niemowlę, syrop, lekarstwo

Doktor mama – co robić w nagłych wypadkach?

Kiedy rodzi się dziecko, szybko uczysz się, jak zbić gorączkę czy opatrzyć ranę. Bo czasem po prostu nie możesz czekać, aż przyjedzie lekarz. Musisz działać sama.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra
niemowlę, syrop, lekarstwo

Aby dziecku przytrafiło się oparzenie czy stłuczenie wystarczy chwila nieuwagi. „Odwróciłam się dosłownie na moment” – mówią mamy. Na szczęście, choć domowe wypadki wyglądają dramatycznie, lekarz nie zawsze jest konieczny. Jak pomóc dziecku? Zachowaj zimną krew i postępuj według naszych wskazówek.

Oparzenie – co robić, by zmniejszyć ból?

Przede wszystkim włóż oparzoną część ciała pod mocny strumień chłodnej (ale nie lodowatej) wody lub przyłóż zimny okład – użyj np. zamrożonego mięsa owiniętego w ściereczkę. Nie zdejmuj ubranka z poparzonego dziecka, aby nie podrażnić oparzonego miejsca. Nie przekuwaj pęcherzy ani nie smaruj oparzenia tłuszczem! W ten sposób zwiększysz ból i ryzyko infekcji.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Siniak albo guz u niemowlaka

Dziecko upadła i stłukło rączkę lub głowę? Jeśli na miejscu stłuczenia pojawi się guz albo siniak, jak najszybciej przyłóż zimny kompres. Następnego dnia możesz obłożyć stłuczone miejsce ciepłą pieluszką albo smarować żelem z heparyną (to przyspieszy wchłanianie się podskórnego wylewu).

Uwaga! Obserwuj, czy maluch, który np. spadł z przewijaka, nie ma objawów wstrząsu mózgu. Jeśli zacznie wymiotować, przelewać się przez ręce albo nagle stanie się senny, a jego źrenice będą nierównej wielkości, szybko jedź na pogotowie. Skontaktuj się z lekarzem także, jeśli dziecko straci przytomność (nawet na krótko), gdy pojawią się trudności w oddychaniu lub kiedy zauważysz zasinienie wokół jego oczu lub za uszami.

Zatarte oko – pomoże sól fizjologiczna

Przede wszystkim powstrzymaj dziecko od pocierania oczka (to może tylko pogorszyć sprawę) i jak najszybciej przemyj oko solą fizjologiczną. Wpuszczaj krople zawsze od skroni w kierunku nosa. Lekko odsuń dolną powiekę, aby sprawdzić, czy ziarenko piasku albo rzęsa wypłynęła już z oka (w razie konieczności przemyj je jeszcze raz). Jeśli po godzinie oczko nadal łzawi i jest zaczerwienione, jedź z dzieckiem do przychodni.
Niemowlęciu cały czas łzawią oczy? To może być zatkany kanalik – przeczytaj.

Skaleczenie – częste u raczkujących niemowląt

Bez względu czy rana jest mała czy duża, najpierw ją oczyść, opłucz ją wodą i usuń drzazgi lub odłamki szkła. Delikatnie przetrzyj okolice ranki wodą utlenioną lub spirytusem. Teraz przyłóż do rany gruby kompres z gazy i mocno uciśnij. Trzymaj tak przynajmniej 5 minut, bez sprawdzania, czy krwawienie ustaje. Jeśli po tym czasie wypływ krwi się nie zmniejsza, umocuj świeży kompres bandażem, a powyżej głębokiej rany załóż opaskę uciskową (na udzie lub ramieniu). Po założeniu opaski uciskowej zapisz (najlepiej na niej) dokładną godzinę jej nałożenia i jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Zbyt długotrwałe niedokrwienie grozi martwicą narządów.

Pierwsza pomoc w rytmie… Ich Troje – ten rytm może uratować życie dziecka!

Mucha w uchu – albo koralik…

Zabłąkany owad będzie desperacko próbował wydostać się z ciasnego kanalika, a to może maluszka boleć. Aby pomóc dziecku, spróbuj unieruchomić muchę albo komara. Wpuść do ucha dziecka kilka kropli ciekłej parafiny (do kupienia w aptece) i zadzwoń do lekarza.

Uwaga! Zawsze kiedy podejrzewasz, że w uchu dziecka znalazło się ciało obce (np. koralik, ziarenko), nie próbuj go wydłubać. Jak najszybciej jedź do laryngologa. Tylko on może usunąć je z dziecięcego uszka, nie narażając małego pacjenta na przerwanie błony bębenkowej czy uszkodzenie kanału słuchowego.

Gorączka u małego dziecka – jak obniżać?

Jeśli gorączka jest niższa niż 38°C, nie dawaj dziecku leków przeciwgorączkowych. Taka lekko podwyższona ciepłota ciała stwarza idealne warunki dla jego układu odpornościowego. Kiedy jednak gorączka jest wyższa, podaj dziecku syrop z paracetamolem albo, jeśli skończyło 3 miesiące, z ibuprofenem. Nie opatulaj dziecka, „żeby się wypocił”, bo to może doprowadzić do przegrzania organizmu. Podawaj dużo picia.

Uwaga! Leki nie działają, a gorączka wciąż wzrasta? Przyłóż dziecku zimne okłady na kark, aby schłodzić krew płynącą do mózgu, albo włóż dziecko do wanny z wodą o temperaturze jego ciała. Powietrze w łazience będzie powoli schładzać wodę oraz zanurzone w niej dziecko.
Poznaj gorączkowe błędy – i nie popełniaj ich!

Dziecko połknęło guzik albo monetę? Sprawdź, co robić

Przede wszystkim spróbuj wywołać wymioty, np. podając wodę z solą (zrób to od razu po zdarzeniu, bo np. pół godziny później wymioty nie przyniosą żadnego skutku). Jeśli „cenny” przedmiot nie zostanie zwrócony ani nie pojawi się w pieluszce, zgłoś się z dzieckiem do gabinetu przyjęć chirurgicznych.

Uwaga! Jeżeli widzisz, że dziecko włożyło do buzi listek albo kwiat, wyjmij mu je z ust i podaj kilka łyków wody. Niewinna trawka nie zaszkodzi, ale niektóre rośliny doniczkowe i ogrodowe są trujące (sprawdź, jakie rośliny są trujące). W przypadku ich połknięcia wywołaj wymioty u dziecka i zadzwoń do lekarza.

Krwotok z nosa

Pochyl dziecko do przodu i lekko uciśnij skrzydełka nosa. Połóż na kark zimny okład. Nie odchylaj głowy dziecka do tyłu, bo spływająca do gardła krew może spowodować wymioty albo zakrztuszenie.
Marek Pleskot
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra

Pediatra od 30 lat. Przez 14 lat uczył studentów oraz specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 20 lat prowadzi gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy