę (kołysankę) i sen. Ważne też, by kąpać pociechę między posiłkami – głodny bobas będzie niespokojny, a dopiero co nakarmionemu może się ulewać pokarm.Bezpieczne miejsce na kąpiel noworodka
Nie musisz kąpać malca w łazience. Jeśli wygodniej Ci wynieść wanienkę np. do sypialni – żaden problem. Ważne jest bowiem nie samo miejsce, co warunki w nim panujące. Nie może być przeciągu (ponieważ grozi to przeziębieniem dziecka), optymalna temperatura to ok. 23 st. C. Sama woda powinna zajmować ok. 1/3 wysokości wanienki i mieć ok. 36-37 st. C. Jeśli malec głośno płacze, gdy czuje wodę, na początku możesz wkładać go do wanienki w kaftaniku i zdjąć jak się troszkę przyzwyczai.Kąpiel noworodka krok po kroku
- Zanurz maleństwo w wodzie. By nie wyślizgnęło Ci się z rąk, pod pachę malca włóż rękę tak, by trzymać mu główkę i chwyć mocno za bark Drugą ręką podtrzymuj pupę i bioderka brzdąca. Gdy będziesz już czuła się pewnie, drugą ręką możesz podać mu zabawkę do kąpieli.
- Umyj pociechę. Możesz to zrobić myjką lub po prostu ręką. Najpierw oczyść szyjkę, potem ramionka, brzuszek, pupę i nóżki. Jeśli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, uważaj by go nie zamoczyć. Jeśli chodzi o włoski, to my je dopiero pod koniec kąpieli, bo maluchy często nie lubią polewania głowy wodą (zwłaszcza, jak zalewa im oczy).
- Wyjmij niemowlę z wanienki. Rób to spokojnie i powoli. Dokładnie wypłucz ręce z mydła, by brzdąc Ci się nie wyślizgnął. Od razu po wyjęciu z wody połóż go na przewijaku (łóżku) i zawiń w ręcznik, by nie zmarzł.
- Osusz skórę i ubierz malucha. Pamiętaj – nie trzyj jego skóry ręcznikiem, tylko delikatnie dotykaj. Zacznij od główki, miejsc za uszkami, fałdek szyjnych, paszek oraz okolic pośladków. Na koniec posmaruj pupę malca kremem przeciw odparzeniom, a ciałko kosmetykiem nawilżającym lub – w zależności od potrzeb – natłuszczającym.