GRY
 
 

Pierwsze ząbki

Pytanie do pediatry: kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

gryzak, pierwsze ząbki
fot. Materiały prasowe: Avent
Czy to możliwe, by trzymiesięczny smyk już ząbkował? Córka ostatnio sporo płacze, wkłada gryzaka do buzi i smyra nim dziąsełka. Gdy posmaruję jej dziąsła żelem do ząbków, uspokaja się. Monika

Rzeczywiście, u niektórych dzieci proces ząbkowania zaczyna się wcześnie, a do tego jest bolesny i trzeba długo czekać, zanim pojawi się pierwszy ząbek. Najczęściej pierwsze wyrastają dolne jedynki. Przy nasilonych objawach, które sugerują ząbkowanie: niepokój, pocieranie dziąseł, wzmożone ślinienie się, gryzienie, polecam nie tylko preparaty działające miejscowo (tzn. żele), ale też ogólnie (np. Viburcol). Schłodzony gryzaczek pewnie stanie się ulubioną zabawką.


Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów
W przedszkolu co chwila ktoś ma owsiki, tasiemca czy lamblie? Robaki to częsty problem kilkulatków. Dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych tłumaczy, jak zapobiegać zbyt bogatemu życiu wewnętrznemu dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj