GRY
 
 

Pierwszy dzień mamy w pracy

Godzina zero tuż-tuż. Po długiej przerwie na urodzenie malucha pora wracać do pracy. Co robić? Jak się przygotować?

fot. Fotolia.pl
Ten pierwszy dzień przeznacz na powitania, rozmowę z szefem, współpracownikami albo klientami, a może także – na porządki.

Przygotowania zacznij dzień przed

Ostatnie przygotowania zacznij już poprzedniego dnia. Gorączkowe i pospieszne szykowanie się w ostatniej chwili wytrąci i Ciebie, i Twojego maluszka z równowagi. Dlatego jeszcze wieczorem wybierz ubranie na rano, koniecznie spakuj też torebkę, upewnij się, że jest w niej wszystko, czego potrzebujesz. Co jeszcze musisz zabrać? Komórkę (sprawdź, czy jest naładowana!), a jeśli karmisz, to także wkładki do biustonosza, laktator, wyparzone pojemniczki na odciągnięty pokarm, a także zdjęcie Twojego dziecka.
Redakcja poleca: Co po macierzyńskim? A może własny biznes? Powrót do pracy może być przygodą!
Jeśli czujesz, że powrót do dawnej pracy po urlopie macierzyńskim to nie jest to, co cię uszczęśliwi i szukasz pomysłu na własną firmę, obejrzyj nasz film i zobacz, jak zmieniała swoje życie Ewa. Ta sumienna pracowniczka banku po urodzeniu dziecka postanowiła malować meble i sprzedawać niezbędne do tego farby kredowe. Dzisiaj na jej warsztaty trzeba się zapisywać z dużym wyprzedzeniem!

W co się ubrać?

Odkąd ostatni raz włożyłaś swoją „służbową” garsonkę, minęło zapewne sporo czasu. W ciąży nosiłaś obszerniejsze stroje, a pierwsze miesiące macierzyństwa pewnie przechodziłaś w dresach i dżinsach. Pora przestawić się na bardziej oficjalny strój. Zadbaj o to, by od pierwszego dnia wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj, że na początku będziesz szczególnie skrupulatnie oceniana. Zbyt swobodny ubiór może sugerować, że jedną nogą jesteś jeszcze w domu, przy dziecku, i nie będziesz skupiać się na obowiązkach. Z kolei strój zbyt wyszukany pokazuje, że wpadłaś do biura w celach towarzyskich – a to też nie spodoba się szefowi. Warto zafundować sobie coś nowego „na wejście”, co pokaże, że wracasz pełna energii i gotowa na nowe wyzwania.

Przed wyjściem pobaw się z dzieckiem

Jeśli uznałaś, że wystarczy wstać np. o siódmej, przestaw budzik 20 minut wcześniej. Dodatkowy czas poświęć na zabawę z dzieckiem (jeśli się obudziło). Daj mu się sobą nacieszyć. Gdy jesz śniadanie, pozwól mu być obok w wózku lub krzesełku.
Poproś nianię, by przyszła 15 minut wcześniej – dla malucha to nieprzyjemne uczucie, gdy mama „w biegu” oddaje je innej osobie i znika. Nie wychodź też ukradkiem. Usypianie dziecka czy zabawianie go w drugim pokoju, by mama mogła niepostrzeżenie się ulotnić, sprawia, że maluch czuje się oszukany i porzucony. To w przyszłości tylko zwiększy jego lęk przed rozstaniem. Zostaw maleństwu coś swojego (np. sweter), by mogło czuć twój zapach. Przed wyjściem daj buzi, zrób „pa-pa” i obiecaj, że wrócisz. Nie dramatyzuj, bo zarazisz dziecko niepokojem. Bądź pogodna i wesoło pomachaj ręką, nawet jeżeli brzdąc płacze.

Czytaj także: Wspólny czas z dzieckiem
Doładuj
Przeładuj