
Pierwsza wizyta noworodka w przychodni
Pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, więc to od rodziców zależy, gdzie będzie leczone ich niemowlę. Przed skończeniem przez dziecko czterech tygodni życia powinniście dokonać wyboru przychodni. Jeśli zrobicie to później, nie przyjdzie do was położna i pediatra (wizyty odbywają się w pierwszym miesiącu życia dziecka).
Wybór przychodni dla noworodka
Wybór przychodni możecie zgłosić telefonicznie, a położna podczas wizyty patronażowej wypełni z wami deklarację. Jednak w niektórych przychodniach deklarację trzeba złożyć osobiście wcześniej. Wtedy może to zrobić tata dziecka (zapytajcie, jakie dokumenty powinien ze sobą przynieść).Sprawdź, jakie są korzyści z wizyty położnej
Możesz zapisać dziecko do przychodni państwowej lub prywatnej (niepaństwowe placówki, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą przyjmowały dziecko bezpłatnie, nie będziesz także płacić za obowiązkowe szczepienia). O opinię na temat przychodni możesz poprosić ginekologa jeszcze przed porodem albo zapytać przyjaciółki. Na pewno polecą ci zaufanych lekarzy.
Co zabrać do przychodni
Na pierwszą wizytę umów się przed ukończeniem przez dziecko szóstego tygodnia. Jeśli wizyta nastąpi później, przesuną się szczepienia. Aby szczepienie mogło się odbyć, musisz wziąć ze sobą odpowiednie dokumenty. Nie zapomnij także o akcesoriach ułatwiających wizytę.- Książeczka zdrowia dziecka. Tu wpisuje się wagę, obwód główki i klatki piersiowej. Opisuje się rozwój dziecka i zalecenia. Jak powinno rozwijać się twoje dziecko, możesz także sprawdzać na bierząco w kalendarzu rozwoju dziecka.
- Książeczka szczepień dziecka. W niej zaznacza się datę i rodzaj wykonanego szczepienia. Dzięki temu nie zapomnisz o kolejnych. Rodzaj i ilość szczepień zaznacza się także w karcie szczepień, ale dokument ten pozostanie w przychodni (odbierzesz go tylko w sytuacji, gdy będziesz chciała przerejestrować dziecko).
- Pielucha terowa i jednorazowa dla noworodka. Na tetrowej położysz dziecko podczas ważenia.
- Dodatkowy kaftanik dla noworodka. Z nadmiaru emocji dziecko może po prostu ulać część pokarmu i będziesz musiała je przebrać, by nie wracało do domu mokre.
Badania noworodka w przychodni
Dzieci przyjmowane są w miejscach przeznaczonych dla dzieci zdrowych (lub gdy gabinet dla chorych jest nieczynny). W ten sposób dziecko unika infekcji.- Mierzenie i ważenie noworodka
- Badanie noworodka przez pediatrę
[content:0_23983,2_1048,0_18942,1_3108:GALGallery]
Pamiętaj, że doktor ogląda noworodka dokładnie, ale jedynie przez kilkanaście minut, gdy tymczasem ty widzisz dziecko cały dzień. Poza tym niemowlę pod wpływem obcego miejsca (intensywnego światła, nieznanych odgłosów) może zachowywać się troszkę inaczej niż w domu. Dlatego, jeśli masz nawet najmniejsze wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka, lepiej powiedz o nich pediatrze! Aby o niczym nie zapomnieć, swoje pytania zanotuj przed wizytą. Po badaniu lekarz wypisze skierowanie na wizytę u ortopedy oraz w razie potrzeby do innych specjalistów.
- Szczepienie noworodka
Jeśli boisz się, że dziecko podczas zastrzyku będzie płakać, możesz na dwie godziny przed wizytą posmarować mu miejsca szczepień kremem Emla, który znieczuli skórę. Krem można kupić w aptece na receptę, więc lepiej poprosić o nią lekarza wcześniej - już podczas jego wizyty w domu (wtedy też zapytaj, w którym miejscu dokładnie posmarować skórę). Gdy ubierzesz dziecko, nakarm je. Teraz możesz umówić się na następną wizytę. A ta nastąpi niebawem, bo kolejne szczepienia już za sześć tygodni.
Czytaj też: Szczepienie dzieci - 6 obiegowych opinii, których nie warto słuchać