Pierwsze zwiastuny porodu

To już?! Ale czy na pewno? A może to tylko fałszywy alarm? Podpowiadamy, po czym rozpoznać, czy akcja porodowa naprawdę ruszyła pełną parą.
poród
fot. Fotolia
Oczami wyobraźni widzisz, jak spóźniacie się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej, lekarzom... Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie sygnały świadczą o tym, że zbliża się poród, i kiedy powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza!

Jeszcze jest czas

W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin maluszka. Poniżej opisujemy sygnały oznaczające, że poród już się zbliża. Ale jeszcze nie zaczyna. Wszystkie one mogą (choć oczywiście nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz.
 • Skurcze przepowiadające. Pojawiają się w ciągu trzech, czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!
   
 •  Obniżenie dna macicy. Na trzy, cztery tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie) główka maleństwa schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”, dlatego łatwiej będzie ci oddychać.
   
 •  Odejście czopa śluzowego. Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodemczop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).
   
 •  Częste wizyty w toalecie. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.
   
 •  Przypływ energii. Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.
   
 • Nietypowe objawy. O zbliżającym się porodzie może świadczyć kołatanie serca, niepokój, bóle głowy, uczucie gorąca, zmniejszenie masy ciała (może ona spaść od 0,5 do 1 kg), brak apetytu. Może też pobolewać cię brzuch (tak jak przed miesiączką), pojawi się tępy ból w plecach. Niektóre kobiety skarżą się także na ból ud – główka dziecka wstawiona już do kanału rodnego uciska bowiem nerwy.
Dyskutuj na forum: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy właściwych, porodowych?

Redakcja poleca: Czy to już!? Kiedy zaczyna się poród? [WIDEO]
Sygnałem, że zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy