GRY
 
 

Pierwsze dni życia noworodka

Przedłuża się żółtaczka, kikut pępowiny nie chce odpaść, ropieją oczka. Spokojnie to przytrafia się wielu noworodkom.

płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse
Gdy dziecko wreszcie przyjdzie na świat i życiodajna pępowina zostanie przecięta, czeka je wiele zmian, by przystosowało się do nowych warunków.

Zaczyna przecież samo oddychać, musi więc pozbyć się nadmiaru krwinek czerwonych, które przenosiły tlen, gdy było w łonie mamy. Powstająca wtedy bilirubina musi zostać zneutralizowana przez niedojrzałą wątrobę, a potem wydalona. Kikut pępowiny powinien się zagoić i odpaść, a oddech wyrównać. Czasem trwa to dłużej, niż podają poradniki dla rodziców. Podpowiemy Ci, czy i kiedy powinnaś się tym niepokoić.

Dlaczego żółtaczka u noworodka może się przedłużać
W krwiobiegu noworodka krąży więcej czerwonych krwinek, niż jest mu to potrzebne do życia poza macicą. Ten nadmiar musi zastać usunięty z organizmu. W pierwszych dniach po narodzinach dochodzi więc do rozpadu erytrocytów zawierających hemoglobinę płodową. Z tego powodu u większości noworodków między 2. a 3. dobą życia pojawia się żółte zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek. To tzw. żółtaczka fizjologiczna. Zwykle zażółcenie rozpoczyna się od twarzy, potem pojawia się na tułowiu i przesuwa ku dolnym częściom kończyn. Ustępuje w odwrotnej kolejności z reguły do końca pierwszego miesiąca życia. Najdłużej utrzymuje się na buzi.
U dzieci karmionych piersią zażółcenie może się przedłużać nawet do kilku miesięcy. W mleku niektórych mam jest bowiem substancja opóźniająca rozkład bilirubiny przez enzymy w przewodzie pokarmowym maluszka. Nie zagraża to zdrowiu dziecka, jednak lekarz musi wykluczyć inne przyczyny przedłużania się żółtaczki. Kiedy zacząć się niepokoić? Gdy żółtaczka ponownie się nasila oraz kiedy brzoskwiniowy kolor skóry szkraba staje się zielonkawy.

Kiedy odpadnie kikut z pępka noworodka
Prawie każdy noworodek, który opuszcza szpital, ma jeszcze kikut pępowiny. Co prawda już wtedy zaczyna on podsychać, ale to, kiedy odpadnie, zależy od jego grubości (to cecha indywidualna). Zwykle trwa to od kilku dni do paru tygodni. Aby przyspieszyć ten proces (kikut to martwa tkanka, która stanowi pożywkę dla bakterii), należy:
- przemywać kikut noworodk spirytusem – rób to podczas każdej zmiany pieluszki,
- utrzymywać go w niemal sterylnej czystości, przykładaj tylko jałowe gaziki, prasuj koszulki, które stykają się z pępuszkiem,
- nie unikać kąpieli noworodka – nic się nie stanie, jeśli kikut lekko się zamoczy – potem go osusz i przetrzyj spirytusem.
Zgłoś się do lekarza, jeśli okolice pępuszka zaczerwieniają się i lekko puchną, a wysięk z pępka powiększa się, przybiera postać ropną lub surowiczą, ma niemiły zapach. Lekarz prawdopodobnie zaleci maść z antybiotykiem.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj