GRY
 
 

Oni już wiedzą, jak ratować dzieci. A ty?

Fundacja WOŚP co roku w ramach programu „Ratujemy i Uczymy Ratować" organizuje dla uczniów konkurs. Dzięki niemu zostaje wyłoniona szkoła, której uczniowie zagadnienia i praktykę udzielania pierwszej pomocy opanowali w stopniu perfekcyjnym. Kto okazał się najlepszy w 2015 roku?

pierwsza pomoc
fot. Łukasz Widziszowski
Finał 4. Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować" organizowanego prze Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbył się w środę 10 czerwca 2015 roku w Warszawie.

Gra miejska dla małych ratowników

W konkursie wzięli udział uczniowie z najbardziej aktywnych w programie szkół podstawowych. Finał miał postać gry miejskiej odbywającej się w samym centrum stolicy, w tak ważnych dla Warszawy punktach jak: budynek PAST-y, Muzeum Narodowe, Narodowy Bank Polski, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Chopina, stacja Metra Świętokrzyska czy plac przy dworcu PKP Śródmieście. Właśnie w tych miejscach dzieci musiały wykazać się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy. Zadania dotyczyły np.:
  • ułożenia osoby w pozycji bocznej,
  • przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach,
  • ułożenia puzzli z "łańcuchem przeżycia",
  • udzielenia pomocy potrzebującemu w pozoracji.
Dla wielu młodych ratowników była to pierwsza wizyta w Warszawie i już sama możliwość zobaczenia tak wielu ciekawych miejsc, często niedostępnych dla zwiedzających, było dla uczniów olbrzymią nagrodą za dotychczasowe zaangażowanie w naukę pierwszej pomocy.
Czytaj też: Agresja w szkole
Redakcja poleca: Co myślisz o tym, aby dzieci uchodźców nie uczyły się w polskich szkołach? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co myślą o pomyśle, aby dzieci uchodźców nie mogły się uczyć w polskich szkołach. Sonda pokazuje, na ile jesteśmy tolerancyjnym narodem!

Nagrody dla najlepszych

Zmaganiom uczniów przyglądali się patroni programu „Ratujemy i Uczymy Ratować": Wiceminister Edukacji Narodowej Urszula Augustyn oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Dzieci jednej ze szkół podstawowych uczestniczących w konkursie, zgodnie z ideą „Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste", przeszkolili ich nawet w zakresie udzielania pierwszej pomocy. A kto został laureatem Konkursu? Oto zwycięzcy:
  • 1 miejsce – Szkoła Podstawowa z Kołodziejewa
  • 2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego
  • 3 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 z Radomia

Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste!

Fundacja WOŚP prowadzi program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" od 2006 roku. Program polega na powszechnym wprowadzeniu w pierwszych klasach szkoły podstawowej zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Dzięki temu dzieci oswajają się z ważnymi zagadnieniami udzielania pomocy, kształtują u siebie właściwe nawyki (np. wiedzą, co robić, gdy zobaczą nieprzytomną osobę). Po prostu pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory programem objętych jest: 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci!

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj