GRY

Wypadki domowe

W przedświątecznym zamieszaniu, gdy dorośli ścigają się z czasem, wyjątkowo łatwo o wypadek. Uważaj na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle!
mama, niemowlę
Byłoby cudownie, gdyby choć przez 3 dni przed Wigilią dzieci siedziały cichutko i spokojnie oglądały obrazki w swoich książeczkach albo bawiły się klockami. Niestety, nie można na to liczyć.
Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i co chwila wchodzą dorosłym pod nogi.
Starszaki jak zwykle eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”).
Kłopot w tym, że zajęci świątecznymi przygotowaniami rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi.

Uwaga na leki i chemikalia


Dzieci uwielbiają wszelkie eksperymenty. Także te z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów... Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki lub czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować.


Jak zapobiegać?
 • Trzymaj poza zasięgiem malucha wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów, nawozy, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole.
 • Leki trzymaj w górnej szafce, najlepiej zamknięte w specjalnej apteczce.
 • Koniecznie załóż blokady na szafki i szuflady.
 • Uważaj podczas robienia porządków: malec może dobrać się do chemii, gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę.
 • Zwróć uwagę także na rośliny. Popularna gwiazda betlejemska jest trująca!

No i stało się...
Jeśli zobaczyłaś, że dziecko właśnie je lub zjadło coś szkodliwego, np. pastę do zębów czy proszek:

 • Otwórz mu buzię i wyciągnij palcami to, co w niej pozostało.
 • Skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj na wystąpienie niepokojących objawów.
 • Zabierz ze sobą opakowanie. Często jest na nim skład zjedzonego produktu, to pomoże lekarzowi.
 • Dzwoń na pogotowie, jeśli dziecko zaczyna się ślinić albo boli je brzuch, wymiotuje itd., nawet jeśli nie zauważyłaś, by coś jadło.
 • Sprowokuj wymioty. Czekając na karetkę, podaj malcowi szklankę wody, a potem włóż palec głęboko do jego buzi. Ułóż go na swoich kolanach głową w dół, by się nie zachłysnął.
Uwaga!
Nie prowokuj wymiotów, jeśli maluch jest nieprzytomny, ma drgawki, zjadł lub wypił jakąś substancję żrącą lub drażniącą (np. proszek do prania, wybielacz, płyn na odciski), aromatyczną (np. pastę do podłogi albo butów) albo pieniącą się (np. szampon, płyn do mycia naczyń lub płyn do kąpieli).
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Skaleczenia

Maluchy wkładają palce między drzwi, kaleczą się nożyczkami, kawałkami np. zbitej bombki… Bardzo źle może się skończyć eksperymentowanie dziecka z maszynką do mielenia mięsa czy mikserem. Makabryczne obrażenia powoduje również szkło (czasem wlot rany jest naprawdę niewielki, a im głębiej, tym gorzej).
Jak zapobiegać? No i stało się...
Przy mniejszych urazach nie zakładaj opaski, tylko zdezynfekuj ranę, uciśnij ją opatrunkiem lub przyklej plasterek.
W przypadku poważnych obrażeń albo dużego krwawienia:
 • Załóż opaskę uciskową, jeśli nie pomaga uciśnięcie rany.
 • Zapisz, o której godzinie to zrobiłaś.
 • Opaskę zakłada się na udzie lub ramieniu (a nie na łydce albo przedramieniu) i trzeba ją rozluźniać co kilkanaście minut. Należy ją zdjąć najszybciej, jak to możliwe.
 • Wezwij pogotowie. Przy większych urazach jest to niezbędne!
Doładuj
Przeładuj