czworaczki
fot. Worldwide Features

Pierwsze na świecie naturalnie poczęte nieidentyczne czworaczki

Kobieta, której lekarze dawali niewielkie szanse na zajście w ciążę, urodziła czworaczki poczęte bez udziału in vitro.
Marta Kabulska
czworaczki
fot. Worldwide Features
Brytyjka 28-letnia Katalina Martin i jej partner Matthew Davies mieli dzieci z poprzednich związków. Choć bardzo pragnęli wspólnego dziecka, myśleli, że nigdy się to nie uda, gdyż lekarze zdiagnozowali i Kataliany zespół policystycznych jajników, który utrudnia zajście w ciążę.  
Po kilku miesiącach starań kobieta zaszła w ciążę. Pierwsze badanie USG z pewnością zapamięta do końca życia. Lekarz długo badał ją, wciąż milcząc. W końcu Brytyjka nie wytrzymała i zapytała, co on tam właściwie widzi? Odpowiedź lekarza doprowadziła ją do łez. Oznajmił on, że widzi troje lub czworo dzieci. Naturalnie poczęte czworaczki zdarzają się niezwykle rzadko – raz 1 na 700 000! Ale to nie wszystko.
Drugą niezwykłą informacją była ta, że bliźnięta nie są jednojajowe, czyli identyczne. Zostały zapłodnione w 4 różnych jajeczkach. W przypadku czworaczków najczęściej są to dwie pary identycznych bliźniąt lub trójka identycznych i jedno inne. Lekarze twierdzą, że jest to pierwszy taki przypadek, by kobieta poprzez naturalne poczęcie zaszła w ciążę w wyniku, której rodzi się czwórka dzieci każde z innego zarodka.

Zobacz też: Urodziła naturalnie poczęte pięcioraczki

W 30. tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie na świat przyszli: Sofia, Roman, Aston i Amelia. Dzieci urodziły się zdrowe i zupełnie różne. Młodzi rodzice twierdzą, ze dzieci różnią się nie tylko wyglądem, ale mają również zupełnie inne osobowości.

Gratulujemy!

Zobacz też: Ciąża mnoga
Redakcja poleca: Studio Babyonline 8-14.06 – poznaj 5 najlepszych tekstów tygodnia
Bądź na bieżąco! Nie przeocz najważniejszych wydarzeń! Sprawdź, co w ubiegłym tygodniu wywołało najwięcej emocji, dyskusji. Oto szybki ranking TOP 5 na Babyonline.pl.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy