GRY
 
 

Pierwsze kroki z deDOMO na wakacjach

Wprowadzamy kolejne klocki metodą "krok po kroku". Ale konkretnie JAK? – zapytają z pewnością Mama i Tata.

deDOMO
fot. Panthermedia
Zwłaszcza jeśli dziecko jeszcze w ogóle nigdy nie próbowało żadnego z nich?
Proponujemy, by zacząć od zastosowania w praktyce zasady mówisz i masz, co może wyglądać na przykład tak:

Dziecko: Mogę iść popływać?
Mama/Tata: A jak to powiesz po angielsku?
Dziecko: Nie mam pojęcia...
Mama/Tata: Can I go swimming?
Dziecko: Jak?!
Mama/Tata: [wolniej, ale nie wyraz po wyrazie] Can I go – swimming?  Powtórz, OK?
Dziecko: Can I go... i co dalej?
Mama/Tata:  swimming. Can I go swimming?
Dziecko:  Can I go swimming?
Mama/Tata: Well done! Of course you can, sweetie. Go ahead.

Jak widać, nie ma tu żadnej wiedzy tajemnej, taka okazja to seria "krótkich piłek", taki językowy ping-pong. W naszym przykładzie serwującym jest Mama lub Tata, a odbierającym dziecko. Ale oczywiście te role będą się z czasem zmieniać, a mnóstwo przykładów scenek inicjowanych przez dziecko znajdą państwo w Tematach tygodnia.

Jak długo trwałaby taka scenka w Państwa wykonaniu? Nie więcej niż 1 – 2 minuty, prawda? I tyle wysiłku potrzeba, żeby zrobić pierwszy krok z deDOMO. Mamy nadzieję, że będą Państwo mieli ochotę na kolejny krok czy wręcz małą przechadzkę z klockami w kieszeniach.

Jaka kolejność okazji?

Nie narzucamy żadnej kolejności, ani tym bardziej "programu nauczania". To naszym zdaniem wielka zaleta układu materiału w naszym przewodniku i samej metody deDOMO. Okazje prezentujemy w porządku logicznym od początku do końca urlopu, co wcale nie oznacza, że Mama i Tata powinni z nich korzystać w tej własnej kolejności. Sami Państwo zdecydują, która okazja najbardziej się Wam podoba na dobry początek.

Kolejne okazje nie są też ułożone według rosnącego stopnia trudności struktur językowych – przecież to nie kurs języka bis, ani nie kolejny podręcznik czy samouczek. W deDOMO nie przejmujemy się zbytnio tradycyjnym pojęciem trudności czy złożoności tej czy innej struktury, gdyż nie analizujemy ich przecież, tylko podajemy w całości, jako "klocki". Im dany klocek częściej się pojawia, tym jest łatwiejszy. A trudne są te, których używamy sporadycznie. Tylko tyle. I aż tyle.

Dodatkowe wsparcie dla Mamy i Taty

Naszemu przewodnikowi towarzyszy komplet nagrań mp3. Znajdą na nich Państwo wszystkie scenki, nagrane z udziałem polskich i angielskich lektorów oraz – uwaga! – wyłącznie polskich dzieciaków. To z naszej strony przemyślany i celowy zabieg: chcemy pokazać Mamie i Tacie, jak przyjaźnie i skutecznie brzmi polski akcent w dziecięcym wykonaniu.

W samym tekście przewodnika znajdą też Państwo, przy każdej z 20 okazji, krótkie komentarze językowe. Oczywiście nie są to lekcje ani systematyczne powtórki z gramatyki – przecież są Państwo na urlopie! Staraliśmy się raczej, by były to małe przypominajki, często nie całkiem serio, a nawet w formie małych anegdotek.

Tym z Państwa, którzy szukają jeszcze więcej pomysłów na utrwalanie poznanych już klocków językowych, proponujemy przy każdej z 20 okazji scenariusze krótkich gier językowych. Żadna z tych gier nie wymaga specjalnych akcesoriów ani przygotowania, jeśli więc dziecko nudzi się w samochodzie, może jedna z tych gier uratuje Państwa przed atakiem złości?

Trzymamy za całą Rodzinę bardzo mocno kciuki, zgodnie z zasadą nr 1, która brzmi...Damy radę. I życzymy fantastycznego urlopu z deDOMO!

dr Grzegorz Śpiewak

Więcej na www.dedomo.pl

Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj