GRY
 
 

Pierwsza pomoc dla dziecka

Nawet gdy jesteś przerażona, nie możesz wpaść w panikę. Liczy się każda sekunda. Jak udzialać dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach?

ręce, dziecko, rodzice
fot. Panthermedia
Wypadek zawsze zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Często w domu. Dziecko zaczyna dławić się połkniętym guzikiem albo spada na twarz z sofy i traci przytomność. Od tego może zależeć zdrowie, a nawet życie twojego dziecka.

Bądź zawsze przygotowana:
1. We wszystkich telefonach, z jakich korzystasz, zakoduj numer alarmowy 112 i numer pogotowia ratunkowego. Dołącz numery do pediatry, najbliższego szpitala. Spis tych numerów połóż też przy telefonie, przyklej na lodówce.
2. Utrzymuj porządek w dokumentacji medycznej dziecka. Prowadź zeszyt z notatkami na temat jego chorób i leków, które bierze. W książeczce zdrowia muszą się znaleźć informacje o alergiach, uczuleniu na leki, przebytych zabiegach i operacjach. W komplecie trzymaj również aktualną kartę szczepień maleństwa.
3. Regularnie sprawdzaj wyposażenie waszej domowej apteczki. Powinny się w niej, koniecznie, na stałe znaleźć: – jednorazowe rękawiczki – plastry różnej wielkości – sterylne kompresy z gazy (10x10 cm) – aluminiowa folia termiczna – dwa bandaże (jeden elastyczny) – nożyczki – pęseta do drzazg, szczypce do kleszczy – termometr – woda utleniona – sól fizjologiczna do przemywania oczu – żel przeciwświądowy – syrop i czopki przeciwgorączkowe – kompres chłodzący (przechowywany w lodówce) – leki na wypadek ostrych reakcji alergicznych.
4. Jeśli dziecko jest alergikiem zagrożonym wstrząsem anafilaktycznym (takie ryzyko dotyczy np. uczulonych na orzeszki ziemne) lub zdarzyło już mu się zachorować np. na podgłośniowe zapalenie krtani, poproś pediatrę o wypisanie leków, które mogłabyś podać, zanim przyjedzie karetka. Włóż je do apteczki i regularnie sprawdzaj termin ważności.
5. Zawczasu przestudiuj metody udzielania pierwszej pomocy. Rodzic musi wiedzieć, jak zareagować, gdy maluch się zakrztusi, a jak, kiedy napije się płynu do kąpieli. Gdy dojdzie do wypadku, nie będziesz mieć czasu na wertowanie książek czy surfowanie po internecie. A błędy w udzielaniu pierwszej pomocy mogą być dramatyczne w skutkach.
6. Przyjrzyj się krytycznie waszemu mieszkaniu. Wielu wypadków z udziałem dzieci można by uniknąć, gdyby ich rodzice zawczasu dostosowali dom do potrzeb wścibskiego i ruchliwego malucha.
Redakcja poleca: Pierwsza pomoc - krwotok u dziecka - film
Sprawdź, co zrobić, gdy dziecko skaleczyło się i rana wciąż krwawi. Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy krwotoku.

Ocena (1 ocena)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj