GRY
 
 

Święta z bajką

Boże Narodzenie jest jak najpiękniejsza bajka. Dom pełen ozdób i zapachów oraz wyczekiwanie na to, co ma się wydarzyć. To pobudza wyobraźnię dziecka...

Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog
10565139-683x1024.jpg
Dzieci uwielbiają przebywać w świecie fantazji, to naturalny i potrzebny w rozwoju etap. Dlatego tak chętnie słuchają bajkowych opowieści – mają one niezwykłą moc pobudzania wyobraźni. Zacznij je czytać maluszkowi jak najwcześniej. Na początek wybierz najprostsze książeczki z dużymi ilustracjami. Może przyniesie je Mikołaj?

Zaproszenie Kota w Butach
Bez bajek i baśni dzieciństwo byłoby smutne i monotonne. Wnoszą one w życie malucha radość odkrywania zaczarowanego świata, przekazują życiowe mądrości, wzbogacają słownictwo. Pomagają dziecku w przeżywaniu i nazywaniu różnych uczuć, dając mu możliwość wyrażenia ich. Dzięki bajkom maluch poznaje także świat trudnych emocji i uczy się, w jaki sposób można sobie z nimi radzić.
Pewnie sama dobrze pamiętasz, że klasyczne baśnie doskonale wprowadzają w świat wartości, pomagają odkryć dobro i zło, prawdę i kłamstwo. Uwrażliwiają na nieszczęście, biedę albo samotność. Baśnie przynoszą również wzorce zachowań. Dziecko szybko utożsamia się z bohaterami, poznaje ich przeżycia i zaczyna je lepiej rozumieć. Przenosi własne doświadczenia, lęki i potrzeby w świat baśni, w którym nie ma sytuacji bez wyjścia i wszystko kończy się dobrze. To dodaje mu wiary siebie i zaszczepia w nim optymizm. Ono także może mieć swojego Kota w butach, który odmieni jego los.

Czerwony Kapturek wyrusza do babci
Warto wprowadzać malucha w świat bajek i baśni jak najwcześniej – powoli, ale regularnie. Zacznij od czytania kilku zdań, pokazywania obrazków, opowiadania, co na nich jest. Używaj słów zrozumiałych dla dziecka i przyjaznej intonacji. Kilkumiesięczny maluszek nie skupi długo uwagi, więc nie zrażaj się, jeśli zobaczy tylko kilka stron. Pozwól Czerwonemu Kapturkowi pożegnać się z mamą i wyruszyć
z domu. Do jego wizyty u babci dojdziecie z czasem. Zainteresowanie bajką będzie się zmieniać z miesiąca na miesiąc.
Pierwsze bajki powinny być krótkie, mieć jeden wątek i jednego bohatera, prostą akcję i słownictwo. Gdy maluch pozna całą treść, będzie chciał do niej wracać. Czytanie tygodniami tej samej bajki jest uciążliwe, ale to znak, że jest w niej motyw odpowiadający problemowi, z którym zmaga się dziecko. Wybieraj te opowieści, które mu się podobają, za trudne mogą zniechęcać do słuchania. Tylko niektóre bajki Krasickiego czy Mickiewicza nadają się dla małych czytelników.

Jak za dotknięciem różdżki
Najlepiej, jeśli czytanie bajek jest waszym codziennym rytuałem. Tym bardziej że to okazja do wspólnego spędzenia czasu w sposób wyjątkowy. Zadbaj, by nic wam nie przeszkadzało, weź dziecko na kolana. Bajki zaczną mu się kojarzyć z twoim dotykiem, ciepłem i bliskością, które uspokajają, wyciszają. Pamiętaj, że głośne czytanie maluchowi wyrabia nawyk słuchania i czytania. Przy tej okazji łatwiej zachęcić go do samodzielnego przeglądania książeczek. Zamontuj półeczkę na wysokości odpowiedniej dla dziecka, a potem razem ustawcie na niej ulubione książeczki.

Za górami, za lasami...
...jest na pewno ciekawiej niż w pustym korytarzu przed gabinetem. Jeśli nie wiesz, czym zająć dziecko w poczekalni u lekarza, zabierz ze sobą kilka bajek. Książka małego formatu zmieści się w każdej damskiej torebce. Bajki doskonale przeganiają nudę. Maluch chętnie posłucha, obejrzy obrazki. Czytaj mu w różnych okolicznościach: podczas zabawy, odpoczywania, nawet w kąpieli. Możesz także nagrać bajki we własnym wykonaniu i puszczać dziecku, gdy masz mniej czasu. Wieczorna bajka to sprawdzony sposób na zasypianie. Niektóre dzieci zapadają w sen podczas jej słuchania, a innym wyobraźnia podsuwa przed zaśnięciem obrazy związane z czytanymi wydarzeniami.
Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.
Doładuj
Przeładuj