GRY
 
 

Pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem przerażają cię? Boisz się, czy dasz sobie radę sama z tak małym dzieckiem? Spokojnie! Tu dowiesz się, jak przetrwać początki, które zwykle bywają trudne.

noworodek i mama, pierwsze dni z noworodkiem, połóg
fot. Fotolia

Wróciłaś do domu po porodzie i od razu wszystko Cię przeraża. Mąż wraca do pracy, a Ty zostajesz sama z płaczącym noworodkiem, stertą niepozmywanych naczyń, bałaganem. Dowiedz się, jak przetrwać początki, które zawsze bywają trudne.

Przymknij oko na drobiazgi

Nie przejmuj się nieporządkiem w kuchni, czy stertą rzeczy do prania. Z czasem wszystko stanie się łatwiejsze. Nabierzesz wprawy i pewności siebie, przestaniesz się bać nowej sytuacji, dziecko coraz rzadziej będzie budzić cię w nocy, ustabilizują się się pory karmienia. Jeżeli denerwuje cię bałagan – wrzuć porozrzucane rzeczy do jakiegoś pudła czy szafy. Zajmiesz się tym później, np. za kilka tygodni, gdy poczujesz się lepiej. Najważniejsze jest teraz twoje dziecko. Wszystko inne może poczekać.
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Obserwuj noworodka

Przez pierwsze dni mamy na ogół patrzą na swoje dzieci z pewnym niepokojem: czy wszystko w porządku, czy kupka normalna, czy noworodek wystarczająco dużo zjada, dlaczego noworodek płacze. Najbardziej pomocny jest twój instynkt. Większość twoich obaw o zdrowie i samopoczucie noworodka jest zupełnie niepotrzebnych, powinnaś jednak wezwać lekarza, jeżeli:
  • noworodek gorączkuje powyżej 38°C
  • noworodek odmawia jedzenia przez kilka karmień
  • noworodek ma biegunkę
  • noworodek wymiotuje
  • noworodek robi się wiotki i „leje się" przez ręce
  • noworodek charczy, sapie, nie może oddychać przez nos
Natychmiast wezwij lekarza, gdy noworodek:
  • sinieje
  • jest bardzo blade
  • ma trudności w oddychaniu
  • jest bardzo senne, trudno je obudzić.
Aby nie denerwować się niepotrzebnie, sprawdź koniecznie typowe dolegliwości noworodka.

Zachęcaj tatę noworodka do pomocy

Od samego początku zachęcaj partnera, by przejął część obowiązków przy dziecku. Może je przewijać, kąpać, podawać ci w nocy do karmienia. To nieprawda, że mężczyzna nie umie zajmować się maleńkim dzieckiem. Dlatego nie patrz mu ciągle na ręce, nie krytykuj, w końcu ty też uczyłaś się przewijania czy kąpania. A najlepiej zostaw ich na godzinę samych. Na pewno świetnie dadzą sobie radę.

Przeczytaj swojemu partnerowi, dlaczego tata jest ważny

Zadbaj o swoją dietę po porodzie

Jesteś równie ważna jak dziecko. Powinnaś dobrze się odżywiać, ale to nie znaczy, że masz spędzać pół dnia przy garnkach. Staraj się gotować szybkie, proste potrawy, korzystaj z mrożonek i półproduktów. Dieta karmiącej mamy powinna być bogata w wapń, ale jeżeli nie lubisz mleka, nie zmuszaj się. Równie dobrym źródłem wapnia są zielone warzywa (brukselka, brokuły), sery, jogurty. Unikaj produktów powodujących wzdęcia. I koniecznie jedz szpinak, to nieocenione źródło żelaza.

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj