noworodek 6.png

Pierwsze dni noworodka: jak to będzie w domu?

Pierwsze dni noworodka w domu bywają trudne dla początkujących rodziców, którzy są pełni obaw o to, czy sprostają zadaniu. Warto jednak zaufać swojemu instynktowi, spokojnie obserwować malca, a z czasem nowa codzienność stanie się coraz bardziej zrozumiała i jasna. Podpowiadamy, jak zorganizować pierwsze dni noworodka.
Aleksandra Sokalska
noworodek 6.png

Jak przetrwać pierwsze dni z noworodkiem, które zwykle bywają trudne? Wróciłaś do domu po porodzie i od razu wszystko cię przeraża. Mąż wraca do pracy, a ty zostajesz sama z płaczącym noworodkiem, stertą niepozmywanych naczyń, bałaganem. Pamiętaj, na wszystko przyjdzie pora, teraz zajmij się tym, co najważniejsze, czyli z oswajaniem nowej sytuacji. Jak to zrobić?

Pierwsze dni noworodka

Pierwsze dni życia dziecka to czas, żeby odpocząć po porodzie, pozwolić sobie i dziecku nabierać w spokoju sił i cieszyć się każdą wspólną chwilą. Szczególnie dziwny i trudny wydawać się może pierwszy dzień noworodka w domu, ale tak naprawdę przez kilka pierwszych tygodni atmosfera w domu może być nieco inna. Z czasem jednak życie z nowym członkiem rodziny stanie się dla was rutyną. Oto nasze rady na pierwsze dni z noworodkiem:
 

Nie trać siły na sprzątanie

Nie przejmuj się nieporządkiem w kuchni czy stertą rzeczy do prania. Z czasem wszystko stanie się łatwiejsze. Nabierzesz wprawy i pewności siebie, przestaniesz się bać nowej sytuacji, dziecko coraz rzadziej będzie budzić cię w nocy, ustabilizują się pory karmienia. Jeżeli denerwuje cię bałagan – wrzuć porozrzucane rzeczy do jakiegoś pudła czy szafy. Zajmiesz się tym później, np. za kilka tygodni, gdy poczujesz się lepiej. W pierwszych dniach noworodka to on jest najważniejszy i na nim powinnaś skupić swoje siły. Wszystko inne może poczekać.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Obserwuj noworodka

Przez pierwsze dni mamy na ogół patrzą na swoje dzieci z pewnym niepokojem: czy wszystko w porządku, czy kupka normalna, czy noworodek wystarczająco dużo zjada, dlaczego płacze. Najbardziej pomocny jest twój instynkt. Większość obaw o zdrowie i samopoczucie noworodka jest zupełnie niepotrzebnych, powinnaś jednak wezwać lekarza, jeżeli noworodek:
  • gorączkuje powyżej 38°C,
  • odmawia jedzenia przez kilka karmień,
  • ma biegunkę,
  • wymiotuje,
  • robi się wiotki i „leje się" przez ręce,
  • sapie, charczy, nie może oddychać przez nos.

Natychmiast wezwij lekarza, gdy noworodek:
  • sinieje,
  • jest bardzo blady,
  • ma trudności w oddychaniu,
  • jest bardzo senny, trudno je obudzić.

Zobacz także: Typowe dolegliwości noworodka

Angażuj partnera do opieki nad dzieckiem

Od samego początku zachęcaj partnera, by przejął część obowiązków przy dziecku. Może je przewijać, kąpać, podawać ci w nocy do karmienia. To nieprawda, że mężczyzna nie umie zajmować się maleńkim dzieckiem. Dlatego nie patrz mu ciągle na ręce, nie krytykuj, w końcu ty też uczyłaś się przewijania czy kąpania. A najlepiej zostaw ich na godzinę samych. Na pewno świetnie dadzą sobie radę.

Zadbaj o swoją dietę po porodzie

Jesteś równie ważna, jak dziecko. Powinnaś dobrze się odżywiać, ale to nie znaczy, że masz spędzać pół dnia przy garnkach. Staraj się gotować szybkie, proste potrawy, korzystaj z mrożonek i półproduktów. Dieta karmiącej mamy powinna być bogata w wapń, ale jeżeli nie lubisz mleka, nie zmuszaj się. Równie dobrym źródłem wapnia są zielone warzywa (brukselka, brokuły), sery, jogurty. Jedz też szpinak, to cenne źródło żelaza.

Nie spiesz się z seksem po porodzie

W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka seks nie jest wskazany. Jednak są pary, które nie mają na niego ochoty nawet po połoguBrak ochoty na intymne zbliżenia w tym czasie jest normalny. Przyczyn może być wiele: zmęczenie, brak czasu, obawa mężczyzny, by nie sprawić partnerce bólu. Wiadomo też, że karmienie piersią zmniejsza apetyt na seks. Kiedy będziecie się kochać po raz pierwszy po porodzie, może okazać się, że nie jest to „to samo, co dawniej”. Warto szczerze porozmawiać o swoich odczuciach i obawach. Przytulajcie się do siebie, żeby zachować bliskość. A dawna namiętność z czasem wróci

Karmisz? Też możesz zajść w ciążę, nawet przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Dlatego jeżeli nie chcesz teraz następnego dziecka, zapytaj lekarza o dobrą dla ciebie metodę antykoncepcji.

Dbaj o siebie i swoje samopoczucie

Będąc mamą, nie przestałaś być kobietą. Spraw sobie nową fryzurę, ubranie, kup parę kosmetyków. Jeżeli sprawia ci to przyjemność, przed wyjściem na spacer z dzieckiem zrób sobie makijaż. Pamiętaj, twój dobry nastrój udziela się dziecku. Nie wahaj się zostawić noworodka z ojcem. Tak samo jak ty może zająć się waszym dzieckiem i podać mu ściągnięty pokarm z butelki. Ty w tym czasie wyskocz do supermarketu, do butiku albo pójdź do kina. Spędzając całe dnie z dzieckiem, możesz czuć się trochę osamotniona. Zadzwoń do przyjaciółki albo umów się z nią na herbatę. Poplotkujcie o wspólnych znajomych, wybierzcie się razem do parku, do kawiarni na dobrą kawę. Dzięki temu ominie cię depresja poporodowa, a pierwsze dni z noworodkiem nie będą aż takie przytłaczające. 

Jeśli trzeba, idź do lekarza

Szwy powinny się zagoić w ciągu dwóch tygodni. Jeżeli jednak ból się nasila, czujesz dokuczliwe pieczenie, zgłoś się do lekarza. Jeżeli chcesz przyspieszyć gojenie szwów, podmywaj się kilka razy dziennie i dokładnie osuszaj – ręcznikiem lub suszarką do włosów. Jeżeli siadanie sprawia ci ból, siadaj na dmuchanym kole, takim, jakiego dzieci używają do pływania.

Bądź dla siebie wyrozumiała i korzystaj z pomocy innych

Jak to wszystko pogodzić? Karmienie, kupka, przewijanie, ubieranie do wyjścia na spacer. Znów kupka. Więc znowu pielucha, ubieranie. Dziecko płacze, bo jest śpiące. Nareszcie leży w wózku, już wychodzicie. Odrywa cię telefon, nie możesz znaleźć kluczy. Wreszcie patrzysz zrezygnowana na zegarek: no tak, właściwie jest już pora następnego karmienia. Nie przejmuj się, z czasem będziesz mistrzynią organizacji. Wyjście na spacer z noworodkiem zajmie ci kilka minut. Wystarczy, gdy dziecko śpi, wszystko zawczasu przygotować. Jeżeli planujesz połączyć spacer z zakupami, zamiast wózka lepsze może być nosidełko.

Nie odrzucaj też pomocy. W pierwszych tygodniach z noworodkiem przyda się pomoc babci, kuzynki czy przyjaciółki. Korzystaj z każdej oferty. Poproś o ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów. Każdy w tej sytuacji będzie chciał ci ulżyć z wielką radością. Musisz tylko wysyłać sygnały! 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy