kobieta, ciąża, ubranka, wyprawka dla dziecka

Pierwsze ubranka dla maleństwa

Warto się zastanowić, co kupić na początek dziecku. Zwykle ubranka i inne przedmioty przeznaczone dla niemowląt są drogie, a ich czas użycia bardzo krótki.
kobieta, ciąża, ubranka, wyprawka dla dziecka
Ostatnie tygodnie ciąży, przeznaczone na przygotowywanie domu na przyjście oczekiwanego dziecka oraz na zakupy niezbędnych dla niego przedmiotów, mijają bardzo szybko. Warto dobrze zorganizować czas i wcześniej przemyśleć, czego tak naprawdę niemowlak będzie potrzebował.

Tkaniny naturalne

Przy wyborze dziecięcych ubranek trzeba się zastanowić, czy są one praktyczne oraz wygodne, zarówno dla malucha, jak i dla jego mamy. Najpierw zwróć uwagę na tkaninę, z której wykonane jest ubranko; najlepsze są włókna naturalne, przepuszczające powietrze, a więc bawełna i płótno batystowe. Unikaj włókien syntetycznych, mogących spowodować uczulenie czy podrażnienie delikatnej skóry dziecka. Szczególnie dotyczy to ubranek pozostających w bezpośrednim kontakcie z ciałem, takich jak bielizna czy pościel.
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszą zabawkę - przytulaczka dla niemowlaka - film
Dowiedz się, po co niemowlakowi zabawka. Sprawdź, co to są przytulaczki i zobacz te najpiękniejsze.


Proste formy

Wybierając kaftanik czy śpioszki zwróć uwagę, czy łatwo je wkładać i zdejmować (lepiej unikać ubranek wkładanych przez główkę). Kopertowe bluzeczki, wiązane na trociczki są idealnym rozwiązaniem dla początkujących rodziców. Najlepiej, gdy zapięcie jest z tyłu lub boku, a guziki są dobrze umocowane. Wszelkie ozdoby typu wstążeczki, kokardki czy też aplikacje mogą okazać się niebezpieczne, jeśli znajdą się w niemowlęcej buzi.

Luźne stroje

Luźne stroje dadzą dziecku pełną swobodę ruchów. Ubranko zbyt obcisłe przeszkadza, a może wręcz utrudnić takie podstawowe funkcje, jak oddychanie czy trawienie. Szczególnie unikajcie zbyt obcisłych kołnierzyków, mankietów czy ściągaczy u spodenek. Również nie są wskazane ubranka, obciskające brzuszek. Jednoczęściowe pajacyki okrywające stopy i zapinane od wewnętrznej strony nogawek są bardzo praktyczne, gdyż umożliwiają przewinięcie dziecka bez konieczności rozbierania go.


A co ze stópkami?

Na stópki najlepsze są cienkie skarpetki z bawełny, wygodne i niezbyt obcisłe, czy też miękkie buciki. Stópki mają mieć ciepło, a nie ciasno. Jeśli chodzi o wykonanie ubranek czy obuwia, trzeba zwrócić uwagę na wykończenie i rodzaj szwów, które nie mogą uwierać.


Jak być praktyczną

Niektóre mamy i babcie twierdzą, że niemowlęce ubranka są bardzo delikatne i powinny być prane w ręku, w gorącej wodzie z użyciem mydła z neutralnym Ph, a najlepiej w płatkach mydlanych. Na szczęście nie jest to wcale konieczne. Większość ubranek znajdujących się na polskim rynku można prać w pralce, niekoniecznie oddzielnie, wybierając odpowiedni program. Pranie w pralce automatycznej, oprócz tego, że oszczędza czas i wysiłek, jest również zalecane ze względu na dokładne płukanie bielizny z resztek proszku, który przecież może podrażnić delikatną skórę niemowlęcia. Najlepiej, jeśli ubranka wyschną na słońcu. Zimą, gdy jest to niemożliwe, jeszcze wilgotne wyprasujcie gorącym żelazkiem.

Czytaj też: jak tanio przygotować wyprawkę dla noworodka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy