maluch, dziewczynka, basen, koło ratunkowe, pływać

Letnie zagrożenia - zasady pierwszej pomocy dzieciom

Pomysłowość dziecka nie zna granic. Wystarczy chwila nieuwagi, by malec znalazł się w tarapatach. Wtedy trzeba błyskawicznie działać. Podpowiadamy, co robić, by pomoc była skuteczna.
maluch, dziewczynka, basen, koło ratunkowe, pływać
Dziecko nie wychowa się bez guza, skaleczenia, otarcia. To normalne. Ale statystyki donoszą, że co roku około miliona dzieci w Polsce ulega znacznie groźniejszym urazom. W rankingu małych wypadkowiczów prym wiodą chłopcy, ale i dziewczęce eksperymenty bywają niebezpieczne. Czy można coś zrobić, by zminimalizować zagrożenie?
 • Czuwaj nad dzieckiem, ale nie wyręczaj go we wszystkim. Pokazuj mu przedmioty, które parzą, kłują, kaleczą. Wyjaśniaj, jak należy się nimi posługiwać, a czego absolutnie robić nie wolno (i dlaczego). To jedyny sposób, by malec mógł bezpiecznie zdobywać nowe doświadczenia.
 • Dbaj o sprawność fizyczną dziecka, ucz je pływać (już trzylatki mogą podjąć pierwsze próby). Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej wysportowane dziecko nie potrafi ocenić swoich możliwości (może np. odpłynąć za daleko i nie mieć sił, by wrócić do brzegu), dlatego właśnie potrzebuje opieki dorosłych.
 • Jeśli dziecko jeździ na rowerze, rolkach lub deskorolce, kup mu ochraniacze i kask. Niech korzysta z nich nawet, gdy bawi się na podwórku.
 • Wyrób w sobie dobre nawyki – koniecznie chowaj leki w niedostępne dla malca miejsce, a po skończonym prasowaniu zakładaj zaślepkę na kontakt.

Czujność na miarę wieku dziecka

Im maluch mniejszy, tym poważniej trzeba traktować wszystkie chorobowe objawy. W przypadku niemowlęcia groźna może być nawet zwykła biegunka (szybko powoduje odwodnienie organizmu). Dlatego nie martw się, że ktoś uzna cię za przewrażliwioną mamuśkę, tylko idź z dzieckiem do lekarza.
Redakcja poleca: Pierwsza pomoc - złamanie ręki u dziecka - film
Sprawdź, jak postępować przy urazie ręki u dziecka. Zobacz, co robić, gdy podejrzewasz złamanie ręki.

Zachłyśnięcie wodą

Półtoraroczna Magdusia chciała sprawdzić, co jest na dnie wiadra wypełnionego wodą. Pochyliła się i wpadła głową do środka.
Co robić?
 • Szybko wyciągnij dziecko z wody (pamiętaj, że dziecko może się utopić nawet w 20-cm warstwie wody!). Jeśli jest przytomne i oddycha, połóż je na boku, rozbierz, wytrzyj, przykryj.
 • Wezwij pogotowie – do płuc mogła dostać się woda, a to grozi komplikacjami z oddychaniem.
 • Jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poproś o instrukcję dyspozytora pogotowia. Reanimuj dziecko, póki nie zacznie oddychać lub do przyjazdu ratowników.

Obce ciało w uchu

Dwuletniemu Mateuszkowi, gdy spał w ogrodzie, wpadł do ucha owad. Dziecko, usiłując wyjąć muchę, wepchnęło ją jeszcze głębiej.
Co robić?
 • Wlej do ucha płynną parafinę lub nawet zwykły olej jadalny (pod warunkiem że dziecko nie choruje na uszy). Parafina unieszkodliwi owada i sprawi, że sam wypłynie.
 • Niczego sama nie usuwaj z ucha (ani owada, ani żadnych przedmiotów). To niebezpieczne! Koniecznie zawieź malca do lekarza.

Zatrucie roślinami

Pięcioletnia Ania zrobiła „zupkę” z trującego bielunia i nakarmiła nią braciszka.
Co robić?
 • Sprowokuj wymioty, np. dając dziecku do wypicia pół szklanki lekko osolonej wody i łaskocząc je w podniebienie. Potem podaj do wypicia roztwór węgla aktywowanego (10 tabletek rozpuść w szklance wody).
 • Jak najszybciej zawieź dziecko do szpitala.

Zakrztuszenie małymi przedmiotami

Czteroletnia Kasia zakrztusiła się guzikiem. Zaczęła się dusić i sinieć.
Co robić?
 • Pochyl dziecko do przodu (głową w dół) i uderz dwa–trzy razy otwartą dłonią między łopatkami. Gdy to nie pomaga, posadź je na kolanach plecami do siebie i ręką zwiniętą w pięść naciśnij brzuch w połowie odległości między pępkiem a mostkiem.

Porażenie prądem

Rocznego Jasia interesuje wszystko. Włożył nawet do buzi przetarty kabel włączonej do kontaktu lampy.
Co robić?
 • Natychmiast odetnij zasilanie (wyciągnij wtyczkę z kontaktu lub wyłącz bezpieczniki). Jeśli jest to niemożliwe, odsuń dziecko od źródła prądu. Użyj do tego np. drewnianego lub plastikowego kija od szczotki (nigdy metalowego, bo przewodzi prąd).
 • Jeśli malec nie oddycha, wezwij pogotowie i zacznij go reanimować. Nie poddawaj się. Oddech i krążenie mogą wrócić nawet wtedy, gdy od porażenia prądem minęło trochę czasu.

Apteczka dla malucha

1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
zawierające paracetamol (np. Apap, Efferalgan, Panadol) lub ibuprofen (np. Ibum, Nurofen). Muszą to być oczywiście środki w wersji dla dzieci (np. syropy, czopki).
2. Leki przeciwbiegunkowe (Smecta, Gastrolit, Lacidofil). Warto też zabrać ze sobą suszone owoce i liście czarnej jagody. Odwar można podawać nawet niemowlętom.
3. Środki opatrunkowe, gaza, jałowe gaziki, bandaż, plastry, środek odkażający (np. woda utleniona, wodny roztwór gencjany – nie piecze). Przyda się też sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu, pęseta i nożyczki.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy