Wyjątkowe „pierwsze razy” w rozwoju malucha – jak ich nie przegapić?

Dla noworodka cały świat jest nowy. Każdego dnia poznaje i jego, i własne możliwości. Jednak niektóre osiągnięcia są szczególnie ważne i każdy rodzic czeka na nie z wytęsknieniem. Pierwsze spotkanie, uśmiech, ząbek… Zobacz, jak je zatrzymać na dłużej w pamięci i nie tylko.
Już od momentu, w którym na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, całe życie zdaje się wywracać do góry nogami. Przed wami wiele niezwykłych emocji i doświadczeń nawet jeszcze przed narodzinami dziecka. A potem… jeszcze ich więcej i więcej… Co was czeka i jak się na te momenty przygotować?

# pierwsze spotkanie

Tego momentu wiele z nas nie może się doczekać – zwłaszcza w kilku ostatnich tygodniach ciąży ;) Te pierwsze wspólne minuty mogą wyglądać różnie, w zależności pod przebiegu porodu. W tej kwestii należy zaufać personelowi medycznemu.
Jak zapamiętać? To, co możesz zrobić, to starać się zapamiętać jak najwięcej, a gdy już nabierzesz sił, spróbować zapisać wszystkie swoje wspomnienia i emocje. Z pewnością za kilka lat wrócisz do nich wzruszona. Jeśli przy porodzie towarzysz ci partner – możesz poprosić również jego o napisanie kilku wspomnień. Możecie włożyć je później do pudełka z gadżetami niemowlęcia – to z pewnością gotowy, niezwykły prezent, który będziecie mogli podarować dziecku, gdy dorośnie.

# pierwsze chwile w domu

To niezwykłe przeżycie dla rodziców. Już od dłuższego czasu wasza przestrzeń jest zapewne przygotowana na powitanie nowego członka rodziny – łóżeczko, akcesoria i zabawki.
Jak zapamiętać? Sięgnijcie po aparat fotograficzny i zróbcie kilka pamiątkowych zdjęć, które później wywołacie – do tych w formie cyfrowej rzadko się wraca… Postarajcie się również oprowadzić maluszka po domu – pewnie zapamięta tylko wasz ciepły głos i lulanie, ale wspólne opowiadanie mu o pomieszczeniach, które teraz będzie zajmował, może być również dla was symbolicznym rozpoczęciem nowego etapu.

# pierwszy posiłek

Maluszek swój pierwszy posiłek otrzymuje już w szpitalu. Karmiąc piersią jednak wiele mam przyznaje, że początki bywają różne. Bardzo często jednak już po powrocie do domu wszystko się stabilizuje.
Jak zapamiętać? Przygotuj miejsce, w którym będzie wygodnie zarówno tobie, jak i maluszkowi. Zadbaj o to, żebyś czuła się komfortowo w tej przestrzeni i… celebruj moment, w którym „zasiądziecie” do wspólnego posiłku. Możesz opowiedzieć maluchowi, jak się czujesz w sytuacji, w której się teraz znajdujecie. Czasem wypowiadanie niektórych zdań głośno zmienia ich wydźwięk.
Karmiąc piersią nie zapominaj, że dajesz dziecku to, co dla niego najlepsze. Ale jednocześnie pamiętaj, by dbać również o siebie. Zbilansowana dieta i odpowiednia ilość spożywanych płynów to podstawa. A że produkcja mleka to obciążenie dla organizmu, dlatego mama karmiąca ma zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Warto więc sięgnąć po Femibion® 3 Karmienie piersią. To suplement diety zawierający między innymi żelazo, które przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, wapń potrzebny do utrzymania zdrowych kości oraz kwas tłuszczowy omega-3 DHA, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i prawidłowego widzenia. Oprócz tego w preparacie znajdują się foliany, witaminy D i A, żelazo, wapń, cholina, luteina i inne składniki odżywcze (jod, selen, cynk, witaminy B, C i E).

# pierwsze dorosłe jedzenie

WHO zaleca karmienie piersią przez dwa lata (lub dłużej), przy czym pierwsze pół roku życia dziecka – wyłącznie mlekiem mamy. Nowe smaki do diety można stopniowo wprowadzać po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia, nie później jednak niż w 26. Czasem maluchom trudno przekonać się do nowych rzeczy, dlatego wiele mam na początek decyduje się na marchewkę i dynię, które w swej wytrawności są jednak dość słodkie. Kiedy maluch pozna już smak warzyw, przyjdzie czas na owoce.
Jak zapamiętać? Sprawdzi się prowadzenie notatek z „rozszerzania diety”. Będzie to dla ciebie nie tylko informator o tym, jakie warzywo czy owoc wprowadzałaś do menu. Jeśli wrócisz do niego po latach, będziesz mogła sprawdzić, czy preferencje z czasów niemowlęcych u twojego szkraba  pozostały, czy może jednak smyk pokochał brokuły… I tu znów nie zaszkodzi dokumentacja fotograficzna czy wideo – ona sprawdzi się na każdym etapie!

# pierwszy ząbek

To niezwykłe wydarzenie w życiu każdego rodzica. Wyraźny i widoczny znak, że maluch dorasta! Najczęściej są to dwie dolne jedynki, ale nie ma reguły. Pierwsze zęby pojawiają się w okolicach 6. miesiąca życia, ale mogą wyrżnąć się zarówno trochę wcześniej, jak i nieco później.
Jak zapamiętać? Bardzo często ząbkowaniu towarzyszą osłabiony apetyt, ślinotok i podwyższona temperatura ciała. Przy bolesnym ząbkowaniu dziecku pomaga często masaż dziąseł. Idealnie sprawdzają się gryzaki. Gdy maluszek będzie świecił pełnym uzębieniem – możesz zachować ulubiony gryzak na pamiątkę.

# pierwszy krok

Wielu dzieciom udaje się „podeptać roczek” i postawić pierwszy krok jeszcze przed urodzinami. Ale nie sugeruj się tym – każdy maluszek rozwija się w swoim czasie.
Jak zapamiętać? Ten moment wydaje się niezapomniany, mimo że maluch przygotowuje nas na niego już nieco wcześniej. Najpierw podpiera się w łóżeczku,  później kroczy przy meblach, aż wreszcie… może uda ci się złapać te etapy i nakręcić krótkie filmiki?

# pierwsze słowo

Choć bobas komunikuje się z tobą od początku swojego życia – najczęściej płaczem – to dopiero między 8. a 10. miesiącem życia zaczyna wydawać tzw. echolalia. Jest to wielokrotne powtarzanie usłyszanych sylab. Pierwsze świadomie wypowiedziane słowa mogą paść nawet w pierwszym roku życia, częściej są to jednak okolice 18. miesiąca życia.
Jak zapamiętać? To, co możesz robić, to od pierwszych chwil rozmawiać z maluszkiem. Wspierasz tym samym jego rozwój mowy. Opowiadaj, jak zmieniasz pieluszkę czy zakładasz ubranka, sięgaj po książeczki i czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Będziesz zaskoczona, jak wiele maluszek pamięta! Z pewnością wiele książeczek pozostanie w waszej biblioteczce na zawsze!

# pierwszy uśmiech

Nie sposób nie wymienić oczekiwania na pierwszy uśmiech. Ten świadomy – a nie odruchowy grymas, czy uśmiech w czasie snu – pojawia się najczęściej około szóstego tygodnia życia.
Jak zapamiętać? Uśmiech dziecka jest najczęściej odpowiedzią na uśmiech mamy. Rozpoznasz go z pewnością i wtedy… odpuść poszukiwania telefonu, żeby zrobić zdjęcie, czy nagrać film – to nie ten czas! Po prostu odwzajemnij się maluchowi tym samym – szczerym i ciepłym uśmiechem. Niech wie, że świat to przyjazne miejsce, gdzie jest bardzo kochany. A to co widzi, to tego najpiękniejszy dowód!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
POL-FEM-1909-0156
Artykuł powstał z udziałem marki Femibion

Zobacz także

Popularne tematy