karmienie piersią
fot. Fotolia

Pierwsze dni karmienia piersią - co będzie ważne? Mówi doradca laktacyjny

Karmienia piersią trzeba się nauczyć, ale na szczęście to taka dziedzina sztuki, w której praktyka czyni mistrza! Po 2-3 tygodniach ani przystawianie do piersi, ani decyzja, czy dziecko się najada, na pewno już nie będą sprawiać ci trudności.
Sylwia Niemczyk
karmienie piersią
fot. Fotolia

W ciągu 2–3 dni po porodzie rusza produkcja mleka w piersiach, a w ciągu pierwszych tygodni ilość pokarmu dostosowuje się do potrzeb dziecka. W tym czasie maleństwo uczy się ssać, a ty – prawidłowo przystawiać je do piersi. Jednocześnie to okres, kiedy możesz czuć się bardzo niepewnie, jeśli chodzi o naturalne karmienie. Co w tym okresie robić, a czego nie?

1. Karm według potrzeb dziecka i swoich.

Pojemność żołądka noworodka jest bardzo mała, nic więc dziwnego, że karmienia są częste. Nieraz dzieci w pierwszych tygodniach życia chcą ssać na okrągło – i dobrze! W ten sposób programują organizm mamy do wytwarzania odpowiedniej ilości mleka. Zalecana liczba karmień to 8–12 dziennie (jeśli produkcja mleka jest nadmierna, przystawiaj dziecko do piersi jeszcze częściej).

Redakcja poleca: Relacje ze znajomymi po porodzie – film
Każda młoda mama świata poza swoim dzieckiem nie widzi. Jak rozmawiać z przyjaciółmi, aby nie zanudzić ich historiami o pieluszkach podpowiada psycholog Adriana Klos.

2. Odpoczywaj.

Skup się na sobie i na dziecku. Staraj się w ciągu dnia nadrabiać zarwane noce i pozwól najbliższym na to, by otoczyli cię pełną opiekę i pomocą. To ważne dla twojej kondycji i laktacji.

3. Nie dokarmiaj mieszanką.

Jeżeli podajesz dodatkowo mleko z butelki, najedzone dziecku przesypia kolejne karmienia piersią. Twój organizm dostaje wtedy informację: „Nie potrzeba aż tyle mleka” i laktacja zaczyna wyhamowywać. Zanim podejmiesz ewentualną decyzję o dokarmianiu, skonsultuj z lekarzem pediatrą lub z certyfikowanym konsultantem laktacyjnym przyrosty masy ciała dziecka i stan jego zdrowia.

4. Nie denerwuj się.

Zamiast martwić się brakiem pokarmu, obserwuj dziecko. Jeżeli noworodek budzi się na karmienie co 2–3 godziny, moczy 6–8 pieluszek i robi 3–4 kupki na dobę, to znaczy, że się najada.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy