GRY
 
 

Pierwsze przekąski dla twojego dziecka

Maluszkom, które potrafią już pewnie siedzieć, najbardziej smakuje to, co mogą zjeść samodzielnie. Zobacz co powinno trafiać do ich rączek między posiłkami?

niemowlę, kuchnia, jabłko, owoc
Przekąska – jak sama nazwa wskazuje – nie powinna być obfitym, kalorycznym posiłkiem, który odbiera apetyt na obiad czy kolację, lecz ułatwiającym czekanie na główny posiłek. Jednak nawet po małe przekąski dziecko nie może sięgać nieustannie, bo – ziarnko do ziarnka – zrobi się z nich całkiem sporo kalorii (a maluch będzie tył lub odmówi zjedzenia czegokolwiek i zupełnie niesłusznie dorobi się opinii niejadka). Kiedy w takim razie powinno je do­stawać? Najlepiej na drugie śniadanie i podwieczorek, a także gdy np. trzeba dłużej poczekać na posiłek, podczas dłuższego spaceru, podróży itd. Na pewno jednak nie non stop, jak to czasem można zobaczyć na placu zabaw.

Co zaproponować dziecku, żeby nie straciło apetytu na zupkę, nie tyło i nie nabierało złych nawyków (czyli nie jadło między posiłkami słodyczy i innych niezdrowych rzeczy)? Radzi Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia.

OWOCE

Maluszkowi, który dopiero  uczy się sam jeść, daj do rączki  kawałek banana albo miękkiej, dojrzałej brzoskwini albo moreli (świeżej, niez puszki). Gdy nauczy się dobrze gryźć, pokrój na cząstki jabłko czy gruszkę (tylko koniecznie usuń gniazdka nasienne), a nawet melona.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

WARZYWA 

Niemowlęciu możesz podać ugotowane różyczki brokułu czy kalafiora. Gdy podrośnie i nauczy się porządnie gryźć, zaproponuj mu także pokrojone w słupki i plasterki różne warzywa: paprykę, ogórek, kalarepkę, marchewkę, a także gotowaną fasolkę szparagową, którą  można podjadać jak paluszki.

SOKI OWOCOWE I WARZYWNE

Soczek, zwłaszcza przecierowy, to bardziej przekąska niż napój i jeśli dziecko wypije go zbyt dużo (więcej niż 150 ml), nie będzie miało ochoty na nic więcej. Niemowlęta (starsze dzieci zresztą też) powinny pić soczki przeznaczone specjalnie dla nich – robi się je z produktów najlepszej jakości i nie dodaje się do nich żadnej „chemii”.

CHRUPKI KUKURYDZIANE

Są lekkostrawne, nie uczulają i łatwo je jeść samodzielnie. Są też bezpieczne, bo rozpływają się w ustach. Można je podawać niemowlętom pod warunkiem że nie dodano do nich soli i innych dodatków, np. barwników.

Czytaj też: Jakie przekąski dawać dzieciom do szkoły.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj