Głodne niemowlę przy piersi mamy
fot. Fotolia

Pierwsze chwile z noworodkiem – ten film wzrusza i zachwyca!

Moment, w którym noworodek samodzielnie pełznie w stronę piersi mamy, jest niezwykły. TO długotrwały proces, który zapiera dech. Zobacz film!
Hanna Szczesiak
Głodne niemowlę przy piersi mamy
fot. Fotolia
Gdy położymy noworodka na brzuchu mamy, malec zacznie wykonywać charakterystyczne ruchy pełzania. Dzięki instynktowi i umiejętności poruszania nóżkami, którą nabył w brzuchu mamy, może samodzielnie doczołgać się do piersi i po raz pierwszy spróbować pokarmu mamy.

Zobacz także: Jak powinny wyglądać pierwsze chwile z noworodkiem?

Pełznięcie do piersi mamy to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości. Na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku czytamy: "Średni czas potrzebny dziecku do rozpoczęcia poszukiwania piersi wynosi około 34 minuty, średni czas do spontanicznego przystawienia się do piersi i ssania wynosi około 55 minut, a w większości przypadków dziecko potrzebuje na to około dwóch godzin".

Zobaczcie film promujący karmienie piersią w Ekwadorze. To niezwykłe, do czego zdolne są noworodki!
 

 
Gdy opublikowaliśmy galerię zdjęć pokazującą noworodka czołgającego się do piersi mamy, jedna z naszych czytelniczek nazwała ten proces "terroryzowaniem dziecka". Według organizacji Global Health Media Project, pozwolenie dziecku samodzielnie znaleźć pierś ma wpływ na karmienie w przyszłości, zacieśnia relację matki z dzieckiem, reguluje temperaturę ciała maluszka. Pierwszy kontakt skóra do skóry powoduje wydzielanie oksytocyny, która ułatwia obkurczanie macicy i poród łożyska.

Jak u was wyglądały pierwsze chwile z noworodkiem?

Czytaj także: Jak wygląda poród w Polsce? Szokujące wyniki ankiety

Źródło: YouTube, rodzicpoludzku.pl, babyology.com.au
Redakcja poleca: Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy