GRY
 
 

10 rad na udany start

Hurra, wreszcie w domu. Dziecko słodko śpi, w wazonie powitalny bukiet. A Ty, choć bardzo się cieszysz, z niepokojem myślisz - o rany, i co teraz?

czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
fot. Panthermedia
Oto rady, które pomogą Ci w pierwszym trudnym okresie.

1. Mama i noworodek muszą się poznać 

Na razie dziecko jest dla Ciebie wielką zagadką. Ale już niedługo będziesz wiedziała o nim więcej. Szybko zorientujesz się, jaki ma temperament. Będziesz także wiedziała, co do Ciebie "mówi", gdy płacze, marszczy nosek albo przymyka oczy. Tymczasem daj mu dużo czułości i uwagi. Jeśli czujesz się wystarczająco dobrze, nie pozwól, by we wszystkim, co dotyczy maluszka, wyręczali Cię inni, np. w tuleniu, noszeniu, przewijaniu, kąpaniu itd. Dzięki temu okrzepniesz w roli mamy, a i dziecko lepiej Cię pozna. Zdarza się, że wyręczana w opiece mama czuje się coraz mniej pewnie. Jeśli uważasz, że to dotyczy także Ciebie, przejmij stery. "Odzyskasz" malca, prosząc pomocnika o zrobienie zakupów czy ugotowanie obiadu.

2. Zapewnij sobie i noworodkowi spokój
To jasne, że babcie, ciocie i wszyscy znajomi chcą zobaczyć dziecko, ale nie pozwól, by Wasz dom przeobraził się w zatłoczony pub, do którego każdy może przyjść o dowolnej porze. Wprowadź zasadę: "Nie wszyscy naraz" i nie wstydź się powiedzieć: "Zapraszamy za dwa, trzy tygodnie".

3. Dbaj o bezpieczeństwo noworodka
Nie bój się dziecka, ono wcale nie jest aż tak kruche, jak sądzisz. Oczywiście nie wolno go upuścić ani nim potrząsać, ale nie zrobisz mu krzywdy podczas przewijania czy kąpieli. Bądź delikatna i pamiętaj o kilku zasadach:
- Podtrzymuj dziecku główkę, gdy bierzesz je w ramiona. Jego szyjka jest jeszcze bardzo wiotka.
- Nie zostawiaj go samego na przewijaku, stole itd. Choć dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze samodzielnie się obracać, zdarza się, że jakimś cudem lądują na podłodze. To bardzo niebezpieczne.
- Nie unoś go za nóżki podczas zmieniania pieluchy, bo to szkodzi stawom biodrowym (trzeba podłożyć dłoń pod pośladki smyka i po prostu unieść pupę).
- Bądź ostrożna podczas kąpieli. Ustaw wanienkę na stabilnej podporze (zsunięte krzesła wykluczone!), sprawdź temperaturę wody (powinna mieć 37 st. C), pewnie trzymaj malca jedną ręką (włóż ją pod jego plecki, tak by leżał na twoim przedramieniu; dłoń obejmuje pachę), a myj drugą.
- Nie wkładaj do łóżeczka poduszki, pluszaków ani niczego, co ma tasiemki, troczki itp.
- Nigdy nie pij gorącej herbaty czy kawy, gdy masz dziecko na rękach. W wypadku niemowlęcia nawet "tylko trochę" gorący płyn może spowodować głębokie oparzenia.
- Trzymaj zwierzęta na dystans - są nieprzewidywalne.
- Nigdy nie zostawiaj maluszka samego w domu, nawet gdy śpi, a Ty chcesz wyskoczyć na chwilę tylko po chleb. Oszczędzimy Ci listy rzeczy, które mogą się zdarzyć podczas Twojej nieobecności.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (2 oceny)

1.0
Doładuj
Przeładuj