pierwsze dni po porodzie
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Zaraz rodzisz? Zobacz, co radzą mamy na pierwsze tygodnie po porodzie

Skompletowałaś wyprawkę dla noworodka, ale cały czas się zastanawiasz, jak to będzie po porodzie i zamartwiasz, że zapomniałaś - albo nie wiesz - o czymś ważnym? Zobacz, jakich rad udzieliłyby ci doświadczone mamy!
Karolina Stępniewska
pierwsze dni po porodzie
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
Pierwsze tygodnie po porodzie to ciekawy czas: doświadczasz emocji, o których nie miałaś pojęcia – czasami zupełnie odmiennych od tych, których oczekiwałaś. Możesz być bardziej zmęczona i obalała niż się spodziewałaś, możesz czuć się bezradna, mieć poczucie, że kompletnie nie wiesz, jak opiekować się noworodkiem. Może się zdarzyć, że będziesz miała problemy z karmieniem piersią i czuć się przez to przygnębiona. Może dopaść cię baby blues lub depresja poporodowa. Scenariuszy jest tyle, ile matek. Spójrz, jakich rad mamy, które mają już to za sobą, udzieliłyby kobiecie, która lada moment ma zostać matką: 

Dużo przytulaj

Noworodek potrzebuje twojej bliskości, do teraz przecież był tak blisko ciebie, jak tylko to możliwe. Nie daj sobie wmówić, że noszenie i przytulanie "zepsuje" dziecko! Jest wiele badań, które dowodzą, że przytulanie i noszenie niemowląt jest korzystne dla ich rozwoju, zdrowia i dla budowania więzi z dzieckiem.

Śpij z dzieckiem

Sen to jeden z najważniejszych tematów dla matek noworodków (na równi z kupą!) . W połogu jesteś jeszcze zmęczona po porodzie, twój organizm potrzebuje czasu na regenerację – pozwól mu na to. Dlatego, kiedy dziecko śpi, śpij z nim. Zostaw nieumyte talerze w zlewie, nie gotuj obiadu – odpocznij.  To samo dotyczy spania z dzieckiem w jednym łóżku – może okazać się, że najwygodniej będzie ci karmić dziecko na leżąco. W tej pozycji możesz odpocząć, a jeśli dziecko zaśnie podczas karmienia, wykorzystaj okazję, by samej złapać trochę snu!
 

Idź do poradni laktacyjnej

Czasami początki karmienia piersią są trudne. Niektóre noworodki mają problem z prawidłowym ssaniem, czasami budowa kobiecej brodawki utrudnia właściwe ssanie, czasem mama ma mało pokarmu... W pierwszych dniach po porodzie często pojawia się bolesny nawał pokarmu, piersi są twarde i bardzo bolą, może się to nawet skończyć gorączką. Nie walcz sama z karmieniem piersią, nie zniechęcaj się zbyt szybko i nie cierp w milczeniu: skorzystaj z porady doradcy laktacyjnego.

Ugotuj obiady na zapas

Jeśli dobrze się czujesz, wykorzystaj ostatnie tygodnie ciąży na ugotowanie obiadów, które możesz zamrozić. Może poprosisz mamę lub przyjaciółkę o pomoc? Zobaczysz, że w połogu będzie to naprawdę dużym ułatwieniem! W tym czasie będziesz dopiero uczyć się życia w roli mamy, możesz być bardzo słaba po porodzie, to nie jest moment na stanie nad garnkami. Nie narzucaj sobie takiego rygoru.

Nie zgrywaj twardzielki

Pewnie wydaje ci się, że mamy są silne, wiedzą od razu, jak zajmować się dzieckiem, na nic się nie skarżą i wszystko intuicyjnie im się udaje. To nieprawda! Przez takie podejście niejedna z nas bardzo cierpiała po porodzie, dlatego pozwól sobie pomóc i nie bój się prosić o pomoc. Przyznanie się do tego, że czegoś nie wiesz lub nie potrafisz, nie jest oznaką słabości. Nie znaczy to też, że nie nadajesz się do roli mamy! 

Płacz, kiedy chcesz!

Pozwól sobie na gorsze chwile i płacz, jeśli czujesz taką potrzebę. Pamiętaj, że w twoim ciele szaleją hormony i minie trochę czasu zanim ich poziom się unormuje. Jeśli czujesz duże przygnębienie i nie mija po kilku dniach, powiedz o tym lekarzowi – być może cierpisz na depresję poporodową. Depresja poporodowa nie jest mitem, naprawdę dotyka wielu mam po porodzie. Potrzebują wtedy pomocy specjalisty. To naturalne.

Daj sobie czas 

Nie wyobrażaj sobie, że wszystko od razu pójdzie gładko, a wasze życie z noworodkiem będzie przypominać sielankowe sceny z reklam. Może być różnie. Na pewno będą chwile szczęścia i wzruszenia, ale może być też trudno. Czasem bardzo. Daj sobie czas. Te 6 tygodni połogu to nie wymysł lekarzy – naprawdę potrzebujesz ich, by dojść do siebie i oswoić się z nową rolą. Czasem trwa to dłużej – i dobrze, daj sobie czas.

Zobacz też:  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy