pierwsza wizyta noworodka w przychodni, badania niemowlaka
fot. Edipresse

Pierwsza wizyta noworodka w przychodni

Pierwsza wizyta noworodka w przychodni może budzić twoje obawy. Po pierwsze, jaką przychodnię wybrać? Po drugie, kiedy trzeba pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę? No i wreszcie po trzecie, jak się do niej dobrze przygotować? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Aleksandra Sokalska
pierwsza wizyta noworodka w przychodni, badania niemowlaka
fot. Edipresse

Pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, więc to od rodziców zależy, gdzie będzie leczone ich niemowlę. Przed skończeniem przez dziecko czterech tygodni życia powinniście dokonać wyboru przychodni. Jeśli zrobicie to później, nie przyjdzie do was położna i pediatra (wizyty odbywają się w pierwszym miesiącu życia dziecka).

Wybór przychodni dla noworodka

Wybór przychodni możecie zgłosić telefonicznie, a położna podczas wizyty patronażowej wypełni z wami deklarację. Jednak w niektórych przychodniach deklarację trzeba złożyć osobiście wcześniej. Wtedy może to zrobić tata dziecka (zapytajcie, jakie dokumenty powinien ze sobą przynieść).

Sprawdź, jakie są korzyści z wizyty położnej

Możesz zapisać dziecko do przychodni państwowej lub prywatnej (niepaństwowe placówki, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą przyjmowały dziecko bezpłatnie, nie będziesz także płacić za obowiązkowe szczepienia). O opinię na temat przychodni możesz poprosić ginekologa jeszcze przed porodem albo zapytać przyjaciółki. Na pewno polecą ci zaufanych lekarzy.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Co zabrać do przychodni

Na pierwszą wizytę umów się przed ukończeniem przez dziecko szóstego tygodnia. Jeśli wizyta nastąpi później, przesuną się szczepienia. Aby szczepienie mogło się odbyć, musisz wziąć ze sobą odpowiednie dokumenty. Nie zapomnij także o akcesoriach ułatwiających wizytę.
  • Książeczka zdrowia dziecka. Tu wpisuje się wagę, obwód główki i klatki piersiowej. Opisuje się rozwój dziecka i zalecenia. Jak powinno rozwijać się twoje dziecko, możesz także sprawdzać na bierząco w kalendarzu rozwoju dziecka.
  • Książeczka szczepień dziecka. W niej zaznacza się datę i rodzaj wykonanego szczepienia. Dzięki temu nie zapomnisz o kolejnych. Rodzaj i ilość szczepień zaznacza się także w karcie szczepień, ale dokument ten pozostanie w przychodni (odbierzesz go tylko w sytuacji, gdy będziesz chciała przerejestrować dziecko).
  • Pielucha terowa i jednorazowa dla noworodka. Na tetrowej położysz dziecko podczas ważenia.
  • Dodatkowy kaftanik dla noworodka. Z nadmiaru emocji dziecko może po prostu ulać część pokarmu i będziesz musiała je przebrać, by nie wracało do domu mokre.

Badania noworodka w przychodni

Dzieci przyjmowane są w miejscach przeznaczonych dla dzieci zdrowych (lub gdy gabinet dla chorych jest nieczynny). W ten sposób dziecko unika infekcji.
  • Mierzenie i ważenie noworodka
Pielęgniarka zważy niemowlaka, zmierzy jego obwód głowy i klatki piersiowej oraz oceni kolor skóry. Nie będzie mierzona natomiast długość ciała noworodka (by nie uszkodzić stawów biodrowych). Wynik pomiaru wagi zostanie naniesiony na siatki centylowe.
  • Badanie noworodka przez pediatrę
Pediatra dokładnie obejrzy dziecko: zbada jego brzuszek, posłucha małego serduszka i oceni rozwój psychoruchowy (napięcie mięśni, aktywność, żywotność). Lekarz z pewnością zapyta cię o zachowanie dziecka w domu: częstotliwość karmienia, ilość snu, wypróżnienia i ewentualne problemy.
  [content:0_23983,2_1048,0_18942,1_3108:GALGallery]

Pamiętaj, że doktor ogląda noworodka dokładnie, ale jedynie przez kilkanaście minut, gdy tymczasem ty widzisz dziecko cały dzień. Poza tym niemowlę pod wpływem obcego miejsca (intensywnego światła, nieznanych odgłosów) może zachowywać się troszkę inaczej niż w domu. Dlatego, jeśli masz nawet najmniejsze wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka, lepiej powiedz o nich pediatrze! Aby o niczym nie zapomnieć, swoje pytania zanotuj przed wizytą. Po badaniu lekarz wypisze skierowanie na wizytę u ortopedy oraz w razie potrzeby do innych specjalistów.
  • Szczepienie noworodka
Gdy dziecko jest zdrowe, lekarz zakwalifikuje go do szczepienia. Wtedy wrócisz do pielęgniarki, która zaszczepi dziecko drugą dawką szczepionki przeciwko WZW B (pierwszą otrzym jeszcze w szpitalu). Dziecko dostanie także pierwszą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (w ramię) oraz Hib.

Jeśli boisz się, że dziecko podczas zastrzyku będzie płakać, możesz na dwie godziny przed wizytą posmarować mu miejsca szczepień kremem Emla, który znieczuli skórę. Krem można kupić w aptece na receptę, więc lepiej poprosić o nią lekarza wcześniej - już podczas jego wizyty w domu (wtedy też zapytaj, w którym miejscu dokładnie posmarować skórę). Gdy ubierzesz dziecko, nakarm je. Teraz możesz umówić się na następną wizytę. A ta nastąpi niebawem, bo kolejne szczepienia już za sześć tygodni.

Czytaj też: Szczepienie dzieci - 6 obiegowych opinii, których nie warto słuchać
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy