Ruchy dziecka w ciąży
fot. StockAdobe

Tak rozpoznasz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu

Wszystkie przyszłe mamy czekają na nie z napięciem. Bo nic bardziej niż pierwsze ruchy dziecka nie urealnia jego obecności. Sprawdź, kiedy najprawdopodobniej poczujesz pierwsze muśnięcia i kopniaki dziecka i co ci będą przypominały.
Małgorzata Wódz
Ruchy dziecka w ciąży
fot. StockAdobe

Mniej więcej od połowy ciąży mały lokator twojego brzucha przestaje być anonimową postacią, bo coraz częściej daje o sobie znać. Pierwsze ruchy dziecka to nie tylko świadectwo jego istnienia. Można z nich wyczytać, w jakiej płód jest formie. A także potraktować – nazwijmy to trochę na wyrost – jak pierwszą rozmowę.

Dziecko od początku ciąży dużo rusza się w brzuchu mamy

Dziecko jest w ruchu od początku swego istnienia, a wraz z rozwojem układu nerwowego zmieniają się jedynie formy tego ruchu - na początku jest to falowanie ciała, a od 12. tygodnia ciąży także zginanie kolan, odpychanie od ściany macicy, otwieranie oczy, ust i ściąganie brwi. W ten sposób płód ćwiczy mięśnie, usprawnia stawy i uelastycznia kręgosłup. W kolejnych tygodniach trening się rozszerza. Dzięki badaniom USG wiadomo, że dziecko w brzuchu mamy:

  • porusza rączkami i nóżkami, 
  • zgina prostuje i krzyżuje nóżki,
  • dotyka twarzy, 
  • wkłada kciuk do buzi i uczy się go ssać,
  • zaciska dłonie w piąstki,
  • podskakuje po usłyszeniu głośnego dźwięku,
  • przeciąga się i ziewa,
  • bawi się pępowiną.
[content:8_580,0_14081,0_4549,0_17448:CMNews]
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.


Kiedy czuć ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka można poczuć zwykle ok. 18–22. tygodnia, czyli w piątym miesiącu ciąży. Ale jeśli jesteś w ciąży pierwszy raz, zauważysz je później, czasem nawet około 23. tygodnia. Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać. Spodziewają się osławionych kopniaczków, a zamiast nich pojawia się delikatne łaskotanie, które poetycko można porównać do trzepotania skrzydeł motyla, prozaicznie zaś do pracy jelit czy wzdęć. Na spóźnione odczuwanie ruchów dziecka może wpływać grubość powłok brzusznych, ilość płynu owodniowego i położenie łożyska. Od ok. 30. tygodnia ciąży ruchy dziecka stają się na tyle wyraźne, że nie sposób ich przeoczyć. Wraz z dzieckiem porusza się też maminy brzuch. Uwaga: bliźnięta dają znać o sobie wcześniej. Ich ruchy są mocniejsze i pochodzą z różnych części brzucha.

Sprawdź: Jak rośnie brzuch i waga w ciąży?
 

W jakiej porze dnia dziecko porusza się najwięcej?

Z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności dziecka. Maleństwo ma odwrotny cykl niż ty – w ciągu dnia kroki kołyszą je do snu. A gdy się położysz, budzi się, bo wreszcie ma lepsze warunki do zabawy. Ruchy dziecka mogą być też związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, lokator twojego brzucha też może być pobudzony.

Polecamy: Dziwne sny w ciąży - co to znaczy?
 

Czy wszystkie dzieci poruszają się równie intensywnie?

Od mniej więcej czwartego miesiąca ciąży można zachęcać dziecko do ruchu. Gdy delikatnie dotkniesz i pogłaszczesz brzuch, maluch może odpowiedzieć kopnięciem. Możesz także mówić do niego. Taki kontakt wpływa na rozwój układu nerwowego. Nie zapominaj jednak, że ludzie różnią się temperamentem, co widać już na tym etapie życia – niektóre dzieci są bardziej ruchliwe, inne mniej. Największej aktywności możesz oczekiwać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Później dziecko uspokaja się. Właściwie ruchów nie jest mniej, ale zmienia się ich charakter – z nieokreślonych „kopnięć” na ruchy obrotowe i zwijanie się. Zamiast fikać koziołki, malec skupia się na trenowaniu umiejętności, które przydadzą się po narodzinach, np.
  • ćwiczy ruchy klatki piersiowej, by przygotować się do oddychania,
  • wkłada palce do buzi, by ćwiczyć ssanie (sprawdź: Co lubi dziecko w brzuchu?).

Dlaczego trzeba liczyć ruchy dziecka?

Aktywność dziecka w brzuchu jest też wyznacznikiem dobrej formy. Aby mieć pewność, że czuje się ono dobrze, lekarz może zalecić liczenie ruchów, np. jeśli przebieg ciąży jest nieprawidłowy, masz cukrzycę ciążową, nadciśnienie lub gdy mija termin porodu (w niektórych przychodniach otrzymasz formularze, które w tym pomogą, możesz też wydrukować nasz plan liczenia ruchów dziecka). Ruchy dziecka możesz też liczyć z własnej inicjatywy. Nie ma światowej średniej ruchów dziecka, bo każde maleństwo rusza się na swój własny sposób. A ciebie powinny zaniepokoić ewentualne odstępstwa od jego zwyczajów.
 

W jaki sposób liczyć ruchy dziecka?

W ciągu godziny powinnaś odczuć 6–10 ruchów. Nie musisz jednak zwracać na nie uwagi przez cały dzień, wystarczy, że zrobisz to 2–3 razy dziennie, najlepiej o tych samych porach. Połóż się na lewym boku (to lepsze dla układu krążenia). Aby praca jelit nie fałszowała rachunków, liczenie rozpocznij 2 godziny po posiłku. Zanotuj godzinę, w której zaczynasz obserwację. Zwracaj uwagę tylko na wyraźne ruchy (kopnięcia dziecka i obroty). Pamiętaj, że dziecko też śpi. Fazy jego bezruchu trwają 15–30 minut i występują na przemian z fazami czuwania (czytaj też: Jeden dzień z życia płodu, co robi twoje dziecko w brzuchu?).
 

Kiedy ruchy dziecka powinny zaniepokoić?

Jeśli ciągu godziny czujesz mniej niż 6 ruchów dziecka, ruchy stają się nienaturalnie częste i gwałtowne. Mniejsza liczba ruchów dziecka to powód, by zgłosić się do lekarza, który sprawdzi, w jakim dziecko jest stanie. Jeśli stało się bardzo spokojne niż zwykle - zgłoś się natychmiast do lekarza prowadzącego, a jeśli nie masz z nim kontaktu – jedź szybko do najbliższego szpitala.
 

Konsultacja: dr n. med. Justyna Teliga-Czajkowska, ginekolog położnik, ordynator z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Czytaj też: Groźne objawy w ciąży - co to jest ciąża zagrożona?

Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy