wyprawka dla noworodka, oliwka, zasypka, szampon
fot. Fotolia

5 kontrowersyjnych kosmetyków dla noworodka

Czy oliwka rzeczywiście natłuszcza, czy mydełko jest bezpieczne dla skóry dziecka, dlaczego z zakupem szamponu warto trochę poczekać i jak się zmieniło podejście do zasypek – wyjaśniamy wątpliwości dotyczące kosmetyków dla noworodka.
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka, oliwka, zasypka, szampon
fot. Fotolia

Kosmetyki zajmują bardzo ważne miejsce w wyprawce noworodka. Na pewno zastanawiasz się, które bez obaw będziesz mogła stosować od pierwszych dni życia dziecka i analizujesz, czy rzeczywiście wszystkie są maluszkowi niezbędne od samego początku. Rozwiejmy wątpliwości.
 

1. Mydło do mycia noworodka

Zwykłego mydła w kostce nie powinno się używać do mycia delikatnej skóry nowo narodzonego dziecka. Ze względu na swe silne działanie może ono naruszyć delikatną warstwę ochronną, jaką tworzy naskórek. Zwykłe mydło lepiej zastąpić kostką dermatologiczną albo płynem myjącym, który ma w swojej ofercie wiele firm specjalizujących się w produkcji kosmetyków dla dzieci. Najlepszym środkiem do oczyszczania skóry noworodka są płyny do mycia, które zawierają emolienty. Nie tylko oczyszczają ciało ale także tworzą na skórze barierę chroniąca przed utratą wilgoci.

Emolienty dla niemowląt - testy i opinie
Redakcja poleca: Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]
Wybór ubranek i akcesoriów do pielęgnacji maluszków może wręcz przyprawić o ból głowy. Jak w tym wszystkim zachować umiar, a jednocześnie kupić wszystko, co jest niezbędnego dla twojego dziecka? Sprawdź, czy zrobiłaś właściwe zakupy i masz już całą wyprawkę.

2. Puder do pośladków

Puder do pośladków popularnie nazywany jest zasypką. Na pewno słyszałaś o takim specyfiku od swojej mamy albo babci. Kiedyś zasypki były powszechnie używane przy każdej zmianie pieluszki. Miały za zadanie osuszać skórę. Czasem też zastępowano je po prostu mąką ziemniaczaną. Teraz nie poleca się ich stosowania. (Czytaj też: Mama kontra babcia - różne metody wychowawcze). Na wilgotnych pośladkach puder tworzył warstwę, która utrudniała skórze oddychanie. Posypywanie zasypką pupy dziecka mogło też sprawić, że unoszące się w powietrzu drobinki, dostawały się do dróg oddechowych i mogły je podrażniać. Najlepszym kosmetykiem do pielęgnacji pupy dziecka jest krem przeciw odparzeniom. Aby uniknąć bolesnych odparzeń, smaruj nim skórę pośladków przy każdej zmianie pieluszki.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka - opinie rodziców
 

3. Szampon do włosów noworodka

Ten kosmetyki nie musi się znajdować na liście pierwszych zakupów. Do mycia włosów dziecka wystarczy płyn myjący, którego używasz do higieny jego ciałka. Choć większość noworodków ma na główce niewiele włosów, płyn możesz stosować nawet do pielęgnacji bujnej czuprynki. Używanie jednego kosmetyku do mycia całego ciała jest wygodne, gdy w pierwszych dniach opieki nad dzieckiem bardziej skupiasz się nad tym, czy trzymasz maluszka prawidłowo, czy nadmiernie nie moczysz jego pępuszka. Nalewanie na rękę najpierw płynu do mycia ciała a potem szamponu do włosów może być dodatkowym źródłem stresu, zanim dobrze poznasz zasady kąpania noworodka.
 

4. Oliwka do natłuszczania skóry noworodka

Jeśli wydaje ci się, że oliwka to idealny kosmetyk do nawilżania ciała dziecka, od razu wyprowadzamy z błędu. Oliwka sama w sobie nie natłuszcza, a tylko zatrzymuje w skórze wilgoć. Jest polecana przede wszystkim jako kosmetyk do delikatnego masażu noworodka. Jeśli chciałabyś nawilżać nią skórę dziecka, użyj jej po kąpieli na wilgotne ciało, a potem koniecznie osusz. Jako kosmetyki nawilżające dobrze sprawdzają się balsamy do ciała czy kremy.
 

5. Mokre chusteczki do pielęgnacji

Nawilżane chusteczki pielęgnacyjne to wynalazek, który niezwykle ułatwia pielęgnację noworodka. Jednak nie wszystkie dzieci dobrze je tolerują. Przyjmij zasadę, że w pierwszych tygodniach życia dziecka myjesz mu pośladki wodą z dodatkiem łagodnego płynu myjącego (szczególnie po kupce). A nawilżanych chusteczek używasz jedynie na spacerze.

Źle dobrane kosmetyki to ważna, ale nie jedyna rzecz, która może być przyczyną podrażnienia ciała małego dziecka. Czytaj także: czego nie lubi skóra niemowlaka.
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy