Pierwsze USG w ciąży. Kiedy wykonać to ciążowe badanie?

Tzw. wczesne USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4-5. tygodniu ciąży, najpóźniej – do 10. tygodnia ciąży. Warto je wykonać, aby potwierdzić np. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy.

Zobacz inne z serii: USG W CIĄŻY – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (5)

Masz już za sobą test ciążowy, który potwierdził, że jesteś w ciąży? Świetnie! Teraz jak najszybciej zapisz się do lekarza na pierwszą wizytę ciążową. Ginekolog zbada cię i skieruje na pierwsze ciążowe badania, w tym USG. Kiedy powinnaś je wykonać i dlaczego jest ono takie ważne? Spytałyśmy specjalistę, dra  n. med. Mariana Malinowskiego, ginekologa położnika. 

Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze ciążowe USG wykonuje się między 6. a 11. tygodniem ciąży. Jest to tzw. USG transwaginalne (domaciczne, przezpochwowe). Macica jest jeszcze zbyt mała, by była dobrze widoczna przez brzuch, dlatego USG we wczesnej ciąży wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej. "Najwcześniej to badanie możemy przeprowadzić mniej więcej po terminie spodziewanej miesiączki, czyli w okolicach 4-5. tygodnia ciąży, z zaznaczeniem, że to, co zobaczymy na ekranie USG, to będzie co najwyżej  drobny pęcherzyk ciążowy. Nie zobaczymy jeszcze zarodka" – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

Czy na pierwszym USG w ciąży można usłyszeć bicie serca dziecka?

To, na co czeka każda przyszła mama – czyli obraz bijącego serca – nie zawsze jest możliwy podczas badania, które jest wykonywane w pierwszych tygodniach ciąży. Co prawda serce i cały układ krążenia wykształca się w organizmie jako pierwszy (już w 5. tygodniu ciąży!), ale jeśli badanie wykonamy przed 6. tygodniem ciąży, jeszcze nie zobaczymy akcji serca. Nie znaczy to jednak, że ciąża rozwija się nieprawidłowo. Po prostu serce zaczyna pompować krew dopiero w 6-7 tygodniu. Ten moment jest jednak niezwykle ważny. Według dra Malinowskiego "Możliwość usłyszenia bicia serca zarodka jest jednak dla ultrasonologa i lekarza punktem kluczowym, ponieważ jeśli zobaczymy bijące serce, to już mamy pierwsze potwierdzenie, że ciąża jest prawidłowa".

W jakim celu wykonuje się pierwsze ciążowe USG?

Na tym badaniu, choć z punktu widzenia przyszłej mamy niewiele da się zobaczyć, lekarz sprawdza istotne parametry, które pozwalają ocenić, czy ciąża przebiega w odpowiedni sposób. Specjalista upewnia się, czy:
  • nie jest to ciąża pozamaciczna,
  • jeśli ciąża jest w jamie macicy, czy rozwija się prawidłowo,
  • wszystkie wymiary, które na tym etapie ciąży można zmierzyć, są prawidłowe,
  • nie ma żadnych krwiaków,
  • na narządzie rodnym nie ma mięśniaków, lub torbieli na jajnikach.
Wszystkie nieprawidłowości, które można wykryć już na początku ciąży, mogłyby zagrać jej rozwojowi albo zdrowiu kobiety, dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wykonaniem pierwszego badania ultrasonograficznego w ciąży, ale zrobić je w wyznaczonym przez ginekologa terminie. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie,  Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Ciążowe zakupy