niemowlę, ząbki
fot. Panthermedia

Pierwsze ząbki

Jeszcze zanim pojawią się w buzi maluszka, budzą mnóstwo wątpliwości. Podpowiadamy, co warto o nich wiedzieć.
niemowlę, ząbki
fot. Panthermedia
Dlaczego ząbkujące dziecko płacze i nie chce jeść? Czego oznaką są nabrzmiałe dziąsła? W jakiej kolejności pojawią się mleczaki? Czy rzeczywiście ich kondycja zależy od genów? Im więcej wiesz o zębach maluszka, tym większa szansa, że uda ci się ulżyć mu podczas ząbkowania i ustrzec go przed próchnicą.

Formują się przed narodzinami dziecka Chociaż maluszek najpewniej zacznie ząbkować mniej więcej w 6–8. miesiącu życia, jego zęby zaczęły się formować o wiele wcześniej. Zawiązki mleczaków powstały już w szóstym tygodniu życia płodowego dziecka, a w kolejnych miesiącach twojej ciąży powoli twardniały i pokrywały się szkliwem. Jeszcze przed narodzinami malucha jego ząbkom zaczęły wyrastać korzenie. Ten proces będzie jednak trwał bardzo długo – zakończy się dopiero kilkanaście miesięcy po narodzinach malucha. Według jednej  z teorii wyrzynania się zębów (jest ich kilka), to właśnie korzenie, kiedy już staną się mocniejsze i wystarczająco długie, będą podczas ząbkowania wypychać mleczaki do góry.


Kiedy rosną, mogą boleć
Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości średniej cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, gdy więc ząb zaczyna się wyrzynać, maluch może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór zęba na tkankę kostną i łączną może wywołać stan zapalny, który objawia się obrzmieniem i zaczerwienieniem dziąsła. Kłopoty pojawiają się zwłaszcza przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka lub gdy rośnie kilka zębów jednocześnie. Z czasem stają się mocniejsze Ząbki, które wyrzynają się już w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które wyrzynają w okolicy pierwszych urodzin malucha. Nie martw się zatem zbyt późnym ząbkowaniem, ale… Jeśli do 14. miesiąca życia dziecka nie pojawi się choćby jeden ząb, umów się z malcem do stomatologa. Lekarz sprawdzi, czy w jego dziąsłach znajdują się zawiązki zębów.


Zależą od genów
Dzieci bardzo często zaczynają ząbkować w podobnym wieku i w podobny sposób jak ich rodzice. Ale odporności zębów na próchnicę się nie dziedziczy. Zatem skoro ty musisz często odwiedzać dentystę, to wcale nie znaczy, że maluch również będzie miał kłopoty. Na kondycję zębów zasadniczy wpływ ma przede wszystkim odpowiednia higiena oraz dieta malucha (bogata w wapń, cynk, fosfor). Aby zęby dziecka były zdrowe, myj je po każdym posiłku miękką szczoteczką z odrobiną pasty z zawartością 500 ppm fluoru (już od pojawienia się pierwszego mleczaka). Po szczotkowaniu przetrzyj zęby gazikiem zwilżonym wodą.

Mogą się popsuć
Higiena i właściwa dieta to jeszcze nie wszystko. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, warto przyjrzeć się także nawykom maluszka. Jednym z tych szkodliwych jest zasypianie z butelką w buzi. To w szybkim czasie może doprowadzić do próchnicy (lekarze nazywają ją próchnicą butelkową), bo w czasie snu spada poziom pH w ustach i zmniejsza się wydzielanie śliny. Jeśli na ząbkach pojawi się plamka (biała albo brunatna), idź z maluchem do dentysty. U dzieci próchnica postępuje błyskawicznie i może prowadzić do przedwczesnej utraty mleczaków – a to z kolei grozi wadami zgryzu i kłopotami z higieną stałych zębów.


Aby pomóc dziecku
Ząbkujący maluch może płakać, odmawiać ssania albo częściej się budzić w nocy. Wypróbuj wtedy nasze sposoby.
1] Podaj schłodzony gryzaczek z wodą. Maluch ssąc i gryząc go, masuje dziąsła. Nigdy nie wkładaj gryzaczków do zamrażarki, bo kiedy zamarznie w nich woda mogą doprowadzić do powstania bolesnych krwiaczków na dziąsłach.
2] Masuj dziąsła, np. nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami.
3] Przemywaj je rumiankiem. Jeżeli dziąsła malucha są nabrzmiałe i zaczerwienione, kilka razy dziennie przemyj je gazikiem nasączonym wywarem z rumianku. To złagodzi stan zapalny. 4]Stosuj żele przeciwbólowe. Zawierają środki znieczulające i odkażające. Jeśli ząbkujący maluch ma gorączkę albo biegunkę, skontaktuj się z pediatrą.
  [content:8_1507,1_2332,0_22895,0_17662:CMNews]
Zęby od urodzenia?
Czasem zdarza się, że dziecko rodzi się już z widocznymi ząbkami (lekarze nazywają je zębami płodowymi). Zwykle mają słabo wykształcone korzenie, zatem są płytko osadzone w kości. Mogą się chwiać, a nawet wypaść. Nie mają one żadnego związku z zębami mlecznymi ani stałymi. Normalne ząbkowanie, którego efektem jest wyrżnięcie zębów mlecznych, jest dopiero przed dzieckiem. Zęby płodowe trzeba jak najszybciej usunąć – nie tylko ze względu na karmiącą piersią mamę, ale przede wszystkim ze względu na ryzyko zakrztuszenia się dziecka, w przypadku gdyby ząbek sam wypadł. Usuwanie zębów płodowych jest bardzo łatwe i bezbolesne dla dziecka.


Konsultacja: dr n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek, stomatolog, pracuje w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej w Instytucie Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Redakcja poleca: Higiena jamy ustnej niemowlaka
Zobacz, jak zadbać o pierwsze ząbki twojego maluszka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy