niemowlę, zabawa, mama, dziecko, zabawa z niemowlakiem
fot. oksun70 - Fotolia.com

10 największych niespodzianek macierzyństwa

Nieważne, jak bardzo wydawało ci się, że jesteś przygotowane na narodziny dziecka – macierzyństwo i tak cię zaskoczy.
Marta Kabulska
niemowlę, zabawa, mama, dziecko, zabawa z niemowlakiem
fot. oksun70 - Fotolia.com

Bycie mamą to duże wyzwanie. Twoje dziecko będzie doprowadzań cię do łez i wystawiać twoją cierpliwość na próbę. Nie raz sprawi, że zapomnisz o wszystkich rzeczach, które dotąd uważałaś za najważniejsze.

Dziecko rozbije twoje dotychczasowe życie na tysiące kawałeczków, by potem pomóc ci poskładać je na nowo, jak witraż, aż powstanie coś o wiele bardziej skomplikowanego i piękniejszego niż kiedykolwiek znałaś.
Chociaż każde macierzyństwo jest inne, są pewne wspólne dziedziny, w których dzieci rewolucjonizują życie młodych rodziców. Poznaj 10 największych niespodzianek młodej mamy.

1. Relacje z twoim partnerem po porodzie ulegną zmianie

- Przed narodzinami dziecka byliśmy nierozłączni. Dużo ze sobą rozmawialiśmy, często wspólnie wychodziliśmy. Znajomi mówili, że zachowujemy się, jak zakochani nastolatkowie. Odkąd pojawiło się dziecko jesteśmy ciągle poddenerwowani. Zmęczenie i stres sprawiają, że często się kłócimy. - pisze jedna z mam na forum babyonline.pl

Nawet, jeśli oboje pragnęliście zostać rodzicami, pojawienie się w domu dziecka, to powoduje "przeciążenia" na linii młoda mama i jej partner. Młodzi rodzice często czują się niedoceniani, zmęczeni, samotni, zaniedbywani i nierozumiani. Mimo, że rodzą się w nich podobne uczucia ciężko im o nich wspólnie rozmawiać, a to właśnie rozmowa jest kluczem do sukcesu.
Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona, czujesz się nieatrakcyjna, znajdź czas dla męża. Porozmawiaj z nim o swoich uczuciach.

Sprawdź też: Tych zdań mężowie nienawidzą! Na pewno choć raz tak powiedziałaś!

Pocieszające jest to, że po tym pierwszym wyczerpującym i niezwykle stresującym okresie rodzicielstwa większość związków "odbija się" i rośnie w siłę większą niż kiedykolwiek dotąd.

- Mój mąż jest najbardziej niesamowitym ojcem na świecie. Kiedy wchodzi do dziecinnego pokoju, twarz naszego dziecka od razu promienieje. To niezwykła rzecz być świadkiem miłości pomiędzy tymi dwoma bardzo wyjątkowymi osobami w moim życiu.- pisze mama na forum babyonline.pl

Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie >>

Redakcja poleca: Cytaty o mamie - najpiękniejsze memy o macierzyństwie
Zobacz filmik z krótkim zestawieniem naszych najładniejszych i najbardziej trafnych facebookowych memów, które podbiły serca czytelniczek, co widać po ilości udostępnień z naszego profilu Babyonline.pl na Facebooku.

2. Odkąd urodziłaś, nie wiesz, gdzie ucieka ci czas

Zapomnij o porannym wylegiwaniu się w łóżku, o długich kąpielach itp.
Poranne karmienie, ubieranie dziecka, wizyty u lekarzy – zanim się obejrzysz będzie już południe. - "Gdzie uciekł mi poranek?" - może przemknąć ci przez głowę.

- Koleżanki uprzedzały mnie, że wszędzie będę się spóźniać. Odkąd pojawiła się na świecie moja córeczka, musiałam zapomnieć o znaczeniu słowa punktualność. Zawsze, kiedy już byłam gotowa do wyjścia, córka albo ulewała na moją sukienkę lub postanowiła robić kupę w świeżo założoną pieluchę. Na co dzień cieszę się, jak uda mi się "wyjść" z piżamy przed 12.00. - pisze mama na forum babyonline.pl

Wiele kobiet wyobraża sobie macierzyństwo, jako długie spacery z dzieckiem i sporo wolnego czasu na przeorganizowanie mieszkania, czy odwiedziny znajomych. W pierwszych dnia po porodzie ciężko znaleźć kilka minut na pójście do toalety, nie mówiąc już o czytaniu książki czy "wypadach" do rodziny. Karmienie, przewijanie, noszenie – zajmują większą część doby młodej mamy.

- Myślałam, że bycie w domu z dzieckiem to bułka z masłem. W myślach zaplanowałam z kim się spotkam i ile książek przeczytam. W rzeczywistości większość doby spędzałam z dzieckiem u piersi. Czasami myślę, że więcej mogłabym zrobić po powrocie z 8-godzinnego dnia pracy niż będąc cały dzień w domu z noworodkiem.

Sprawdź: Jaką jesteś mamą? - test >>

Z czasem rytm dnia dziecka się normuje. Wielu rodziców pomaga sobie przygotowując harmonogramy, dzieląc obowiązki między członków rodziny.

Niektórzy rodzice twierdzą, że początkowy brak czasu w efekcie pomógł im się zorganizować i nauczył, jak nim gospodarować.


3. Twoje poporodowe ciało wygląda inaczej

Więcej kilogramów, szersze biodra, luźniejsza skóra na brzuchu – przygotuj się na zmiany w wyglądzie swojego poporodowego ciała.

Często zmienia się nie tylko ciało młodej mamy, ale również tatusiów, którzy towarzysząc żonie w ciążowym podjadaniu wzbogacili się o kilka kilogramów więcej. Obowiązki młodego taty nie pozwalają im na wygospodarowanie czasu na ćwiczenia.

Zobacz też: 6 kroków do zniszczenia wiary w siebie po porodzie

Nie mniej jednak to mamy mają najwięcej problemów z zaakceptowaniem zmian w swoim wyglądzie. Pamiętaj, że nie wszystkie zmiany są na stałe. Wkrótce włosy przestaną wypadać, a brzuch zmniejszy się. Rozstępy czy blizna po cesarskim cięciu niestety nie znikną.

- Moje ciało nie jest już takie samo, może jest ono większe, ale mój syn wart jest każdego z moich kilogramów.  - pisze mama na forum babyonline.pl

Spróbuj zauważyć coś pozytywnego w swoim "nowym" ciele. Jak podobają ci się twoje większe piersi?

Na bliznę po cięciu spójrz, jak świadectwo macierzyństwa. Zamiast walczyć ze wszystkim zmianami, pokojach nową siebie.

Zobacz: Tak macierzyństwo zmieni twoje ciało - przerażające czy piękne - film >>

4. Dołączyłaś do ekskluzywnego klubu rodzica

Nagle obcy uśmiechają się do ciebie podczas spacerów z wózkiem, a inne mamy rozpoczynają konwersację? Twój szef prosi cię o pomoc przy wyborze żłobka, a sąsiadka przychodzi  na kawę ze swoim dzieckiem?
Z dzieckiem na rękach (lub w wózku) zasłużyłaś na członkostwo w ekskluzywnym światowym "Klubie Rodzica".
Wielu młodych rodziców cieszy przynależność do tej grupy, w której znajdują wsparcie. Z łatwością nawiązują kontakty z innymi młodymi rodzicami, to daje im wiele radości oraz poczucie zrozumienia.
- Mamy na placu zabaw same rozpoczynają rozmowę. Ludzie w sklepowej kolejce pytają w jakim wieku jest moje dziecko, jak się nazywa. Nigdy z taką łatwością nie zawierałam nowych znajomości. - pisze mama na forum babyonline.pl Zamiast postrzegać mnie jako "starszą panią" mówią "mama 2 chłopców". - dodaje.

Czasem może bywać to irytujące, zwłaszcza dla osób z natury powściągliwych. Większość rodziców czuje jednak nić porozumienia z innymi rodzicami i cieszą się każdą możliwością wymiany doświadczeń.

5. Jesteś silniejsza niż myślałaś

Przekonałaś się już, że można spać zaledwie kilka godzin na dobę, biegać za dzieckiem cały dzień jedząc jedynie resztki, których ono nie dojadło?
Młode mamy często są zdumione, jak udało im się wytrwać tyle godzin bóli porodowych.
Radzisz sobie ze wszystkimi małymi i dużymi wyzwaniami, jakie niesie macierzyństwo.
Dawniej bałaś się pająków, a teraz, gdy zbliża się on do twojego dziecka, ze stoickim spokojem podnosisz klapek, by zadać cios ostateczny ratujący twoje maleństwo.

Przetrwałaś kolki, dziecięce choroby, nieprzespane noce, godziny noszenia na rękach i wiele innych, niełatwych chwil.

Zobacz: Macierzyństwo bez lukru >>

6. Popełniasz "błędy", których nigdy się po sobie nie spodziewałaś

 - Przed porodem zapierałam się, że dziecko będzie spało w swoim łóżeczku. Potem okazało się, że Julia potrafi zasnąć jedynie w naszym łóżku i tak spaliśmy wspólnie póki nie ukończyła 10 miesięcy. Był to jedyny sposób, żebym choć chwilę mogła się zdrzemnąć.- pisze mama na forum babyonline.pl

- Myślałam, że nigdy nie dam dziecku smoczka.W rzeczywistości Krzyś usypiał ze smokiem do 3 roku życia.- pisze inna mama na forum babyonline.pl

Możemy mieć wyobrażenia, ustalone zasady na temat naszego przyszłego macierzyństwa. Następnie poznajemy nasze dzieci i odkrywamy, że są małymi ludźmi z własnymi pomysłami i preferencjami.
"Błędem" w tym znaczeniu może być to, co okaże się, że działa na twoje dziecko, a czego nigdy się nie spodziewałaś.
Wychowywanie dzieci nie jest tresurą psa. Nie ma jednego określonego przepisu, który sprawi, że twoje dziecko będzie cię słuchało. Czasem lepiej "płynąć z prądem" i wybierać mniejsze zło. Mama, która nie potrafiła oduczyć dziecko ssania smoczka przestała więc tym przejmować. Jej syn podczas pobytu w Disneylandzie tak był zafascynowany atrakcjami, że wieczorem zasnął bez smoczka. Następnej nocy też już nie było on potrzebny.
Oczywiście młodzi rodzice popełniają również prawdziwe błędy np. zapominając zapiąć dziecku pasy w foteliku samochodowym. Wtedy należy dziękować, że nic się nie stało i pamiętać o tym następnym razem.


7. Po porodzie twoje przyjaźnie się zmienią

- Większość moich dotychczasowych przyjaciół jest jeszcze singlami. Dzwonią do mnie pytając czy pójdę z nimi do klubu, a ja z uśmiecham odpowiadam, że idę kąpać dziecko i przez najbliższe kilka lat będę zajęta.- pisze mama na forum babyonline.pl

Wiele matek jest zaskoczonych tym, jak zmieniły się ich relacje z przyjaciółmi po pojawieniu się dziecka. To może być duże wyzwanie dla przyjaźni, jeśli obie nie jesteście mamami.

- Chciałam wyjść, pobawić się ze znajomymi, ale oni odkąd urodziłam córkę, jakby o mnie zapomnieli. Jestem mamą, ale w środku tkwi ta sama kobieta, która lubiła się spotkać ze znajomymi i potańczyć. Nie muszę przecież mówić 24 h/ dobę o kupkach i pieluchach.- pisze kolejna mama na forum babyonline.pl

Prawdziwe przyjaźnie przetrwają każdą próbę. Może macierzyństwo zweryfikuje, kto naprawdę jest twoją przyjaciółką, na kogo możesz liczyć. Z pewnością też rodzicielstwo otworzy wiele drzwi przyjaźni z innymi mamami.

Zobacz: 5 najbardziej popularnych zabaw wśród młodych mam

8. Będą chwile, kiedy będziesz nienawidzić macierzyństwa

- Kocham moje dziecko najbardziej na świecie, ale czasem jest tak marudny, że naprawdę ciężko słuchać jego jęków i płaczu.- pisze mama na forum babyonline.pl

Wiele młodych mam jest zaskoczonych, jak uciążliwe i izolujące potrafi być macierzyństwo. Niekończące się karmienie, zmiany pieluch i oczekiwanie na drzemkę dziecka. Czasem pojawia się wtedy u młodych mam poczucie winy, że nie cieszą się każdą chwilą rodzicielstwa. Niektóre z nich czekają z niecierpliwością na powrót do pracy.
To normalne, że przychodzą chwile, gdy zastanawiasz się, czy jesteś stworzona do bycia mamą. Jednego dnia twoje dziecko doprowadza cię do skrajnych emocji i wydaje ci się, że go nie lubisz, podczas gdy następnego wszystko wraca do normy i znów cieszysz się z bycia mamą.
Zaakceptuj pojawiające się w tobie uczucia i nie krytykuj siebie. Idealne mamy istnieją jedynie w filmach, a ty jesteś z pewnością najlepszą mamą dla swojego dziecka, jaką mogłoby mieć.

Czy matka ma prawo mieć dość dziecka -film >>

9. Powali cię ogrom matczynej miłości (i innych uczuć)

- Nigdy nie sądziłam, że będę taką płaczliwą mamą. Patrzę na moją dopiero co urodzoną córeczkę i łzy mi ciekną po policzkach. Rozpiera mnie duma i radość.- pisze jedna z mam na forum babyonline.pl

Nie możesz powstrzymać łez, gdy oglądasz filmy, w których dzieciom dzieje się krzywda?
Płaczesz na dramatach poruszających problemy dzieci? Czy to przez hormony, a może brak snu?
Macierzyństwo nadaje nową głębię uczuciom. Młode mamy często płaczą zarówno z powodu radości, jak i smutku.

- Usypiam mojego synka nosząc go na rękach i zdaję sobie sprawę, że jest on całym moim światem. Nie wiedziałam, co znaczy bezwarunkowa miłość, dopóki nie urodziłam Kuby. - wspomina mama na forum babyonline.pl

10. Dziecko rośnie szybciej niż myślisz

- To jest bardzo kuszące, aby trzymać dziecko zawsze blisko siebie. Niestety w ten sposób spełniam własne potrzeby, a nie dziecka.– pisze mama na forum babyonline.pl

Na każdym etapie rozwoju dziecka dociera do ciebie, jak szybko "poluźnia się" wasze uzależnienie od siebie.
To może "uderzyć cię" po raz pierwszy, gdy twoje niemowlę zacznie raczkować, gdy twój przedszkolak wyrywa się z twojego uścisku lub gdy twoje dziecko mówi "mogę to zrobić sam". Z jednej strony rozpiera cię duma z osiągnięć swojego dziecka, z drugiej pojawia się pewne uczucie smutku, że czas tak szybko mija.

Pozwolenie dziecku dorosnąć nie jest łatwe. Rodzice, którzy nie pozwalają dzieciom na samodzielne zdobywanie doświadczeń pozbawiają ich cennej lekcji niezależności.

A co dla ciebie było największym zaskoczeniem odkąd zostałaś mamą?  - czytaj i pisz na forum babyonline.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy