Chłopiec wśród literek uczy się mówić
fot. Fotolia

Dlaczego pierwszym słowem dziecka jest "mama" lub "tata"? Powód jest inny, niż myślisz!

Pierwszym słowem waszych pociech prawdopodobnie było "mama", "tata" czy "dada". Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak jest? Miłość do rodziców nie jest jedynym powodem. ;)
Hanna Szczesiak
Chłopiec wśród literek uczy się mówić
fot. Fotolia

Pierwsze słowo dziecka to...

Pomiędzy 9 a 12 miesiącem życia, gaworzenie malucha zaczyna przypominać mowę. Wtedy też rodzice z wytęsknieniem oczekują pierwszego słowa. Owszem, mama czeka na "ma-ma", tata na "ta-ta" (no, ewentualnie "da-da"), babcia na "ba-ba". Zazwyczaj rzeczywiście tak jest i nie ma w tym nic dziwnego. Miłość do najbliższych może wpływać na pierwsze słowo malca, ale nie tylko. ;) Przede wszystkim, pierwsze słowo dziecka wiąże się z jego naturalnymi zdolnościami do zapamiętywania słów, które mają dwie takie same sylaby. 

Może być to powodem, dla którego w wielu kulturach "dorosłe" słowa są zastępowane dwusylabowymi zwrotami. W końcu maluch nie robi siku (tylko pi-pi), nie je (robi am-am), nie bawi się samochodzikami (ale brum-brum). 
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film
Logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy kilkulatka.

Rozmawiaj z maluchem

Dzięki nazywaniu czynności lub przedmiotów w ten sposób, dzieci łatwiej je zapamiętują. Badacze z uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili eksperyment. Pokazywali maluchom dwa przedmioty o wymyślonych nazwach. Jeden z nich miał nazwę o dwóch identycznych sylabach, drugi nie. Śledząc reakcje dzieci doszli do wniosku, że maluchy o wiele lepiej rozpoznają te przedmioty, które mają dwusylabowe nazwy.

Choć z pewnością masz teraz ochotę mówić do dziecka wyłącznie słowami z powtarzającymi się sylabami (nie ma ich zbyt wiele, uwierz!), nie jest to najlepszy pomysł. Dzieci, nawet te najmłodsze, powinny słuchać "dorosłych" słów. Dzięki temu uczą się ich rytmu, a nauka języka jest szybsza i łatwiejsza. Co robić? Przede wszystkim, mów do malucha. To najlepsze, co możesz zrobić! 

Szybkie pytanie: jakie było pierwsze słowo waszych pociech? ;)

Czytaj także: 2-latek zaczyna mówić! Czy jest się czym martwić?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy