5-letni chłopiec zakrztusił się winogronem
fot. Fotolia/screen Facebook

Chłopiec zakrztusił się winogronem! Sprawdź, jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu

Ta historia to ostrzeżenie dla każdego rodzica! Jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu? Przeczytaj historię 5-letniego chłopca i sprawdź, co robić, jeśli dziecko się zakrztusi.
Hanna Szczesiak
5-letni chłopiec zakrztusił się winogronem
fot. Fotolia/screen Facebook
Gdy 5-letni chłopiec zadławił się winogronem, jego mama zgodziła się na publikację jego historii na Facebooku. To zdjęcie to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców!

5-latek zadławił się winogronem

"Uwaga Rodzice! Wiecie, co znajduje się na tym zdjęciu rentgenowskim? Winogrono! Winogrono, które dziś utknęło w górnych drogach oddechowych 5-latka. Żeby wyjąć winogrono, ten słodki malec musiał być operowany przy znieczuleniu ogólnym" – napisała na Facebooku Finlee, austalijska psycholożka i mama dwójki dzieci. "Proszę, miejcie na uwadze, że nie wszystkie dzieci gryzą jedzenie, że czasem jedzą w pośpiechu, np. w szkole. Proszę, uważajcie. Jeśli nie macie pewności, po prostu krójcie winogrona, pomidorki koktajlowe i podobne produkty. Jestem wdzięczna pediatrze, który mi to udostępnił i mamie, która pozwoliła wykorzystać to zdjęcie i ostrzec innych rodziców" – dodała Finlee.
 
Redakcja poleca: Pierwsza pomoc - zakrztuszenie dziecka - film
Sprawdź, co robić, gdy dziecko się zakrztusi. Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu dziecka. Ta wiedza może uratować życie twojego dziecka!

Co robić, gdy dziecko się zakrztusi

Pamiętacie historię 1,5-rocznego chłopca, który zakrztusił się jabłkiem i zmarł? Zadławienie jest jednym z najczęstszym wypadków, którym ulegają małe dzieci. Wystarczą sekundy, żeby doszło do tragedii. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc dziecku, które się zakrztusiło.
  • Jeśli dziecko zacznie się krztusić, zachowaj spokój.
  • Stań za plecami dziecka i pochyl je do przodu.
  • Kilkakrotnie uderz dziecko między łopatki dłonią złożoną w łódeczkę.
  • W przypadku braku reakcji, złóż dłoń w pięść i kilkakrotnie uciśnij brzuch dziecka, tuż nad pępkiem. Powtarzaj, dopóki przedmiot nie wypadnie z ust dziecka.
  • Jeśli dziecko nie oddycha, rozpocznij resuscytację.
Zobacz także: 1,5 roczny chłopczyk śmiertelnie zakrztusił się jabłkiem!

Źródło: kidspot.com.au
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy