pierwsze ruchy dziecka
fot. Adobe Stock

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu: jak je rozpoznać i kiedy się pojawiają?

Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwalne są ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!
Małgorzata Wódz
pierwsze ruchy dziecka
fot. Adobe Stock

Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka. To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można wyczytać, w jakiej on jest formie. Można również potraktować je – nazwijmy to trochę na wyrost – jak pierwszą rozmowę.

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka w drugiej (lub kolejnej ciąży) można poczuć zwykle ok. 18.-22. tygodnia, czyli w piątym miesiącu ciąży. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, prawdopodobnie zauważysz je później, czasem nawet około 23. tygodnia ciąży. Na spóźnione odczuwanie ruchów dziecka może wpływać ilość płynu owodniowego i położenie łożyska (gdy umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy, innymi słowy: od strony powłok brzusznych przyszłej mamy). Wcześniej pierwsze ruchy dziecka odczuwają kobiety drobne i szczupłe (mniejsza zawartość tkanki tłuszczonej ułatwia odbiór ruchów).

Z każdym tygodniem płód będzie przybierał na wadze, rósł i zajmował większą część macicy. Tym samym ruchy dziecka będą coraz mocniejsze i częstsze. Poczujesz je, gdy przyłożysz dłoń w okolicy pępka. W zaawansowanej ciąży (ok. 30. tygodnia) ruchy dziecka stają się na tyle wyraźne, że nie sposób ich przeoczyć. Wraz z dzieckiem porusza się też maminy brzuch, „faluje”. Przykładając rękę do brzucha, na pewno poczujesz kopnięcia (możesz nawet zaobserwować, jak w miejscu dotknięcia uwypukla się brzuch). 
Uwaga: bliźnięta dają znać o sobie wcześniej. Ich ruchy są mocniejsze i pochodzą z różnych części brzucha.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się osławionych kopniaków, a zamiast nich pojawia się delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie, muskanie. Pierwsze ruchy dziecka poczujesz po wewnętrznej stronie brzucha. Poetycko można porównać je do trzepotania skrzydeł motyla, prozaicznie zaś do pracy jelit czy wzdęć.

Z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności dziecka. Maleństwo ma odwrotny cykl niż ty – w ciągu dnia kroki kołyszą je do snu. A gdy się położysz, ono budzi się, bo wreszcie ma lepsze warunki do zabawy. Ruchy dziecka mogą być też związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, lokator twojego brzucha też może być pobudzony. Ruchy dziecka pojawiają się też zazwyczaj zaraz po jedzeniu.
Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit. Okazuje się jednak, że nie ma się czym martwić. Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi.

Jak przyspieszyć pierwsze ruchy dziecka?

Od mniej więcej czwartego miesiąca ciąży można pobudzać dziecko do ruchu. Gdy delikatnie dotkniesz i pogłaszczesz brzuch, maluch może odpowiedzieć kopnięciem. Możesz także mówić do niego. Taki kontakt wpływa na rozwój układu nerwowego. Nie zapominaj jednak, że ludzie różnią się temperamentem, co widać już na tym etapie – niektóre dzieci są bardziej ruchliwe, inne mniej. Największej aktywności możesz oczekiwać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Później dziecko się uspokaja. Chociaż samych ruchów nie jest mniej, zmienia się ich charakter – z nieokreślonych „kopnięć” na ruchy obrotowe i zwijanie się. Zamiast fikać koziołki, malec skupia się na trenowaniu umiejętności, które przydadzą się po narodzinach, np. ćwiczy ruchy klatki piersiowej, by przygotować się do oddychania, wkłada palce do buzi, by ćwiczyć ssanie.
UWAGA: Niektóre kopnięcia (w pęcherz, okolice żeber albo żołądka) mogą być bolesne dla przyszłej mamy. Należy się na to przygotować!

Co robi dziecko w brzuchu mamy?

Chociaż pierwsze ruchy dziecka są niezwykłym doświadczeniem dla jego mamy, płód jest w ruchu od początku swojego istnienia. Wraz z rozwojem układu nerwowego zmieniają się jedynie formy tego ruchu – na początku jest to falowanie ciała, a od 12. tygodnia ciąży także zginanie kolan, odpychanie od ściany macicy, otwieranie oczy, ust i ściąganie brwi. W ten sposób płód ćwiczy mięśnie, usprawnia stawy i uelastycznia kręgosłup. W kolejnych tygodniach trening się rozszerza. Dzięki badaniom USG wiadomo, że dziecko w brzuchu mamy:

  • porusza rączkami i nóżkami, 
  • zgina, prostuje i krzyżuje nóżki,
  • dotyka twarzy, 
  • wkłada kciuk do buzi i uczy się go ssać,
  • zaciska dłonie w piąstki,
  • podskakuje po usłyszeniu głośnego dźwięku,
  • przeciąga się i ziewa,
  • bawi się pępowiną.

 

Pamiętaj, że każda kobieta odczuwa ruchy dziecka nieco inaczej. To uczucie z wnętrza brzucha, ale trudne do zlokalizowania. Nie można jednoznacznie określić, na jakiej wysokości brzucha czy w którym miejscu będzie odczuwała pierwsze wierzganie, łaskotanie czy „kopnięcia”.


Konsultacja: dr n. med. Justyna Teliga-Czajkowska, ginekolog położnik, ordynator z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Zobacz też:

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy