niemowlę, syrop, lekarstwo

Doktor mama – co robić w nagłych wypadkach?

Kiedy rodzi się dziecko, szybko uczysz się, jak zbić gorączkę czy opatrzyć ranę. Bo czasem po prostu nie możesz czekać, aż przyjedzie lekarz. Musisz działać sama.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra
niemowlę, syrop, lekarstwo

Aby dziecku przytrafiło się oparzenie czy stłuczenie wystarczy chwila nieuwagi. „Odwróciłam się dosłownie na moment” – mówią mamy. Na szczęście, choć domowe wypadki wyglądają dramatycznie, lekarz nie zawsze jest konieczny. Jak pomóc dziecku? Zachowaj zimną krew i postępuj według naszych wskazówek.

Oparzenie – co robić, by zmniejszyć ból?

Przede wszystkim włóż oparzoną część ciała pod mocny strumień chłodnej (ale nie lodowatej) wody lub przyłóż zimny okład – użyj np. zamrożonego mięsa owiniętego w ściereczkę. Nie zdejmuj ubranka z poparzonego dziecka, aby nie podrażnić oparzonego miejsca. Nie przekuwaj pęcherzy ani nie smaruj oparzenia tłuszczem! W ten sposób zwiększysz ból i ryzyko infekcji.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Siniak albo guz u niemowlaka

Dziecko upadła i stłukło rączkę lub głowę? Jeśli na miejscu stłuczenia pojawi się guz albo siniak, jak najszybciej przyłóż zimny kompres. Następnego dnia możesz obłożyć stłuczone miejsce ciepłą pieluszką albo smarować żelem z heparyną (to przyspieszy wchłanianie się podskórnego wylewu).

Uwaga! Obserwuj, czy maluch, który np. spadł z przewijaka, nie ma objawów wstrząsu mózgu. Jeśli zacznie wymiotować, przelewać się przez ręce albo nagle stanie się senny, a jego źrenice będą nierównej wielkości, szybko jedź na pogotowie. Skontaktuj się z lekarzem także, jeśli dziecko straci przytomność (nawet na krótko), gdy pojawią się trudności w oddychaniu lub kiedy zauważysz zasinienie wokół jego oczu lub za uszami.

Zatarte oko – pomoże sól fizjologiczna

Przede wszystkim powstrzymaj dziecko od pocierania oczka (to może tylko pogorszyć sprawę) i jak najszybciej przemyj oko solą fizjologiczną. Wpuszczaj krople zawsze od skroni w kierunku nosa. Lekko odsuń dolną powiekę, aby sprawdzić, czy ziarenko piasku albo rzęsa wypłynęła już z oka (w razie konieczności przemyj je jeszcze raz). Jeśli po godzinie oczko nadal łzawi i jest zaczerwienione, jedź z dzieckiem do przychodni.
Niemowlęciu cały czas łzawią oczy? To może być zatkany kanalik – przeczytaj.

Skaleczenie – częste u raczkujących niemowląt

Bez względu czy rana jest mała czy duża, najpierw ją oczyść, opłucz ją wodą i usuń drzazgi lub odłamki szkła. Delikatnie przetrzyj okolice ranki wodą utlenioną lub spirytusem. Teraz przyłóż do rany gruby kompres z gazy i mocno uciśnij. Trzymaj tak przynajmniej 5 minut, bez sprawdzania, czy krwawienie ustaje. Jeśli po tym czasie wypływ krwi się nie zmniejsza, umocuj świeży kompres bandażem, a powyżej głębokiej rany załóż opaskę uciskową (na udzie lub ramieniu). Po założeniu opaski uciskowej zapisz (najlepiej na niej) dokładną godzinę jej nałożenia i jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Zbyt długotrwałe niedokrwienie grozi martwicą narządów.

Pierwsza pomoc w rytmie… Ich Troje – ten rytm może uratować życie dziecka!

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka