GRY

Pierwsze objawy ciąży – czy mogą być fałszywe?

Brak miesiączki, tkliwe piersi, wyczulony węch – to mogą być pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu. Sprawdź, czy te oznaki ciąży mogą być fałszywe i o czym mogą świadczyć.
fałszywe objawy ciąży
fot. Fotolia
Tydzień temu minął termin miesiączki, a ty zauważasz u siebie coraz więcej pierwszych objawów ciąży? W dodatku z dnia na dzień są one coraz bardziej widoczne. Musisz pamiętać o jednym  – pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu mogą być fałszywe. Czasem, gdy bardzo czekamy na dwie kreski na teście ciążowym, nasz mózg potrafi sobie coś wyobrazić aż do takiego stopnia, że wydaje nam się, że mocniej wyczuwamy zapachy itp. Jeśli jednak jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży, ale masz widoczne objawy, które mogłyby świadczyć o ciąży np. brak miesiączki, sprawdź, co to może oznaczać.
 
Do najczęściej powtarzających się fałszywych pierwszych objawów ciąży tuż po zapłodnieniu należą:
  • brak miesiączki może być spowodowany zmianą trybu życia, podróżami, stresem, odchudzaniem, dietą i wieloma innymi czynnikami. Jeśli występują u ciebie też inne objawy, najpierw je zweryfikuj, potem zrób test ciążowy, a następnie udaj się do lekarza – jeśli nie jesteś w ciąży, należy znaleźć źródło spóźniającej się miesiączki, ponieważ jej brak często oznacza różne problemy zdrowotne.
  • wyczulenie na zapachy oraz nudności. To jeden z najczęściej pojawiających się pierwszych objawów ciąży tuż po zapłodnieniu. Nie bądź jednak zbyt przejęta tym faktem, bo trudno taki objaw traktować jako potwierdzający ciążę – równie dobrze może być on spowodowany zatruciem, silnym stresem albo… strachem przed zajściem w ciążę lub bujną wyobraźnią.
  • tkliwość piersi – często spowodowana jest zbliżającym się okresem. Wiele kobiet w drugiej fazie cyklu miewa obolałe i twarde piersi z powodu wysokiego poziomu wydzielania się progesteronu. Ciąża w tym wypadku jest możliwa tylko wtedy, gdy piersi bolą kilkanaście dni po spodziewanej miesiączce, a ból wciąż się nasila.
  • bóle podbrzusza – podczas pierwszego miesiąca ciąży, taki ból związany jest z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy (trwa to 1-2 dni). Zamiast bólu możesz też odczuwać lekkie kłucie w okolicy jajników. Takiego rodzaju dolegliwości możesz też odczuwać nie będąc w ciąży – są normalne dla drugiej fazy cyklu, od kilku do kilkunastu dni przed terminem miesiączki. Jeśli więc bóle miesiączkowe są u ciebie normalne, tym razem to może być również PMS.
  • osłabienie, stan podgorączkowy – podwyższona temperatura ciała i drobne infekcje często towarzyszom przyszłym mamom w 1. trymestrze ciąży. Podobnie dzieje się w drugiej fazie cyklu – podwyższona temperatura związana jest z wysokim poziomem progesteronu. Dodatkowo przy PMS często razem z podwyższoną temperaturą występuje zmęczenie i senność. Rozdrażnienie może być również oznaką zbliżającego się okresu.
Zrobiłaś test ciążowy, który wyszedł pozytywnie, ale ginekolog po badaniu stwierdził, że nie jesteś w ciąży? Zbadaj hormony – pozytywny wynik testu ciążowego świadczy o podwyższonym poziomie hormonu hCG, który (oprócz ciąży) odpowiedzialny jest za niedoczynność tarczycy, ale również torbiele na jajnikach, wczesne poronienie.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży, które zobaczysz tuż po zapłodnieniu
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu