płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse

Pierwsze dni życia noworodka

Przedłuża się żółtaczka, kikut pępowiny nie chce odpaść, ropieją oczka. Spokojnie to przytrafia się wielu noworodkom.
płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse
Gdy dziecko wreszcie przyjdzie na świat i życiodajna pępowina zostanie przecięta, czeka je wiele zmian, by przystosowało się do nowych warunków.

Zaczyna przecież samo oddychać, musi więc pozbyć się nadmiaru krwinek czerwonych, które przenosiły tlen, gdy było w łonie mamy. Powstająca wtedy bilirubina musi zostać zneutralizowana przez niedojrzałą wątrobę, a potem wydalona. Kikut pępowiny powinien się zagoić i odpaść, a oddech wyrównać. Czasem trwa to dłużej, niż podają poradniki dla rodziców. Podpowiemy Ci, czy i kiedy powinnaś się tym niepokoić.

Dlaczego żółtaczka u noworodka może się przedłużać
W krwiobiegu noworodka krąży więcej czerwonych krwinek, niż jest mu to potrzebne do życia poza macicą. Ten nadmiar musi zastać usunięty z organizmu. W pierwszych dniach po narodzinach dochodzi więc do rozpadu erytrocytów zawierających hemoglobinę płodową. Z tego powodu u większości noworodków między 2. a 3. dobą życia pojawia się żółte zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek. To tzw. żółtaczka fizjologiczna. Zwykle zażółcenie rozpoczyna się od twarzy, potem pojawia się na tułowiu i przesuwa ku dolnym częściom kończyn. Ustępuje w odwrotnej kolejności z reguły do końca pierwszego miesiąca życia. Najdłużej utrzymuje się na buzi.
U dzieci karmionych piersią zażółcenie może się przedłużać nawet do kilku miesięcy. W mleku niektórych mam jest bowiem substancja opóźniająca rozkład bilirubiny przez enzymy w przewodzie pokarmowym maluszka. Nie zagraża to zdrowiu dziecka, jednak lekarz musi wykluczyć inne przyczyny przedłużania się żółtaczki. Kiedy zacząć się niepokoić? Gdy żółtaczka ponownie się nasila oraz kiedy brzoskwiniowy kolor skóry szkraba staje się zielonkawy.

Kiedy odpadnie kikut z pępka noworodka
Prawie każdy noworodek, który opuszcza szpital, ma jeszcze kikut pępowiny. Co prawda już wtedy zaczyna on podsychać, ale to, kiedy odpadnie, zależy od jego grubości (to cecha indywidualna). Zwykle trwa to od kilku dni do paru tygodni. Aby przyspieszyć ten proces (kikut to martwa tkanka, która stanowi pożywkę dla bakterii), należy:
- przemywać kikut noworodk spirytusem – rób to podczas każdej zmiany pieluszki,
- utrzymywać go w niemal sterylnej czystości, przykładaj tylko jałowe gaziki, prasuj koszulki, które stykają się z pępuszkiem,
- nie unikać kąpieli noworodka – nic się nie stanie, jeśli kikut lekko się zamoczy – potem go osusz i przetrzyj spirytusem.
Zgłoś się do lekarza, jeśli okolice pępuszka zaczerwieniają się i lekko puchną, a wysięk z pępka powiększa się, przybiera postać ropną lub surowiczą, ma niemiły zapach. Lekarz prawdopodobnie zaleci maść z antybiotykiem.

Dlaczego noworodkowi ropieją oczy
Noworodkom często ropieją oczka w pierwszych tygodniach życia. Zwykle powodem są bakterie, którymi dziecko zaraża się podczas porodu (znajdują się one np. w drogach rodnych mamy). Jeśli ropienie ustępuje po 2-3 dniach przemywania oczu sterylnym roztworem soli fizjologicznej, nie masz się czym niepokoić. Myjąc oczka dziecka, wilgotny gazik przesuwaj od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Do każdego oka użyj czystego gazika. Kupuj małe opakowanie soli fizjologicznej i za każdym razem otwieraj nową ampułkę (w roztworze mogą namnażać się bakterie).
Jeśli ropienie oczka utrzymuje się dłużej, zgłoś się do pediatry. Może to być zakażenie wymagające podania leku w kroplach lub maści. Przedłużające się ropienie spojówek i łzawienie (zwłaszcza z jednego oka) może też oznaczać niedrożność kanalika nosowo-łzowego. Tym powinien się już zająć okulista. Prawdopodobnie zaleci leki przeciwzapalne i masowanie woreczka łzowego (w wewnętrznym kąciku oka). Jeśli leczenie nie przyniesie rezultatu, konieczny będzie zabieg, który udrożni drogi łzowe.

Czemu noworodek nierówno oddycha
Noworodek oddycha w charakterystyczny sposób – parę płytkich oddechów dzieli kilkusekundowa przerwa. To wynik niedojrzałości układu nerwowego. Podczas tych krótkich przerw nie dzieje się nic złego: skóra nie zmienia koloru, dziecko nie jest zaniepokojone ani nadmiernie spokojne. Z czasem oddech się wyrówna. Zauważysz to, gdy szkrab skończy cztery miesiące.
Aby zmniejszyć ryzyko bezdechu, układaj malca do spania na pleckach, nie kładź go na miękkim posłaniu, nie zakładaj mu ciężkich ubranek. Bezdechowi sprzyja również spanie z tatą czy mamą, jeśli palą papierosy!

Kogo poprosić o radę w razie problemów z noworodkiem
Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, zadzwoń do pediatry, położnej środowiskowej albo doradcy laktacyjnego. Powieś sobie w widocznym miejscu kartkę z numerami telefonów do swojej przychodni i do poradni laktacyjnej. Wsparcie psychiczne w trudach macierzyństwa może dać Ci doświadczona przyjaciółka lub mama, ale zdrowiem noworodka powinien się zająć wyłącznie specjalista.

Tekst: Bożena Czerwińska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog

Zobacz także:
Będzie śliczne

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy