O noworodku

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne – jak się do nich przygotować? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Jak wykąpać wcześniaka? Co robić, gdy na głowie maluszka pojawi się ciemieniucha? Kiedy i jak obcinać maleńkie paznokcie noworodka? I wreszcie – czy można iść na pierwszy spacer na dłużej niż dwie godziny? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała podczas liveczatu na facebookowym profilu Mamo, To Ja położna, Katarzyna Płudowska.
„Wszystko, co pierwsze i nieznane, budzi wśród świeżo upieczonych rodziców niepokój” – wyjaśniała ekspertka. W trakcie trwania liveczatu pomogła jednak rozwiać najczęstsze wątpliwości młodych rodziców i odpowiedzieć na ich najbardziej frapujące pytania.

Problemy skórne noworodka

Wypryski, plamki, krostki… Skóra dziecka – zwłaszcza w pierwszych dniach życia – nie jest często tak gładka, jak sobie wyobrażamy. „W pierwszych tygodniach życia jest to związane głównie z hormonami, które noworodkom przekazuje mama” – tłumaczyła Katarzyna Płudowska. Zaznaczyła jednocześnie, że nie ma się czym przejmować, gdyż najczęściej jest to trądzik niemowlęcy, który znika samoistnie.

Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka

W trakcie trwania nagrania padało wiele pytań nie tylko o samą kąpiel, ale również o pielęgnację skóry dziecka po kąpieli. Mamy były zainteresowane między innymi nawilżaniem – czy skórę maluszka należy nawilżać częściej niż starszaka, czy może nie ma tu żadnej reguły. Płudowska wyjaśniła tę kwestię. Odniosła się również do stanu skóry maluszka. „Jeżeli skóra dziecka jest zdrowa, nie ma potrzeby stosowania żadnej szczególnej pielęgnacji, czy dodatkowego nawilżania” – wyjaśniła położna. I dodała, że wystarczy kąpiel w podstawowych emolientach i zwykłe nawilżenie. „To w zupełności wystarczy skórze”.

Zabiegi higieniczne

Podczas spotkania ekspertka odniosła się również do kwestii usuwania łuski spowodowanej przez ciemieniuchę, obcinania paznokci maluszków oraz prawidłowego ubierania malucha na spacery. Obejrzyjcie koniecznie nasze nagranie!

Zapraszamy na kolejne spotkanie! Obserwuj nasz fanpejdż na fb!  Materiał powstał we współpracy z marką Ziaja

Popularne tematy