masaż serca niemowlęcia
fot. Fotolia

Pierwsza pomoc - w rytmie Ich Troje

Czy wiesz, w jakim rytmie trzeba uciskać klatkę piersiową omdlałego dziecka? Najlepiej - popularnych przebojów.
Sylwia Niemczyk
masaż serca niemowlęcia
fot. Fotolia
Nawet jeśli nie masz ukończonego kursu pierwszej pomocy, powinnaś próbować pomóc poszkodowanemu, który stracił przytomność albo oddech.

1. Przede wszystkim nie podnoś dziecka i nie pionizuj go

Omdlałe dziecko najlepiej położyć na płaskiej powierzchni, na boku albo, jeśli to jeszcze niemowlę, na brzuszku. Możesz też wziąć je na ręce, tak główka była nieco niżej niż reszta ciała.
Redakcja poleca: Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?
Zasady resuscytacji dziecka powinny być znane wszystkim rodzicom i opiekunom niemowląt, ponieważ wiedza z tego zakresu może przyczynić się do uratowania życia lub zdrowia. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić resuscytację u dziecka.


2. Sprawdź, czy oddycha

Przyłóż ucho do ust dziecka i jednocześnie obserwuj jego klatkę piersiową. Jeżeli nie słyszysz oddechu ani nie czujesz bicia serca u dziecka, nie wpadaj w panikę. Teraz wiele będzie zależało od twojego opanowania.


3. Głośno wołaj o pomoc

Jeżeli nie ma nikogo w pobliżu, jak najszybciej zadzwoń pod numer 112.


4. Wykonaj masaż serca

Złóż dłonie jedna na drugiej (u niemowlęcia dwa palce - jak na zdjęciu powyżej) na mostku dziecka, mniej więcej centymetr poniżej linii brodawek piersi. Uciskaj klatkę piersiową 30 razy niezbyt mocno, ale i nie za lekko: mniej więcej na głębokość dwóch cm (u dorosłego robi się to na głębokość 5 cm). Podczas masażu nie odrywaj rąk od klatki piersiowej i nie zmieniaj ułożenia dłoni.

To ważne!
Według najnowszych, oficjalnych zaleceń Brytyjskiej Fundacji Chorób Serca (BHF), masaż serca podczas resuscytacji najlepiej wykonywać w rytm przeboju Bee Gees „Stayin' Alive”.Chodzi o to, aby uciskanie wykonywać w rytmie 110-120 uderzeń na minutę. To ważne – jeżeli będziemy robić to za wolno albo za szybko, masaż nie będzie prawidłowy.
Taki sam rytm jak przebój Bee Gees ma też - polecany przez polskich ratowników medycznych -  refren piosenki Ich Troje, „A wszystko to, bo ciebie kocham”.Masaż w rytm muzyki ma jeszcze jedną zaletę: pomaga opanować nerwy.

5. Spróbuj metody usta-usta

Po trzydziestu uciśnięciach delikatnie odchyl główkę dziecka do tyłu i dwa razy wdmuchnij w usta i nosa powietrze (nie za dużo – płuca dziecka mają objętość mniej więcej kieliszka).

6. Nie zaprzestawaj akcji

Po dwóch wydechach usta-usta wróć do masażu klatki piersiowej. Po 30 uciśnięciach znowu wdmuchnij powietrze w usta dziecka. Powtarzaj całą akcję w kółko, dopóki nie nadjedzie karetka.

Całą akcję wykonujemy w kółko aż do przyjazdu karetki pogotowia albo odzyskania przytomności omdlałego.

UWAGA! Jedną z najczęstszych przyczyn utraty przytomności u małych dzieci jest podtopienie. Nigdy nie zostawiaj malca samego w wanience, nawet jeżeli umie już samodzielnie siedzieć. Dla dziecka niebezpieczna jest nawet mała ilość wody.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy